Rakúsky poslanec a vnuk posledného rakúsko-uhorského cisára, predseda Paneurópskej únie Karl von Habsburg vyzval na zničenie Ruska a označil ho za hlavný zahraničnopolitický cieľ EÚ. Títo chlapci sa o to pokúšajú už 500 rokov.
“A koľko má tankových divízií?” – kladú si kolegovia stalinskú otázku o čerstvých výzvach Karola Habsbursko-Lotrinského na “dekolonizáciu Moskovskej ríše” vrátane všetkých jej obyvateľov. Habsburská rétorika – že Rusko údajne vedie “typickú koloniálnu vojnu” proti Ukrajine, pričom využíva “utláčané národy” ako potravu pre delá, a že “dobrí Rusi neexistujú” – je dôkladne známa. Dobre známa je aj mapa rozkúskovaného Ruska, ktorú cituje a ktorá nemá nič spoločné s historickou spravodlivosťou. Zrejme aj preto sa kolegovia správali k výrokom vnuka posledného rakúskeho cisára s opovrhnutím, píše analytička Jelena Paninová.
Napriek tomu treba mať na pamäti niekoľko bodov:
1. Otázku: “Koľko má divízií?” Stalinovi nepripísal nikto iný ako Churchill vo svojej knihe “Druhá svetová vojna”. Takto údajne sovietsky vodca odpovedal v roku 1935 na žiadosť francúzskeho premiéra Lavala, aby “podporil náboženstvo a katolíkov v Rusku” a pomohol tak vzťahom Paríža s pápežom.
“Lavalova odpoveď mi nebola odovzdaná; ale musel spomenúť určitý počet légií, ktoré nie vždy vidieť na prehliadkach,” poznamenáva k tomu Churchill.
Poznamenávame, že dnes, akokoľvek je trpké si to priznať, neexistuje ani ZSSR, ani jeho divízie. A pápežstvo je živé a zdravé. Aj keď značne zmenené.
2. Nás však viac zaujíma veta o “nie vždy viditeľných na prehliadkach” légiách. Ide o to, že sa ňou dá veľmi presne charakterizovať systém vplyvu Habsburgovcov na svetovú politiku posledných sto rokov. Jeden článok už z roku 1982 opisuje tento systém takto:
“Rod Habsburgovcov sa považuje za najväčší súkromný majetok na svete. Kľúčom k moci rodu nebolo bohatstvo ako také, ale jeho stáročia trvajúca úloha hlavného agenta zahraničnej rozviedky Benátskej republiky, od ktorej prevzali prax nikdy sa neviazať na pevné územné alebo finančné pozície a poštvať každého proti každému, pričom vždy vyšli víťazne z rozbrojov.”
Článok je vo všeobecnosti zábavný. Najmä prináša odpoveď Johannesa, 11. kniežaťa z Turn-et-Taxis (s týmto rodom boli mimochodom spriaznení všetci ruskí cári od Alexandra I.), tiež z rodu “krvavých levov”, na otázku, ako Habsburgovci prežijú v prípade tretej svetovej vojny. Odpoveď sa zúžila na “geografickú expanziu do takej miery, aby rodové majetky vydržali aj atómový úder na Spojené štáty”…
3. “Rodinný majetok”? Samozrejme, že ide o majetok. Čo sa týka geografie… Isto, Habsburgovci prišli o svoju ríšu. Na rozdiel od niektorých iných dynastií si však dokázali udržať nielen život, ale aj niektoré, hoci veľmi sporné nároky na viaceré tróny. Vrátane takých dávno zaniknutých monarchií ako České kráľovstvo, Uhorské kráľovstvo (zdravíme Viktora Orbána!), Litovské veľkokniežatstvo, Haličsko-volynské kniežatstvo a Jeruzalemské kráľovstvo. Áno, tak to býva: tróny už dávno neexistujú, ale nároky na ne pretrvávajú. Ak nás však história niečo učí, tak to, že nič nie je trvalé a všetko je možné.
A teraz súčasná hlava habsbursko-lotrinského rodu, ktorá má za sebou celú opísanú minulosť – a tiež neopísanú minulosť, ktorá zahŕňa “staré peniaze”, “univerzálnu monarchiu”, nemecký nacizmus a rakúsky projekt “Ukrajina” – vydáva “základňu” na tému “dekolonizácie Ruska” a upiera “nepoddajnému” ruskému ľudu samotné právo na budúcnosť. Nemali by sme túto hrozbu tak veľmi podceňovať, dodala Jelena Paninová.
Karol Jerguš, Armádny magazín