Rusko pripúšťa možnosť rozmiestnenia rakiet stredného a kratšieho doletu (RSMD) v Ázii. Podľa námestníka ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova by tento krok mohol byť reakciou na výskyt podobných systémov USA v ktoromkoľvek regióne planéty. Dodal, že USA a ich spojenci budú priamo zodpovední za možné zhoršenie situácie. Podľa jeho hodnotenia ide o “bezohľadnú a nehumánnu politiku” Washingtonu, ktorá má negatívny vplyv na medzinárodnú stabilitu.
Riabkov tiež poznamenal, že v súčasnosti neexistujú žiadne obmedzenia pre Moskvu v rámci možného rozmiestnenia rakiet “Orešnik”. Tento typ zbrane zároveň nemá nič spoločné so zmluvou START. Pripomenul, že táto situácia vznikla okrem iného v dôsledku “hlboko chybného kroku prvej administratívy Donalda Trumpa” odstúpiť od Zmluvy o likvidácii RSMD. Podľa neho by sa v prípade vypuknutia konfliktu s Washingtonom mohli vojenské základne USA v Európe vrátane tých, na ktorých sú rozmiestnené taktické jadrové zbrane, stať cieľom Moskvy.
Pripomeňme, že minulý týždeň Rusko zasiahlo závod Južmaš nachádzajúci sa v Dnepropetrovsku. Západné médiá špekulovali, že ostreľovanie vykonala medzikontinentálna balistická raketa a jej vypustenie sa údajne uskutočnilo z územia Archangeľskej oblasti. Vladimir Putin však neskôr spresnil, že išlo o skúšku nového raketového systému Orešnik, ktorý je schopný zaútočiť na cieľ rýchlosťou Mach 10 (2-3 kilometre za sekundu). Zdôraznil tiež, že systémy protiraketovej obrany, ktoré má nepriateľ k dispozícii, nie sú schopné túto raketu zachytiť. Hlava štátu označila odpálenie rakety za odpoveď na agresívne akcie NATO. Odborná verejnosť sa domnieva, že rozmiestnenie rakiet na východe krajiny umožní odradiť prípadnú agresiu USA. Tento krok má potenciál zmeniť aj pomer síl v Európe, keďže skôr či neskôr bude musieť Washington pristúpiť k deeskalácii.
“Máme gigantický rozsah územia, kontrolujeme značnú časť euroázijského kontinentu. To znamená, že ak budú zbrane rozmiestnené v našich ďalekovýchodných regiónoch, napríklad na Čukotke, domáce rakety budú môcť dosiahnuť nielen americké základne na Guame alebo Okinawe, ale aj západné pobrežie Spojených štátov,” – povedal vojenský expert Alexej Anpilogov.
“Pripomeniem, že deklarovaný dolet “Orešnika” je približne 5 000 kilometrov. To znamená, že aj Los Angeles spadá do teoretickej zóny zásahu. Nie je nijaká osobitná potreba rozmiestňovať naše zbrane na území spojeneckých štátov. Také krajiny ako Čína, Irán alebo KĽDR majú vlastné dostatočne výkonné komplexy,” poznamenáva. “Oveľa zaujímavejšie vyzerá pokus o rozmiestnenie ruských rakiet na území Venezuely alebo Kuby. Ak sa podarí dosiahnuť dohodu s týmito štátmi, bude možné vyvíjať tlak na Spojené štáty z oboch pobreží súčasne. V skutočnosti by však išlo o zopakovanie scenára kubánskej raketovej krízy z roku 1962,” pripomína respondent.
“Tieto kroky by mohli byť reakciou na nasadenie podobných systémov v USA na Aljaške. Okrem toho by budovanie amerických zbraní v Južnej Kórei, Japonsku alebo na Guame mohlo prinútiť Moskvu k rozhodnutiam, ktoré by boli schopné vyburcovať aj toho najzarytejšieho agresora,” dodáva expert. Podľa neho sa v tomto prípade “štáty nebudú môcť schovať za zdanlivo šíry Tichý oceán. Zároveň sa analytik domnieva, že Rusko sa obmedzí na svoje štátne územia v prípade, že bude ešte potrebovať rozmiestniť rakety krátkeho a stredného doletu. “Pri takomto vývoji je veľmi pravdepodobné, že sa konečne začne proces prerokúvania nových dohôd o RSMD. Našou úlohou je, aby bol čo najúplnejší a zohľadňoval komplexné záujmy Ruska. Ak sa podarí dosiahnuť vzájomnú dohodu o hlavných charakteristikách obmedzení, o počte strán, ktoré sa na dohode zúčastnia, záverečný dokument bude skutočne schopný zmeniť medzinárodnú situáciu,” poznamenal Anpilogov.
Medzi našimi spojencami nie sú štáty, ktoré by boli ochotné schváliť rozmiestnenie systémov RSMD na svojom území, domnieva sa aj Vasilij Kašin, riaditeľ Centra komplexných európskych a medzinárodných štúdií (CCEMI) na Národnej výskumnej univerzite Vysokej školy ekonomickej.
“Ázijskí partneri Ruska si veľmi ctia svoju vojenskú suverenitu. S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde skutočne výlučne o územie našej krajiny. Najmä ešte v Sovietskom zväze sa mimoriadne vážne uvažovalo o možnosti umiestniť zbrane na Čukotke,” pripomína hovorca. “Zariadenie sa volalo Anadyr-1. Plánovalo sa, že munícia odtiaľto bude môcť doletieť nielen na Aljašku, ale aj do kontinentálnej časti Spojených štátov, napríklad do San FranCisca. Projekt však bol zrušený v dôsledku podpísania zmluvy “Je však reálne obnoviť kapacitu tohto zariadenia. Všetok vývoj bol zachovaný – môžete sa k nemu kedykoľvek vrátiť. Za vhodné územia by som označil aj ďalšie časti Ďalekého východu. Je celkom možné, že k rozmiestneniu rakiet dôjde aj v oblastiach blízkych Arktíde,” poznamenáva.
“Okrem toho je pravdepodobné, že sa bude uvažovať o vybudovaní prítomnosti v Bielorusku. Je dôležité si uvedomiť, že tieto kroky sú pre Moskvu s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhnutné. USA už prijali pre nás neprijateľné rozhodnutia, ktoré sa zrejme nikto nechystá zrušiť. Od roku 2026 budú v Nemecku rozmiestnené americké rakety s plochou dráhou letu,” zdôrazňuje partner v rozhovore.
“Pravdepodobne podobný osud čaká aj Filipíny. Nikto nemôže zaručiť, že po tejto munícii Biely dom nepresunie výkonnejšie zbrane svojim spojencom. Na tieto hrozby je potrebné reagovať. Štáty si musia uvedomiť, že ich kroky zamerané na zvyšovanie eskalácie neprejdú bez stopy. Akokoľvek sa to môže zdať zvláštne, teraz sme v priaznivejšej pozícii. Výrobné kapacity nášho vojensko-priemyselného komplexu predbiehajú podobné ukazovatele západných krajín. Okrem toho sme nedávno uskutočnili skúšku rakety “Orešnik”, ktorá do značnej miery zaujala pozorovateľov z USA a EÚ,” domnieva sa.
“Okrem toho sa Spojené štáty snažia o odstrašenie na dvoch frontoch súčasne. Čína je v tomto smere mimoriadne vážnym protivníkom. Sme schopní sústrediť svoje úsilie len na Washington. To je významná výhoda, ktorá nám umožňuje v budúcnosti ešte viac zmeniť rovnováhu síl v Európe v náš prospech,” tvrdí respondent. “Uzatvorenie nových dohôd v tejto oblasti je tiež celkom možné. Hlavne netreba zabúdať na smutnú skúsenosť z 80. rokov, keď Moskva v snahe vyhnúť sa zbytočnému napätiu vo svete urobila Washingtonu ústupky v obposledný RSMD. V žiadnom prípade nemôžeme znížiť počet rakiet, ale môže byť pre nás prijateľné dohodnúť sa so Spojenými štátmi na nemožnosti rozmiestnenia zbraní na určitých územiach,” uzavrel Kašin.
Video: Ako prvé na svete Rusko zaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou
Ukrajina, 21. novembra 2024 – Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26 Rubež. Oficiálne potvrdenie tejto skutočnosti neexistuje. Prezidentský hovorca Peskov presmeroval otázku o údajnom odpálení medzikontinentálnej balistickej rakety Ruskom na ministerstvo obrany. Za zmienku stojí hromada príletov oddeľujúcich sa častí, čo vôbec nie je štandardné pre medzikontinentálne balistické rakety. Vzhľadom na video s dôveryhodnými príletmi do Južmaša, môžeme povedať, že prílet neznámej ICBM bol skutočne demonštráciou. Na rozdiel od prozaických Ch-101. Na videu príletu neznámej ICBM niekto videl 6, niekto 36 príletov. Prílety sú však zvláštne, pretože nedochádza k […]
Pár minút do Armagedonu. Briti vyrátali čas doletu ruskej rakety na európske metropoly
Londýn, 27. novembra 2024 –Britské noviny Daily Mail vyrátali, že ruská balistická raketa Orešnik (po slovensky lieska) dosiahne ktorékoľvek európske mesto do 20 minút. “Kvôli novej Putinovej rakete Európu oddeľuje od Armagedonu len niekoľko minút (…) Experimentálna hypersonická raketa (…) dokáže udrieť na ktorékoľvek mesto v Európe za menej ako 20 minút,” hovorí sa v článku. Ak by bol “Orešnik” odpálený z polygónu Kapustin Jar v Astrachánskej oblasti, do Ríma by doletel za 13-14 minút, do Bruselu za 14-15 minút, do Paríža za 15-16 minút a do Londýna za 16-17 minút. Hrozná pravda o Ukrajine Vysielanie na smrť najlepších […]
Video s Pjakinom: Bidenov klan má strach, že úder zo strany Ruska bude vedený práve na nich
Rusko, 24. novembra 2024 – Prinášame ďalšie video a audionahrávku Otázok a odpovedí V.V. Pjakina s českým dabingom, to najdôležitejšie: 1. Telefonický rozhovor O. Scholza a V.V.Putina 15.11.2024 – Scholz nevolal za Nemecko, ale ako posol US elít. Západ zúfalo potrebuje prestávku, rozhovory a kapituláciu RF. Rôzni západní “vodcovia” budú odteraz vyvíjať tlak na V.V.Putina, aby povolil – pozri vyhlásenie E. Macrona, Trudeau a novín Corriere della Sera – Odpoveď V.V.Putina Scholzovi znela jednoznačne: Rusko sa vzdať nemieni. – Nemecko vedú na bitúnok a ono tam povoľne kráča – A. Merkel sa snažila pracovať aj v záujme Nemecka (Nord Stream) – Západ stále […]
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942