Drahé kovy v príprave na nový štart a ako si vyberať akcie

Drahé kovy v príprave na nový štart a ako si vyberať akcie

Zlato sa v súčasnosti drží na 1 330 a začína sa tu udomácňovať. Je evidentné, že zovretie manipulácie z posledných mesiacov výrazne povolilo. Aj napriek veľkým snahám kartelu držať ceny dole, dosahuje zlato opäť dvojciferný rast a to ešte neskončil štvrtý kvartál. Kovy, aj akcie ťažiarov, boli posledného pol roka za výpredajové ceny. Akcie ťažiarov, jednak vplyvom brutálnych tlakov na papierových trhoch, ale ak kvôli zmenám v GDXJ, dosiahli svoje dno a pomaly a budujú novú platformu na rast. Posledné mesiace boli pre investorov v sektore drahých kovov nočnou morou. Našťastie, toto je za nami. Okno, ktoré sa otvorilo pre investície do sektoru, je stále otvorené a stále máme výpredajové ceny. Uvidíme ako dlho, lebo záujem investorov sa opäť začína dvíhať. Zásadná otázka je, ako si z tohto rybníka vyloviť najkrajších kaprov?

Manipulácia oslabuje, skepsu strieda nádej

Posledný polrok bol na zlate a striebre ako na húsenkovej dráhe. Začiatok roka veľmi slušný ale na jar začala bitka o pretnutie 200 dňových kĺzavých priemerov. Kovy boli bombardované shortkami, pretože pár významných inštitúcií malo veľké problémy dodať tehly na trh. Stopy, ako som dokumentoval v článkoch za posledný polrok, viedli na vrchol pyramídy a situácia s manipuláciou bola nielen maximálne očividná, ale z dlhodobej perspektívy nerozumná. Trhy sa vždy vracajú do svojho prirodzeného stavu a žiadna manipulácia netrvá večne. Stlačená pružina uskladňuje energiu, ktorú môže následne uvoľniť. Zákony prírody platia aj na trhoch, aj keď si elity myslia, že dokážu poručiť vetru a dažďu. Aj napriek tomu si zatiaľ tento rok zlato pripísalo 13%.

Shortovačky na jar boli jedny z najsilnejších aké som videl. Minimálne také silné, ako počas začiatku veľkej manipulácie v roku 2013. Myslím, že boli cielené na zlato, ale doplatilo na ne oveľa viac striebro. Každopádne, ako to vždy s týmito akciami býva, poskytujú príležitosť na zisk, pretože trhy, ako každý prirodzený systém, majú tendenciu hľadať entropiu a kompenzovať manipulačný tlak. S koncom leta je teraz evidentné, že tieto manipulačné ťahy končia. Počas stretnutia gangstrov z centrálnych bánk v Jackson Hole, pred dvoma týždňami, sa snažili položiť cenu kovov opäť na lopatky pomocou 11 000 kontraktov. Ale aj napriek tomu cena vyskočila nad 1 300 a dokonca sa nad ňou húževnato drží, tlačiac na niekoľko ročnú rezistenciu na 1 360. Ak uzavrie zlato suverénne nad touto hodnotou, má manipulačný kartel veľký problém.

Dokonca aj striebro je teraz nad 200 dňovým kĺzavým priemerom. Tým, že sa kartel snažil zachrániť pozície BIS, zmasakroval cenu kovov veľmi nízko a spôsobil tým, že kovy boli posledné mesiace vo výpredaji. Začal preto obrovský ťah na fyzické inventáre zo strany Východu. Fyzický trh sa teraz prevaľuje cez trh papierový a nedovoľuje ho pustiť nižšie. Západní bankári síce upchali jednu dieru, ale vytvorili ďalšie tri, pretože od 1 400, respektíve 1440 nás už nedelí veľa a prekonaním tejto hranice bude už každému jasné, že nový rastový trh zlata začal. Manipulačné kotrmelce, ktoré robili posledného pol roka môžu teraz narobiť bankárom veľa problémov. A to nielen kvôli samotnej manipulácii. Vo svete sa jede veľmi veľa vecí, ktoré zlatu pomáhajú k rastu. Od hurikánov, ktorých dôsledky spôsobia, že Fed prestane s výtlakom mier, až po nervózne šachové ťahy na Kórejskom poloostrove a rozpočtovú krízu v USA.

Open interest kovov prudko rastie, to znamená, že na kovy začínajú naskakovať špekulanti a budú viesť kovy vyššie. Je možné, že manipulátori nechajú kovy vystúpať, aby nalákali drobných špekulantov, ktorých potom strasú knokautom ceny. Tento pokles by mal byť ale veľmi dočasný a obmedzený. Na trhoch pôsobia teraz ďaleko mocnejšie vektory, ako drobní špekulanti. Sentiment na jar a v lete bol porovnateľný s druhou polovicou roku 2015. Teda strašný. Rally z minulého roku bola vystriedaná druhý a tretí kvartál hlbokou skepsou. Veľa investorov predávalo svoje pozície drahých kovov a nakupovalo veci ako BitCoin. Mnohí, dlhoroční investori, na to už nemali nervy a nechceli o kovoch ani počuť. Čo na to povedať? Když na tom neumíš, tak na to nelez. Investovanie sa bez sofistikovanej analýzy robiť nedá a keď neviem čo robím a kde na trhu som, investovanie bude veľmi frustrujúce činnosti.

Zlatý úsvit…. opäť

Sentiment na kovoch bol zlý, ale príšerné veci sa diali na trhu akcií ťažobných spoločností. Drobní investori prakticky prestali nakupovať. Je to veľmi silná charakteristika práve drobných a menej skúsených investorov. Nakupujú vrcholy a predávajú dná. A to platí pre všetky trhy, nielen pre trhy kovov. Profesionálni investori robia opak. Kupujú dná, keď ich nikto nechce a predávajú na vrchole. Profesionálni skupujú vtedy, keď väčšina ľudí trh opustila a zhaslo sa svetlo. Profesionáli skupujú, keď je na uliciach krv. A presne toto bol prípad konca roku 2015 a posledných dvoch kvartálov tohto roku na trhu akcií ťažiarov.

Sektor je teraz výrazne podviživený. Minulý rok sa ceny kovov pozviechali po 5 ročnom poklese a vyššie zisky a tok kapitálu ťažiarom výrazne uľavil. Tento rok sa stal presný opak. Investori sa zľakli a ceny kovov sa nehýbali alebo šli dole. Peniaze sa však opäť začínajú ukazovať. Trh začína byť momentálne veľmi dobrý. Vidíme príchod sofistikovanej časti investičnej komunity. Ľudia ešte nezačali naskakovať, lebo trend ceny ešte stále nie je jasný a stanovený. Sofistikovaní investori ale vidia fundamenty a lacnosť celého sektoru ťažiarov. Skvelé výsledky v roku 2016 boli dôsledkom príšerne lacných akcií ťažiarov v roku 2015. Rovnako, slabé výsledky v roku 2017 boli dôsledkom dvojciferného rastu ťažiarov v roku 2016. Veľa investorov si myslelo, že kovy a ťažiari pôjdu hore po priamke celé nasledujúce roky. Kiež by to tak bolo. Prial by som im to, ale takto to v realite nefunguje. Situácia v sektore ťažiarov iteruje predošlé dva roky a lacné ceny opäť lákajú investorov, ktorí hľadajú hodnotu za dobrú cenu. Ich príchod dvihne ceny a za nimi začnú naskakovať momentoví investori.

Počas veľkej manipulácie a poklesu kovov medzi rokmi 2013-2016 osekali ťažiari náklady na kosť. V roku prišla transfúzia v podobe lacných palív, nárastu cien kovov a prišli aj peniaze od investorov. Hlavne ťažiarom zlata nižšie ceny ropy spôsobili veľkú úľavu. Pri ťažení zlata sa spotrebuje oveľa viac palív, ako pri ťažbe striebra. Keď začne dezintegrácia ropného trhu, bude oveľa drahšie dostať kov na povrch. Ale potrvá ešte nejaký čas, kým budeme svedkami pôsobenia tohto javu. Každopádne, sektor je teraz veľmi priaznivý pre investície. Chytré peniaze, hlavne z Číny, sa už začali udomácňovať. 40% investícií teraz tvoria veľké spoločnosti, ako Newmont, Sprott alebo Agnico, čo je najsofistikovanejšia časť investičnej komunity v kovoch. Kupujú spoločnosti a projekty za veľmi nízke ceny. Všeobecné a inštitucionálne peniaze sa ešte stále boja. Čakajú na obnovenie rastu. Ale nepotrvá to dlho.

Tento investičný dopyt sa už teraz prejavuje na cene. V máji som písal článok o tom, že ťažiari otvárajú priaznivé okno pre investície. Od mája je index junior ťažiarov GDXJ hore 27%, na hodnote 37. To je 27% za necelého pol roka. HUI sa trochu ostýcha ale spravil tiež pekných 19%. A upozorňujem, že to sme ešte nič nevideli. Momentoví hráči, inštitucionálni investori a drobný retailový dopyt ešte stále postáva nerozhodne na stanici. Samotný GDXJ bol fenomenálne zostavený a stal sa obeťou svojho vlastného úspechu. Bol tak excelentný, že namiesto toho, aby trackoval sektor, začal s ním hýbať. V roku 2016 bol index presýtený, lebo niektoré spoločnosti šli z kapitalizácie 1 miliardy dolárov na 5 miliárd. V máji index ukončil rekalibráciu, keď predal akcie za 3 miliardy a nakúpil nové za 5 miliárd a bolo jasné, že máme dno. Posledný polrok boli doslova vianočné výpredaje. Tieto čísla môžu vyznievať grandiózne, ale treba si uvedomiť, že celý sektor, všetky spoločnosti, majú takú kapitalizáciu, ako spoločnosť Apple. Keď sa ľudia o pár rokov preberú do reality drahých kovov, výnosy môžu byť galaktické.

Kde hľadať hodnotu za lacný peniaz

Celkovo, aj tak už nemáme kam ísť. Primárni ťažiari striebra narazili na strop. Nemôžu udržať úroveň produkcie a zároveň sekať náklady. Nie pri týchto cenách striebra. potrebujú aspoň 25 dolárov za uncu, len aby prišli s novým striebrom do produkcie. Niektoré spoločnosti šli za posledných 6 rokov s nákladmi dole o 26% a produkcia sa aj tak prepadá z roka na rok. Taký First Majestic ťaží medziročne o 16% menej kovu. Mnohé spoločnosti sa uchýlili k highgradingu, čo deformuje čísla o skutočných nákladoch. Náklady na ťažbu sa zvýšili medziročne o 19%. Sekundárna produkcia ale nevyzerá o moc lepšie. Keďže sa striebro ťaží zo 70% ako sekundárna surovina bázických kovov, pokles ich cien oslabí produkciu tohto kovu. Čína už nekupuje toľko zinku a medi čo kedysi. Takí producenti medi majú problémy zakontraktovať produkciu na 2 roky dopredu. Je možné, že mnohí producenti bázických kovov budú krachovať, čo bude mať výrazný dopad na produkciu a cenu striebra.

Posledné mesiace, jednak vplyvom fundamentov ale aj rekalibrácie GDXJ, znamenali pre ťažiarov relatívne aj absolútne dno. Ocitli sa na hrane. Ak by cena kovov klesala, alebo ak by začala rásť prudko ropa, bol by to koniec. Došlo by k deštrukcii kapitálu, čo by malo dramatický dôsledok na ceny kovov do budúcnosti. Sú len 2 cesty, ako môžu ceny kovov rásť. Buď kvôli tomu, že je vyšší dopyt po kovoch alebo kvôli obmedzenej produkcii. Problém s obmedzením produkcie, kvôli nízkym cenám, je, že dochádza ku kanibalizácii kapitálu. Ak má spoločnosť na uncu kovu vyššie náklady, ako je cena unce na trhu, vyžierajú si vlastný kapitál a produkčné kapacity. Keď cena potom vzrastie a spoločnosť môže opäť produkciu zvýšiť, kapacity už na produkciu neexistujú. Kapitál je zlikvidovaný. Ak si potom trh vyžiada ďalšie striebro, treba vyvinúť nové kapitálové investície a to trvá veľmi dlho. Dôsledkom výrazne nízkych cien v ťažobnom priemysle bývajú výrazne vysoké ceny. A toto sa deje na trhu ťažiarov už dva roky.

Sektor drahých kovov je ako opica na kokaíne. Pre mňa osobne je to veľmi atraktívne, lebo je to asi najvzrušujúcejší sektor zo všetkých. Ale veľa ľudí na to proste nemá žalúdok. Plne to chápem. Mňa napríklad nebaví celý deň sledovať grafy a chytať momentum. Najnudnejšia aktivita na svete. Ak Buffet hovorí, že by sme mali investovať do akcií, pri ktorých budeme radi, keď pôjdu pár mesiacov dole, aby sme ich mohli kúpiť ešte lacnejšie, potom v sektore ťažiarov drahých kovov tento princíp platí dvojnásobne. Aj samotný veľký mág investovania do ťažobných spoločností Rick Rule priznáva, že väčšina jeho investícií, ktoré šli hore 10 násobne sa najskôr prepadla o 50%. Tento spôsob pozerania na trhy mi proste vyhovuje. Nedávam investičné rady. Ani na blogu ani v súkromí. Ak by som to robil, potom by prístup na blogu nestál 10€ na tri mesiace ale niekoľko stoviek za mesiac. A verte, že to je ešte veľmi skromný odhad, pri porovnaní s konkurenciu na západe. Ale koľko ľudí by si ho potom na Slovensku a Čechách mohlo dovoliť? Napíšem však pár odstavov o pohľade na investície do ťažobného sektoru.

Ako prvé sa naučte čítať výkaz ziskov a strát a súvahu. Spolknite všetko, čo nájdete. Knihy, kurzy, to je jedno. Musíte vedieť čítať čísla spoločností. Bez toho budete len triafať naslepo a tvrdnúť zakaždým, keď sa cena akcie prepadne o 10%. A podruhé, sledujte ľudí. Riaditeľov a manažment spoločností. Čítajte listy podielnikov. Čo CEO písal, aké mal vízie a či sa mu ich potom podarilo naplniť. Aký team má? Čo dosiahol? Potretie sledujte okolie. Je spoločnosť v bezpečnej jurisdikcii? Nehrozí, že miestna vláda celý projekt znárodní, keď ceny kovov naraz vyletia nahor? Sústreďte sa na vlajkové lode. Projekty, ktoré majú veľkú perspektívu a spoločnosť ich neobetuje, ak sa vyskytne lepšia príležitosť. Sledujte, aké sú rezervy a celkové náklady na to, aby spoločnosť dostala uncu zo zeme. Opakujem celkové, nie len náklady na vytiahnutie kovu zo zeme. Zarátajte aj odpisy. Kľudne napíšte mail riaditeľovi. Obyčajne sú títo ľudia, hlavne riaditelia junior ťažiarov, viac než ochotní sa baviť o tom čo sa v sektore deje.

Študujte tržby spoločností a cashflow výkazy. Tie sú veľmi dôležité. Taktiež, čo s peniazmi manažment robí. Reinvestuje ich naspäť do kapitálu a zvyšuje hodnotu vašich akcií? Alebo si kúpia firemné lietadlo? Treba pozerať na price to book pomer a cashflow na akciu. Porovnajte či rastie medzi kvartálmi a medziročne. Položte si otázku, ktorá spoločnosť prevádzkuje podnikanie najlacnejšie, pri ziskoch, ktoré jej tečú? Kto je v podnikaní najefektívnejší? Toto je extrémne dôležité, ak chcete vytiahnuť víťazné žreby. Porovnajte tieto hodnoty s overenými rezervami. Ak má spoločnosť náklady na uncu 1000 dolárov, ale cena je na 1 150, potom má spoločnosť na ruke 150 dolárov z každej unce, ktorú vyťaží. Ale ak pôjde cena na 1 450, potom bude mať spoločnosť 3x viac peňazí. To je veľmi kritický faktor, ktorý oddelí špičkové spoločnosti od priemerných. S rastom cien kovov, pri efektívnej správe nákladov, bude vysoký nárast ziskových marží. Premietnu sa tieto zisky do ceny akcií?

Zaujímavá stratégia bude sledovať malé spoločnosti, ktoré budú pohltené veľkými. Tu je veľký priestor na zisky. Spoločnosti s nízkou cenou kapitálu a vysokou cenou akcií budú skupovať spoločnosti s nízkou cenou akcií a vysokou cenou kapitálu. Ako investor môžete skupovať takéto akcie a čakať, kým veľké spoločnosti neurobia ponuku na prevzatie. Spoločností na akvizíciu nie je až tak veľa. Veľké spoločnosti potrebujú rezervy, ktoré by mohli kúpiť. O to ide v prvom rade. Malé spoločnosti im neposkytnú novú technológiu. A rezerv je v súčasnom stave sektoru ako šafranu. Spoločnosti ledva prežívali a nemali prostriedky na rozvoj nových nálezísk. Nie je to až tak veľký hlavolam si vybrať. Veľké firmy chodia po svete a prioritne skupujú rezervy. Skúste vyrátať, koľko overených miliárd uncí by sa dalo kúpiť pri takej a takej NPV. Kvalitných depozitov teraz fakt nie je veľa. Ide sa na úrovne 0,1-0,2 unce zlata na jednu tonu horniny. A to ešte musíte urobiť discount politického rizika a podobne.