
- Otec Santora podporuje LGBT, čím sa odkláňa od katolíckych hodnôt.
- „Pride Mass“ je v rozpore s učením Cirkvi o morálke a rodine.
- Homosexuálne činy sú smrteľnými hriechmi, ktoré vyžadujú pokánie.
- Cirkev by mala zostať verná tradičnému učeniu a odmietnuť ideológiu LGBT.
Otec Alexander M. Santora, farár kostola Panny Márie Milosrdnej v Hobokene v New Jersey, ktorý nedávno celebroval deviatu výročnú rúhavú „Pride Mass“, napísal článok, v ktorom sa zamýšľa nad tým, ako jeho farnosť „podporila“ takzvaných „LGBT katolíkov“, a povzbudzuje ostatné farnosti, aby nasledovali jej príklad.
V komentári z 18. júna pre denník Daily Journal s nadpisom „Moja cirkev podporuje ľudí z komunity LGBTQ. Ostatní musia,“ otec Santora, ktorý oficiálne zostáva v dobrom vzťahu s Cirkvou, spomínal na slávenie „Pride“ s výslovným súhlasom heterodoxného kardinála Josepha Tobina, arcibiskupa Newarku, a ako farnosť privítala početných farníkov, ktorí sa identifikujú ako „LGBT“ so svojimi „partnermi“ rovnakého pohlavia, ako aj mnohých veriacich, ktorí na tieto „Pride omše.“
Kňaz tiež obhajoval používanie výrazu „pride“, jeden zo smrteľných hriechov, a pripojil sa k nedávnej výzve arcibiskupa Johna Wester z Santa Fe v Novom Mexiku, aby sa Cirkev „priblížila k ľuďom z komunity LGBTQ“, pričom ostro kritizoval mnohých veriacich, ktorí sa ozvali, aby vyjadrili svoje obavy v súvislosti s touto svätokrádežnou omšou.
„Už deväť rokov sa v mojom kostole v Hobokene, Our Lady of Grace, každoročne v júni koná omša Pride, ktorý je označovaný ako ‚mesiac hrdosti‘,“ napísal Santora. „Naši farníci vedeli o tejto omši už týždne vopred a chodia na ňu so svojimi deťmi. Jeden z rodičov mi povedal: ‚Chceme, aby naše deti vyrastali v inkluzívnej cirkvi.‘“
„„Jeden mladý dospelý, ktorý už roky chodí na omšu sám, priviedol svojho partnera a po prvýkrát mi ho predstavil. Práve toto stretnutie je dôvodom, prečo túto omšu organizujeme,“ pokračoval kňaz. „Jeden pár prišiel z Jersey City a jeden muž povedal, že by sem rád priviedol svoju matku na omšu, keďže opustila svoju vlastnú cirkev, keď kňaz kázal o ohni a síre v súvislosti s homosexualitou.“
Katechizmus Katechizmus Katolíckej cirkvi učí, že „homosexuálne činy sú vnútorne neusporiadané“ a „v rozpore s prirodzeným zákonom“ a že homosexuálna orientácia je „objektívne neusporiadaná“. Katechizmus veľmi jasne uvádza, že homosexuálna činnosť nemôže byť nikdy schválená, a opakuje, že „homosexuálne osoby sú povolané k cudnosti“. Homosexuálne činy sú smrteľnými hriechmi; preto každý, kto sa dopúšťa týchto hriechov a neprejaví pokánie prostredníctvom sviatosti spovede, je v nebezpečenstve pekla.
PREČÍTAJTE SI: Kardináli McElroy a Cupich zaslali list „povzbudenia“ na pro-LGBT konferenciu otca Jamesa Martina
Okrem toho, LGBT „hrdosť“, ktorú podporuje otec Santora, je spoločensky propagovaná ako akceptácia všetkého, čo súvisí s LGBT ideológiou, a vo svojej podstate predstavuje odmietnutie tradičného katolíckeho učenia o manželstve, morálke a rodine. Pýcha je tiež cirkvou zaradená medzi sedem smrteľných hriechov – tento aspekt často zdôrazňujú duchovní, ktorí varujú pred propagáciou alebo účasťou na „mesiaca hrdosti“ a iných podujatí typu „gay pride“.
Santora vyjadril ľútosť nad tým, že v priebehu rokov „dostal tisíce e-mailov, telefonátov a listov z celej krajiny s jediným cieľom: ‚Zastavte toto rúhanie a zrušte omšu.‘“ Organizácia TFP (Tradition, Family, Property) Student Action skutočne spustila petíciu, v ktorej vyzvala otca Santoru, aby zrušil toto svätokrádežné podujatie; petícia získala viac ako 17 000 podpisov.
Kňaz však neuposlúchol rady znepokojených veriacich.
Santora tiež obhajoval používanie pojmu „Pride Mass“ s odkazom na oslovovanie katolíkov, ktorí sa počas pontifikátu pápeža Františka identifikujú ako „LGBT“.
„Zámerne to nazývame Pride, pretože chceme, aby ľudia vedeli, čo pápež František začal na začiatku svojho pontifikátu. Musíme kráčať po boku našich LGBTQ bratov a sestier a sprevádzať ich na ich ceste viery, čím im umožníme rozvíjať vzťah s Bohom,“ napísal. „František prelomil storočia trvajúce zatvrdnutie cirkvi voči homosexualite a ponúkol pastoračný prístup. Nakoniec to nazval synodalitou – hľadaním cesty vpred.“
„„Odvtedy viacerí americkí cirkevní vodcovia, vrátane nášho kardinála Josepha Tobina, podporujú otvorený prístup napriek odporu, s ktorým sa musia stretávať – stačí sa pozrieť na ‚nenávistné e-maily‘, ktoré dostávam,“ dodal.
Kňaz však nespomenul, že hoci veriaci s homosexuálnou orientáciou by mali byť v Cirkvi vítaní, musia byť vyzvaní k pokániu. Pápež František skutočne schválil „požehnanie“ homosexuálnych „párov“ v Fiducia Supplicans, jeho neslávne vyhlásenie o „Kto som ja, aby som súdil?“, keď bol opýtaný na existenciu gay lobingu vo Vatikáne a na praktizovanie homosexuality, ako aj na svoje početné verejné vyhlásenia chváliacich a podporujúce zástancov LGBT ideológie a registrovaného partnerstva osôb rovnakého pohlavia prispeli k zmiatnutiu v cirkevnom učení o „manželstve“ osôb rovnakého pohlavia a rodovej ideológii.
Santora ďalej zopakoval mylné tvrdenie arcibiskupa Wester’, že „rodové identity“ detí sú biologické a musia byť „rešpektované“.
„Ak sa viac členov cirkevnej hierarchie a duchovenstva, podobne ako Wester, zapojí do dialógu a bude kráčať po boku komunity LGBTQ, môžeme zmierniť priepasť medzi katolíkmi,“ napísal kňaz z New Jersey. „Wester zakončil svoj príspevok múdrou radou: ‚Nemôžeme zostať nečinní, keď toľko ľudí z komunity LGBTQ má pocit, že cirkev s nimi nenadväzuje kontakt, alebo, čo je ešte horšie, nepočúva ich a neprijíma ich.‘“
ČÍTAJTE: Americký arcibiskup vyzýva k „rešpektovaniu“ „rodovej identity“ detí, naznačuje, že sú biologické
„Preto tomu hovoríme Katolícka hrdosť: všetci sme bratia a sestry v Pánovi. Príďte do kostola,“ uzavrel.
Katechizmus tiež učí, že existujú len dve pohlavia: mužské a ženské, a že „každý, muž aj žena, by mal uznať a prijať svoju sexuálnu identitu.“
Niekoľko ďalších katolíckych duchovných po celej krajine, ktorí rovnako ako Santora majú v cirkevnej hierarchii dobré postavenie, slávili v júni, tradične mesiaci Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, takzvané „omše hrdosti“.
Biskup Alberto Rojas z diecézy San Bernardino v Kalifornii, koncelebroval druhú výročnú omšu „Embrace Family“ pre takzvaných „LGBTQ+“ katolíkov a ich rodiny, pričom kňazi mali na sebe štóly s dúhovými pruhmi. Možno ešte poburujúcejšie je, že kostol sv. Pavla Apoštola v New Yorku, ktorý spravujú paulistickí otcovia, usporiadal „pride omšu” pri Národnom pamätníku Stonewall na pamiatku homosexuálnych nepokojov, ktoré pomohli zrodiť hnutie LGBT.
Kontaktné informácie pre slušnú komunikáciu:
Páter Alexander Santora
E-mail: [email protected]
Telefónna linka farnosti Panny Márie Milosrdnej: 201-659-5833
Kancelária arcidiecézy Newark
Telefón: 973-497-4000





