Erdogan sa sťažuje: Nemecko pácha samovraždu

Erdogan sa sťažuje: Nemecko pácha samovraždu

Nemecko pácha podľa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana samovraždu tým, že mu počas samitu G20 nepovolilo hovoriť s Turkami. Prezident tiež vyhlásil, že kým sa Berlín nevzdá údajných prívržencov Fethullaha Gülena, bude naďalej považovať Nemecko za útočisko teroristov.

“Nemecko musí túto chybu napraviť. Potrebujeme sa navzájom,” povedal Erdogan  v exkluzívnom rozhovore týždenníku Die Zeit.

Turecký prezident uviedol, že osobne s nemeckou kancelárkou Angela Merkelovou nemá problém a počas samitu G20, ktorý sa uskutoční v Nemeckom Hamburgu  7. a 8. Júla, sa s ňou plánuje stretnúť. Nemecko však podľa vlastných slov bude aj naďalej považovať za štát, ktorý poskytuje bezpečné útočisko pre “teroristov”, pokiaľ Berlín neodovzdá všetkých údajných priaznivcov jeho arci-nepriateľa Fethullaha Gülena a ďalších osôb obvinených tureckou vládou z rôznych zločinov.

Turecko oficiálne požiadalo nemecké orgány, aby sa Erdogan počas svojej návštevy samitu G20 v nemeckom Hamburgu mohol prihovoriť tamojším predstaviteľom tureckej menšiny. Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel však tureckému prezidentovi poradil, aby v rámci návštevy počas samitu G20 neuskutočňoval žiadne verejné podujatia.

“Otvorene som povedal, že podobné verejné vystúpenia nie sú vhodné vzhľadom na konfliktnú situáciu s Tureckom, a že za súčasnej politickej situácie to nie je ani náležité,” uviedol koncom júna Gabriel. Bližšie k tejto téme písali Národné noviny tu: http://narodnenoviny.sk/nemecko-nechce-aby-mal-erdogan-v-g20-verejne-vystupenia/

Turecko v reakcii vyjadrilo poľutovanie nad podobnými vyhláseniami. Hovorca tureckého ministerstva zahraničných vecí Huseyin Muftuoglu vyhlásil, že neakceptovateľné komentáre niektorých nemeckých politikov sú len kalkuláciou zameranou na tamojšiu domácu politiku.

Pretrvávajúce verbálne výmeny názorov v rámci napätých diplomatických vzťahov sa odrazili aj na rozhodnutí Nemecka, ktoré koncom júna presunulo svojich vojakov z tureckej leteckej základne Incirlik do Jordánska. Bližšie v článku tu: http://narodnenoviny.sk/bundestag-schvalil-presun-nemeckej-armady-z-turecka-do-jordanska/

Pripomíname tiež, že nemecký parlament označil minulý rok masaker Arménov v Osmanskej ríši začiatkom 20. storočia za genocídu, čo však Turecko dôrazne odmieta. Nemecko taktiež ostro vystúpilo proti čistkám, ktoré uskutočnila turecká vláda po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat, ktorý sa uskutočnil v júli 2016.

 

Foto zdroj:https://sputniknews.com/middleeast/201604201038353212-erdogan-dictator-sputnik-authoritarian-turkey/

(tom)