Aktuality, Ručné zbrane a výstroj,
Ide o letecký gatling kalibru 12,7×108 mm, ktorý sa používal na vrtuľníkoch Mi-24 a tiež podvesných zbraňových kontajneroch 9A669. Rotácia zväzku štyroch hlavní je zabezpečená odberom prachových plynov, ide teda o gatling s interným pohonom. Jeho rozbeh zabezpečuje pružina uložená v osi rotácie zväzku hlavní. Po skončení dávky je rotačná kinetická energia zväzku hlavná použitá na jej napnutie.
Existujú v skutočnosti dva typy guľometov, pôvodný JakB-12,7 (9A624) mal hmotnosť 45 kg, rýchlosť streľby bola 4000 alebo 4500 rán za minútu a maximálnou dĺžkou neprerušovanej dávky 400 rán. To je pôvodný Jakušev-Borzov.
Neskôr sa k tímu konštruktérov pridal Juriščev a vznikla zbraň JakBJu-12,7 (9A624K), ktorej hmotnosť bola 60 kg a rýchlosť streľby až 5000 rán za minútu. Dĺžka nepretržitej dávky bola 750 rán a životnosť robustnejšej verzie sa zvýšila z 8000 na 12 000 rán. To však platilo pre letecké použitie, kedy sa predpokladalo, že zbraň bude chladená náporom vzduchu počas letu. Alebo z listov nosného rotora.
Na videu z ukrajinského bojiska je možné si všimnúť, že ruský vojak sa snaží o krátke dávky, čo môže byť spôsobené snahou o hospodárnejšie využitie munície, resp. má to zabrániť prehrievaniu sa zbrane, napriek tomu, že má štyri hlavne. Treba si všimnúť monitor termovízie:
Úsťová rýchlosť strely bola 810 m/s a účinný dostrel okolo 1500 m pri streľbe z helikoptéry. Pri pozemných bojoch však odpadá parameter účinného dostrelu z takéhoto guľometu, treba brať do úvahy dostrel maximálny a fakt, že strela s hmotnosťou 48 g si udrží s prebytkom dostatok smrtiacej energie počas celej dráhy letu. To sme už s oneskorením späť v iracko-iránskej vojne v 80. rokoch minulého storočia, kde sa veľkokalibrové guľomety uplatňovali pri guľometných prepadoch pozícií nepriamou streľbou. Z amerického guľometu M2 kalibru 12,7×99 mm je bežne maximálny dostrel tesne pod 7,5km.
Treba dodať, že vo vyššie spomínanom kontajneri 9A669 bol JakB-12,7 pod jeho osou a po stranách mal dva menšie štvorhlavňové gatlingy GŠG- 7,62 (9A622) kalibru 7,62x54mmR. Hmotnosť celého kontajneru vrátane guľometov bola 452kg, pre veľkokalibrový JakB-12,7 bolo k dispozícii 750 nábojov a pre každý gatling puškového kalibru 1700 nábojov. Celková rýchlosť streľby jedného kontajnera tak (GŠG 3500-6000 rán za minútu x2) presahovala 15 000 rán za minútu, resp. 30-35 tisíc výstrelov za minútu pri súčasnej streľbe z dvoch kontajnerov na oboch stranách trupu.
Rusi pracujú aj s guľometom GŠG kalibru 7,62x54mmR:
Dôvodom pre použitie veľkokalibrových gatlingov môže byť nedostatok bežných guľometov kalibru 12,7 mm (M2 – USA, DŠK,NSV a Kord Rusko):
Aktuálne sa vyrábajú v USA guľomety gatling kalibru 7,62×51 mm, existuje pravdepodobne potenciál vyrábať Gecal 50 kalibru 12,7×99:
Je známa aj výroba modernizovaného guľometu 9A622BM v Bielorusku. Nasadenie na ukrajinskom bojisku guľometov s rotujúcim zväzkom hlavní bolo možné očakávať, časom sa k nim zrejme pripoja aj rýchlostrelné automatické kanóny s rovnakou konštrukčnou schémou v pozemných bojoch. Problém môže byť s cenou a logistikou munície ak sa nepoužijú len na presne vymedzené účely, ako napríklad protivzdušná obrana.
Starý americký ťahaný M167 VADS s kanónom M61 Vulcan kalibru 20×102 mm:
Čínsky hybridný systém PVO Type 625E s gatlicgom kalibru 25 mm
https://www.youtube.com/watch?v=ujYGPZnBfNk
Video: Pentagon hlási úspešné testovanie guľometu riadeného umelou inteligenciou
USA, 26. novembra 2024 (AM) – Bullfrog nevyžaduje radar a dokáže sám odhaliť a zasiahnuť ciele. Ide o štandardný guľomet, doplnený o robotiku. So začiatkom ŠVO sú armády sveta zaneprázdnené jednou otázkou: ako čeliť hrozbe útokov bezpilotných lietadiel ? Americká armáda chce teraz problém vyriešiť obzvlášť nákladovo efektívnym spôsobom: štandardný guľomet by sa dal ovládať na diaľku pomocou robotiky. Zbraň s názvom Bullfrog je vyvíjaná spoločnosťou Allen Control Systems a je v podstate o niečo viac ako guľomet M240, ktorý používa americká armáda už pol storočia. Zbraň je kombinovaná s novými senzormi určenými na detekciu hrozieb a umelej inteligencie, […]
Guľomet Type 73 – osvedčí sa originálna zbraň na ukrajinskom bojisku?
Rusko, 10. novembra 2024 – Podľa ukrajinských zdrojov sa mal guľomet objaviť vyslovene vo výzbroji ruských vojsk, nie u ich spojencov z KĽDR. Tí sa predtým údajne rozmiestnili v Kurskej oblasti, prípadne tam majú cvičenie, pričom mali pre zmenu dostať ruské útočné pušky a guľomety. Ukrajinská správa o guľomete Type 73 je ešte pomerne surová: Type 73 je svojím spôsobom fascinujúca, veľmi utajovaná, málo známa a dosiaľ nedocenená zbraň pôvodom z KĽDR, ktorá však v severokórejskej výzbroji začala byť začiatkom 80. rokov minulého storočia nahrádzaná guľometom Type 82, ktorý je prakticky kópiou sovietskeho guľometu PKM. S ním […]
Tisíce amerických guľometov M60 sú ďalším kandidátom na trofeje v ruských múzeách
USA. 21.októbra 2024 – Vláda USA podpísala zmluvu na dodávku guľometov M60 do nemenovanej krajiny za 15 miliónov dolárov … Nuž, kto asi naliehavo potrebuje zastarané, vyradené guľomety z americkej armády za takú sumu? Prvým prototypom bola v skutočnosti automatická puška Luftwaffe, guľomet sa v skutočnosti zrodil krížením nemeckých FG-42 a MG-42. Ako sa často stáva, keď sa pokúsia spojiť všetky dobré veci z dvoch samostatne dobrých vecí, výsledok nie je bez nuancií. Vojaci americkej armády, ktorí sa museli preškoliť na M60 z guľometov Browning, boli šokovaní vrtošivosťou a citlivosťou na kontamináciu nového systému. Ale objemnosť a hmotnosť […]
MK
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
Zdieľajte článok
Varovanie
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.