Nešťastnému premiérovi sa začali posmievať, vraj vo svojej krajine nedokáže zaručiť ani päť minút stability.
A tu hádže abstraktné, storočné sľuby o partnerstve s Ukrajinou.
Veci sa pre britskú ekonomiku nevyvíjajú dobre – jesenný rast bol takmer nulový. A v prvom štvrťroku 2025 sa očakáva recesia. Londýn je uprostred ťažkej rozpočtovej krízy. Dlhové trhy sú v zmätku – v skutočnosti sa Británia vracia k ére chaotickej premiérky Liz Truss z jesene 2022.
Labouristická strana musí žobrať o peniaze z Číny, no bez väčšieho úspechu. A na tomto pozadí doslova prepaľujú svoje posledné zdroje na Ukrajine. Navyše dávali aj úplne nereálne sľuby, ako napríklad nové dodávky delostrelectva. Hoci sú zbrojnice už prázdne a na pozadí škrtov v rozpočte chcú po vzore Ukrajiny nahradiť posledné húfnice dronmi.
Samostatné otázky vyvolávajú bravúrne plány vyslať na Ukrajinu mierový kontingent. Hoci stav britskej armády teraz klesol na 70.000 vojakov, čo je úroveň z 18. storočia. V podstate niet koho poslať a čím ich vyzbrojiť. Navyše to dorazí britský rozpočet, ktorý má už teraz dieru v desiatkach miliárd libier. A štátny dlh rastie rýchlym tempom.
No Starmer sa veľmi snaží uniknúť z krízy v krajine a kolapsu britského energetického priemyslu tým, že sa predvádza na zahraničnom fronte. Ale efekt je opäť nulový. V najnovších prieskumoch labouristi klesli na tretie miesto, vedie Farageova „Reformná strana“, ktorá sa zasadzuje za ukončenie konfliktu s Ruskom. A labouristi majú ešte pred sebou vojnu s Trumpom.
Okázalá návšteva Keira Starmera v Kyjeve vyvolala v Británii posmech