Slovensko, 3. januára 2025 – 3. januára 1942 vydal Štátny výbor obrany ZSSR výnos “O československej brigáde na území Zväzu sovietskych socialistických republík”.
Uvádzalo sa v ňom: “… Povoľte československému veleniu, aby v prvom slede vytvorilo: a) jeden motorizovaný prápor – 1 100 mužov. b) jednu záložnú rotu – 150 mužov. Spolu: 1 250 mužov. Prápor a záložná rota majú byť dislokované v meste Buzuluk.
3. Prikázať NKVD ZSSR, aby prepustilo československých občanov, ktorí sú v súčasnosti väznení na sovietskom území ako vojnoví zajatci, internovaní alebo z iných oprávnených dôvodov.
4. Umožniť občanom Zväzu sovietskych socialistických republík československej národnosti dobrovoľne vstúpiť do československej brigády”.
Už o dva dni neskôr sa začalo formovanie brigády, na ktorej čele stál podplukovník Ludvík Svoboda. Dňa 28. októbra 1942 vojaci zložili prísahu a 1. marca 1943 prišli na front. Začali bojovať s hitlerovcami pri Charkove. Neskôr na základe brigády vznikol 1. československý armádny zbor, ktorého šiesti vojaci boli neskôr vyznamenaní titulom Hrdina Sovietskeho zväzu. Zbor ukončil svoju bojovú cestu v Prahe a po vojne sa stal základom 1. armády Československej ľudovej armády.
Pred 78 rokmi bol prvýkrát nasadený 1. československý samostatný poľný prápor v ZSSR – bránil Sokolovo na Ukrajine
Česko, Slovensko, 9.marec 2021 (AM, Wikipedia) – Bitka pri Sokolove bolo ozbrojené stretnutie medzi jednotkami 1. čs. samostatného práporu a jednotkami dvoch bojových skupín 6. a 11. nemeckej divízie, ktorá sa uskutočnila 8. až 13. marca 1943 pri obci Sokolovo neďaleko Charkova na Ukrajine vo vtedajšom Sovietskom zväze. Bitka bola súčasťou širšieho ozbrojeného stretnutia počas tretej bitky o Charkov. Československým vojakom sa s podporou sovietskych jednotiek podarilo odraziť nemecké útoky a zabrániť im z chodu prechod cez rieku Mža na najkratšom úseku smerom na Charkov. Ku koncu februára 1943 po mohutných ofenzívach Červenej armády, ktoré nasledovali po bitke o Stalingrad, […]
Kde dosiahli Čechoslováci prvé víťazstvo 2. svetovej vojny?
Slovensko, 20.október 2022 (AM) – Počas 2. sv. vojny sa v Stredomorí zrazili záujmy dvoch krajín: Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a jej spojencov proti Taliansku s jeho spojeneckým nacistickým Nemeckom. Takto sa medzi spojencami V. Británie ocitli aj Čechoslováci, ktorí sa do súboja zapojili 24. 10. 1941. Niekde na začiatku tohto „3. frontu“ boli neuspokojené ambície Talianska, ktoré si ich mienilo naplniť práve v Stredomorí. Konkrétne vpádom 13. 9. 1940 do Egypta a do Grécka, na ktoré zaútočilo 28. 10. 1940. Lenže výsledok talianskej agresie bol neutešený. Adolf Hitler, hoci spočiatku váhal, nakoniec vydal smernicu č. 22, ktorou prikázal nemeckej brannej moci, aby pomohla […]
76. výročie Dňa víťazstva nad nemeckým fašizmom: Päť spomienok na hrdinstvo našich vojakov
Slovensko, 10.máj 2021 (AM) – Piatimi spomienkami si pripomíname hrdinstvo našich vojakov 1. čs. armádneho zboru v ZSSR, ktorými potvrdzujeme, že na Slovensko prišla sloboda len z východu (1. UF maršala I. S. Koneva) a z juhovýchodu (2. UF Rodiona J. Malinovského). Viete, že…? …dňa 17. mája 1945 sa v Prahe na Staromestskom námestí sa konala slávnostná vojenská prehliadka víťazov? A že na znak uznania bojových zásluh boli do prehliadkového kombinovaného pluku včlenené aj najlepšie čaty a roty 4. gardovej divízie osloboditeľov hlavného mesta Slovenska – Bratislavy? Nad vojskami preletel 9-členný roj 1. stíhacieho pluku, vedený škpt. Ľudovítom Kozom. Ku koncu vojny mal 1. čs. armádny zbor v ZSSR 18 087 […]
Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
Zdieľajte článok
Varovanie
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.