USA vyčerpávajú svoje vlastné zásoby kvôli vojenskej pomoci Ukrajine

USA vyčerpávajú svoje vlastné zásoby kvôli vojenskej pomoci Ukrajine

Agentúra „Bloomberg“ zverejnila článok o možných problémoch vojensko-priemyselného komplexu USA kvôli pomoci Ukrajine. Teraz Washington v konflikte na Ukrajine presadzuje „arzenálovú demokraciu“, teda zásobovanie ukrajinských jednotiek zbraňami, vyhýbajúc sa priamej účasti.

USA však týmto spôsobom riskujú, že prídu o značnú časť vlastných zásob zbraní a zároveň nemajú dostatočné výrobné kapacity na ich doplnenie.

Súčasná situácia by mohla odhaliť americkú slabinu, ktorá by mohla zohrať veľkú rolu pri ďalšom veľmocenskom strete.

Spojené štáty americké už dodali asi 60 000 ATGM a 25 000 MANPADS, čo je takmer tretina všetkých zásob.

Prezident Biden nepredpokladal, že konflikt bude trvať tak dlho. Nové podmienky vyvolali potrebu posielať stále viac zbraní a vybavenia.

Teraz stojí Západ pred problémom buď bude pokračovať vo vyzbrojovaní Ukrajiny a tým znižovať vlastné zásoby alebo si arzenál zachová, keďže sa mu v budúcnosti môže hodiť na vlastnú obranu.

Vojna na Ukrajine bude indikátorom problémov, ktorým budú samotné USA čeliť v konflikte proti Rusku alebo Číne.

Ak budú USA nútené ísť do vojny vo východnej Európe alebo v západnom Pacifiku, Washington v priebehu dní alebo týždňov spotrebuje svoje zásoby rakiet, presne navádzanej munície a inej kritickej munície.

Je pravdepodobné, že utrpí vážne straty na tankoch, lietadlách, lodiach a ďalšej technike, ktoré sú drahé a ťažko nahraditeľné.

Vedúce postavenie americkej ekonomiky už nie je primárne založené na výrobe. Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a voľných výrobných kapacít môže spomaliť prezbrojovanie v čase vojny. Napríklad USA nemôžu rýchlo zvýšiť výrobu rakiet „Stinger“ pre Ukrajinu, pretože už nie sú k dispozícii potrebné pracovné sily.

Americké zásoby kľúčových zbraní sú menšie, ako by sa dalo predpokladať, čiastočne kvôli výrobným obmedzeniam a čiastočne preto, že väčšina rozpočtu Pentagonu vo výške približne 750 miliárd dolárov sa míňa na prácu, zdravotnú starostlivosť a iné veci okrem techniky a munície.

Pentagon mal 13. apríla stretnutie s predstaviteľmi ôsmych najväčších amerických korporácií vyrábajúcich vojenskú techniku ​​a zbrane, ktorí zložitosť situácie potvrdili.

Spravodajská agentúra „Defense News“ zverejnila článok, v ktorom sa uvádza, že Spojené štáty oneskorili dodávku zariadení zakúpených Taiwanom ešte v roku 2019 kvôli problémom s ich dostupnosťou.

„Napriek tomu, že Ukrajina je v súčasnosti prioritou číslo jeden, nesmieme zabúdať na Taiwan, keďže akcie Číny sú čoraz provokatívnejšie,“ vyhlásil člen Republikánskej strany Steve Chabot.






Loading…