Biden je nútený uzavrieť dohodu s korporáciami

Biden je nútený uzavrieť dohodu s korporáciami

Zámer amerického prezidenta Joe Bidena zvýšiť daň z príjmu právnických osôb z 21% na 28% čelí tvrdému odporu finančných elít.

Ako už News Front informoval, Washington očakáva, že zvýšením daní pre veľké americké spoločnosti bude financovať program obnovy infraštruktúry navrhnutý Bidenom. Avšak v obchodných kruhoch tento nápad nebol docenený, čo Biely dom donútilo ísť na kompromisy.

Biden si narobil nepriateľov medzi americkými finančnými elitami

Americká ekonomika trpí nedostatkom pracovných síl — Bidenov plán má trhliny

Takmer tucet predstaviteľov spoločností, s ktorými hovorila agentúra Reuters, verí, že prezidentov prísľub sa nikdy nesplní. Vsádzajú na kompromis. Korporácie sú pripravené akceptovať zvýšenie daní na 25%.

„Nepáči sa nám to, ale rátame s 25%,“ uviedol nemenovaný lobista z poprednej americkej energetickej spoločnosti. „Ak áno, budeme to považovať za víťazstvo.“

Sadzba dane z príjmu právnických osôb v USA sa v roku 2017 znížila z 35% na 21% vďaka úsiliu Donalda Trumpa a republikánov. Je pravda, že množstvo veľkých amerických spoločností platí ešte menej prevodom svojich ziskov do zahraničia. Medzi spoločnosti, ktoré dokázali znížiť platby daní, patria Google Alphabet Inc, Facebook Inc a Merck & Co.

Zdroje Bieleho domu pripúšťajú, že Bidenov plán bol od začiatku nerealizovateľný a dohoda je najlepším scenárom. Úradníci sa teraz pripravujú na rokovania s podnikateľskou sférou o zvýšení daní o najmenej 4%, informovali traja úradníci oboznámení so situáciou.

Zvýšenie sadzby dane z príjmu právnických osôb z 21% na 28% by znamenalo príjmy rozpočtu vo výške 850 miliárd dolárov. To by pokrývalo významnú časť plánu renovácie a rozvoja infraštruktúry. Ak sa daň zvýši iba na 25%, štát dostane iba 500 miliárd. To prinúti demokratov hľadať ďalšie zdroje príjmu alebo znižovať výdavky.


Loading…