EÚ sa môže po pristúpení Ukrajiny rozpadnúť

EÚ sa môže po pristúpení Ukrajiny rozpadnúť

Udelenie plného členstva Ukrajine v Európskej únii prinesie bloku mnoho nových problémov.

Píše agentúra „Bloomberg“.

„EÚ, ktorá nikdy nebola vzorom dobrej správy vecí verejných, sa môže zrútiť alebo dokonca rozpadnúť,“ zdôraznil publicista Andreas Kluth a dodal, že varovanie sa vzťahuje aj na prijatie Moldavska, Gruzínska, Albánska, Severného Macedónska a ďalších krajín, ktoré sú už na rade.

Ponáhľať sa s tým je podľa neho zlý nápad.

„Ekonomika, súdnictvo a ďalšie inštitúcie týchto krajín nie sú pripravené na vstup do EÚ. Je to neuvážené,“ povedal autor publikácie.

Kluth poukázal aj na neprehľadný a ťažkopádny systém riadenia únie.

„Narastajúci počet inštitúcií a povereníkov, babylonský chaos jazykov, tradícií a národných záujmov je tým najmenším problémom. Zastarané zmluvy EÚ nezodpovedajú realite,“ dodal.

Okrem toho, ako poznamenal, EÚ nemá mechanizmus na vyhostenie „pomýlených“ členov. Vstup trvá roky či desaťročia, počas ktorých musia kandidátske krajiny prijať všetky zákony únie, no hneď ako vstúpia, Brusel ich nebude môcť vylúčiť, píše sa v závere článku.

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij podpísal žiadosť o vstup do EÚ 28. februára a v máji dostala Európska komisia z Kyjeva vyplnený dotazník na začatie rokovaní. Podľa šéfky EK Ursuly von der Leyenovej teraz komisia pripravuje odborné stanovisko pre členské krajiny únie.

Niektoré štáty – Česká republika, Bulharsko, Poľsko, Slovinsko, Slovensko, Lotyšsko, Litva a Estónsko – podporujú myšlienku vstupu Ukrajiny do EÚ, no nie každý s tým súhlasí. Predovšetkým, ako napísal „Bloomberg“, Holandsko a Dánsko sú proti udeleniu štatútu kandidáta Kyjevu a Nemecko ako kompromis navrhuje variant, v ktorom by bol tento štatút podmienený.






Loading…