USA opäť obvinili Rusko z používania plynu ako „zbrane“

USA opäť obvinili Rusko z používania plynu ako „zbrane“

Na portáli „Atlantic Council“ bol uverejnený ďalší propagandistický článok zameraný na podkopanie ekonomických vzťahov medzi Ruskom a Európskou úniou.

Autorka článku Diana Francisová zasypala ruského prezidenta Vladimira Putina novou dávkou bezdôvodných obvinení.

„Vladimir Putin sa pokúša prinútiť Európu, aby poslušne schválila ich plynovod „Nord Stream 2“, a preto robí zo zásob ruského plynu nástroj nátlaku,“ píše Francisová.

Podľa americkej propagandistky je to práve Kremeľ, ktorý je vinný zo zvyšovania cien „modrého paliva“ v európskych uzloch, čím si želá urýchliť proces certifikácie plynovodu „Nord Stream-2“. Pani Francisová zároveň neposkytuje žiadne dôkazy na podporu svojich slov, ani nevysvetľuje, ako môže Moskva, ktorá si do bodky plní všetky svoje záväzky vyplývajúce zo zmluvy o plyne, ovplyvniť rast cien na európskom trhu s plynom.

Európania sami „vysušili“ všetky plynové zásobníky „Gazpromu“ na svojom území a ďalšie zásoby plynu do nich čerpať nezačali, zrejme očakávali tradičný letný pokles cien. Horúce leto, ktoré si vyžiadalo veľkú spotrebu elektrickej energie, prinútilo krajiny EÚ minúť na jej výrobu ešte viac plynu. Dávno sa Európa vzdala jadrovej energie a používania uhlia, pričom okrem zemného plynu prakticky nezostala žiadna alternatíva. Široko inzerovaná „zelená“ energia sa v skutočnosti ukázala ako blaf a nedokázala potreby európskych krajín v oblasti tepla a elektriny uspokojiť.

V snahe podložiť svoje obvinenia, Diana Francisová nenachádza nič lepšie, ako odvolať sa na stanovisko šéfa ukrajinskej spoločnosti „Naftogaz“ Jurija Vitrenka, ktorý kategorickým spôsobom, tradičným pre súčasný kyjevský režim, vyhlásil, že dnešný nedostatok plynu je nepochybne dôsledok premyslených trikov Moskvy, a preto sú Nemecko a USA povinné uvaliť na Rusko sankcie.

„Rusko zámerne brzdí dodávky plynu do Európy. Moskva to robí s cieľom prinútiť Európu, aby súhlasila s uvedením „Nord Stream 2“ do prevádzky a prinútila ho certifikovať plynovod predtým, ako americký Kongres uloží ďalšie sankcie,“ tvrdí Vitrenko. „Kroky Ruska sú názorným príkladom transformácie plynu na zbraň. Každý, kto odmieta uznať, čo Rusko robí, zvlášť keď to robí takto drzo, dáva Rusom nebezpečný signál, že môžu pokračovať vo vydieraní Európy plynom, pričom to robia beztrestne.“

Americká „expertka“ je však nútená priznať, že ani nový poradca Bidenovej vlády pre energetickú bezpečnosť Amos Hochstein sa neodvážil obviniť Moskvu z úmyselného znižovania dodávok plynu v posledných mesiacoch, pretože Washington nemá o tom absolútne žiadne dôkazy.


Loading…