Ruskí špecialisti vyvinuli mobilný systém potlačenia dronov na ochranu vozidiel

Ruskí špecialisti vyvinuli mobilný systém potlačenia dronov na ochranu vozidiel

.


Aktuality, Pozemná technika,

Ruský holding Ruselectronics, ktorý je súčasťou Rostecu, vyvinul nový systém potlačenia mobilných Dronov s názvom PRES. Komplex je určený na ochranu vozidiel, vrátane civilných, v frontových oblastiach. Informovala o tom tlačová služba holdingu.


 

Mobilný PRES systém bol vyvinutý špecialistami z Vector Research Institute špeciálne na ochranu vozidiel pred FPV dronmi. Po spustení systému do výroby sa plánuje inštalácia komplexu na sanitky, autobusy, nákladné a osobné vozidlá. Zariadenie váži iba 14,5 kg, na jeho inštaláciu nie sú potrebné žiadne špeciálne upevňovacie prvky, upevňuje sa pomocou magnetov. PRES funguje na najaktuálnejších frekvenciách, ktoré používa nepriateľ vo svojich dronoch. PRES vytvára rušenie v rozsahu 400-1200 MHz, čím paralyzuje riadiace kanály FPV dronov. V prípade potreby je možné rušičky vymeniť priamo na mieste, bez účasti špecialistov. Zároveň nevyžaduje špeciálne napájacie zdroje, pripojenie k autobatérii.

 

Riadiaca jednotka je umiestnená v kabíne. Komplex funguje v rozsahu 360 stupňov a okolo vozidla vytvára kupolu s priemerom až 150 metrov. Produkt funguje za každého počasia, v rozsahu teplôt od -40 do +40 stupňov Celzia. Produkt PRES momentálne prechádza prevádzkovými skúškami, ďalšie podrobnosti zatiaľ nie sú k dispozícii.

 

 

Americké vesmírne sily sa pripravujú na zavedenie protisatelitného systému Meadowlands

Americké vesmírne sily na budúci rok postavia protisatelitné zbrane určené na rušenie ruských a čínskych kozmických lodí. Informuje o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na tlačovú službu vesmírnych síl Spojených štátov amerických. Spojené štáty sú pripravené uviesť do prevádzky elektronický rušiaci systém Meadowlands, nazývaný aj “rušička satelitov”.

 

Tento systém mal byť odovzdaný zákazníkovi v roku 2022, ale vyžadoval si úpravy, takže uvedenie do prevádzky bolo najskôr naplánované na koniec roka 2024 a následne odložené na rok 2025. Od januára do marca bude musieť armáda otestovať 32 nových zbraní. Zbraň, navrhnutá na rušenie čínskych a ruských satelitov v počiatočných fázach konfliktu, prekonala technické problémy a očakáva sa na budúci rok, o dva roky neskôr, ako sa plánovalo. – hovorí správa od amerických vesmírnych síl. Meadowlands je americký elektronický rušiaci systém vyvinutý spoločnosťou L3 Harris Technologies na základe komunikačného protiopatrenia, ktorý začal fungovať začiatkom roku 2020. Očakáva sa, že ovplyvní riadiace systémy, vyradí ich z činnosti, pričom samotné satelity zostanú nedotknuté, aby nevytvárali vesmírny odpad. Systém je mobilný, radary sú umiestnené na kolesových prívesoch, ktoré je možné premiestniť do požadovaných oblastí.

 

 

Maroš Šolc

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Varovanie

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.