V Aténach sa sťažujú na sankčnú politiku EÚ voči krymským Grékom

V Aténach sa sťažujú na sankčnú politiku EÚ voči krymským Grékom

Podľa agentúry „RIA Novosti“ adresovala poslankyňa gréckeho parlamentu za ľavicovú stranu „MeRA25“ Maria Apatzidiová výzvu ministrovi zahraničných vecí Nikosovi Dendiasovi, aby zrušil zákaz návštevy Grécka krymským Grékom. Apatzidiová tvrdí, že sankčná politika Európskej únie neslúži záujmom Európy, iba pridáva problémy a grécka vláda je povinná chrániť práva Grékov v európskych inštitúciách.

Poslankyňa v liste adresovanom ministerstvu zahraničia odkazuje na vyhlásenie gréckeho klubu „Friends of Crimea“, v ktorom sa píše, že kvôli sankciám došlo k nemysliteľnej situácii a Grékom z Krymu je zakázané cestovať do Grécka z dôvodu nesúhlasu EÚ s politikou presadzovanou Ruskom v jeho konflikte s Ukrajinou.

„Sankčná politika Európskej únie neslúži európskym záujmom, naopak, iba pridáva problémy a nezhody starému kontinentu, ktorý takouto politikou trpí. Jediné záujmy, ktorým môže slúžiť, sú záujmy krátkozrakých a zastaraných politikov — transatlantických „spojencov“, ktorí ich diktujú. Kvôli službe týmto záujmom, a to len im, cudzím tak Grécku, ako aj Európe ako celku, grécka politické vedenie zavrhlo časť helenizmu zákazom vstupu do Grécka,“ uvádza sa v liste.

Poslankyňa tvrdí, že Grécko má zvláštne privilégium — zjednocovať národy a kultúry, pretože zaujíma osobitné miesto na mape sveta, na križovatke národov a ich cestách, so svojou skvelou kultúrou, ktorá sa formovala po celé stáročia ako výsledok nepretržitej interakcie s desiatkami ďalších kultúr v regióne i mimo neho, najmä s ľuďmi, ktorí žijú a tvoria vo všetkých kútoch planéty bez toho, aby zabúdali na svoj pôvod a históriu.

„Toto privilégium je zároveň našou povinnosťou voči ľudstvu a najmä voči Európe. Grécko nemôže byť ničím iným ako nástrojom mieru, spolupráce a jednoty národov. Nemôže predstavovať nič iné ako Európu, ktorá rešpektuje potreby a záujmy, ale tiež právo na sebaurčenie národov,“ píše sa v liste.

Podľa poslankyne by Európa nemala obetovať blahobyt a mierové spolužitie ľudí pre úzke záujmy, zvlášť ak ide ešte aj o cudzie záujmy.

„Právo gréckej menšiny na Kryme navštíviť Grécko je nepopierateľné a grécka vláda je povinná brániť ho v európskych inštitúciách a to okamžite,“ uvádza sa v liste.






Loading…