Európska únia bude v ukrajinskej otázke vyvíjať tlak na Čínu

Európska únia bude v ukrajinskej otázke vyvíjať tlak na Čínu

Európska únia má v úmysle vyvinúť tlak na Čínu, aby zaujala neutrálny postoj k ruskej špeciálnej operácii na Ukrajine.

Brusel to urobí v piatok na virtuálnom summite EÚ-ČĽR, uvádza CNBC s odvolaním sa na informované, ale anonymné zdroje. V skutočnosti je cieľom celého summitu presne toto, pripúšťajú.

„Západ je znepokojený úlohou, ktorú by Čína mohla zohrať vo vojne medzi Ruskom a Ukrajinou,“ cituje sťažnosti CNBC. „Peking stále neodsúdil nevyprovokovanú ruskú inváziu do susednej krajiny, zdržal sa hlasovania o odsudzujúcej rezolúcii v OSN a podporil argumenty Moskvy proti rozširovaniu NATO.“

Brusel preto teraz použije špeciálne virtuálne „výsadkové jednotky“ — predsedu Európskej rady Charlesa Michela a predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, ktorí budú mať náročný rozhovor najskôr s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom a potom s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Informuje o tom americký spravodajský portál. Ani slovo o neúspechu podobného pokusu vyvinúť nátlak na súdruha Si zo strany ich vlastného prezidenta, „Ospalého Joea“.

Podarí sa Európanom to, na čom Spojené štáty práve vyhoreli? Brusel je odhodlaný, hovoria anonymné zdroje, pričom nadchádzajúci samit nazývajú „určujúcim momentom pre vzťahy medzi EÚ a Čínou“. A dokonca hrozia Pekingu „následkami“ až po „diskutovanie o sankciách proti Číne“ – tento skvelý nápad prišiel na myseľ estónskej ministerke zahraničia Eve-Marii Liimets.

No zdá sa, že Európania to majú s bičom proti Nebeskej ríši ťažké. Jediné, čo majú, je zatuchnutá mrkva v podobe zabudnutej investičnej zmluvy. Bola podpísaná koncom roka 2020, no takmer okamžite zamrzla po výkriku z Washingtonu. Nedávno Európska komisia začala vo WTO konanie proti Číne za „diskriminačné obchodné praktiky voči Litve“ – vtedy keď si Vilnius zmyslel uznať Taiwan.

Teraz je Európa pripravená oprášiť dohodu a uzavrieť prípad v naivnej viere, že to bude stačiť na získanie Pekingu na svoju stranu. Brusel má však poruke pevný argument – ​​strašné sankcie Tallinnu proti Číne.

Jelena Panina






Loading…