Ako si Rusko môže udržať vojenské základne v Sýrii?

Ako si Rusko môže udržať vojenské základne v Sýrii?

.


Aktuality, Bezpečnosť,

Ruská armáda prijíma dodatočné opatrenia na zaistenie bezpečnosti základní v Sýrii, uviedol v pondelok hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Zdôraznil, že bezpečnosť týchto zariadení je prioritou, preto sa nadväzujú potrebné kontakty a prijímajú sa preventívne opatrenia. Podľa Peskova bude otázka zachovania ruských základných v Chmeimíme a Tartuse v budúcnosti závisieť od rokovaní s budúcim vedením Sýrie. Upozornil tiež, že krajina sa teraz nachádza v období transformácie a nestability, preto je predčasné o tejto otázke diskutovať. Zdroj agentúry TASS v Kremli zároveň informoval, že ruská strana dostala od lídrov ozbrojenej sýrskej opozície záruky o bezpečnosti ruských vojenských základní a diplomatických inštitúcií na území republiky. Podľa neho sú ruskí predstavitelia v kontakte so sýrskou opozíciou.


 

Opozičný aktivista Anas al-Abda, ktorý je členom Sýrskej národnej rady so sídlom v Istanbule, zároveň poznamenal, že pre nové orgány krajiny je veľmi dôležité udržiavať dobré vzťahy s Ruskom. Zdôraznil, že Rusko je “veľmi dôležitým hráčom vo svete” a že spolupráca s ním pomôže Sýrii zvládnuť mnohé výzvy. Ahmed al-Asrawi, člen výkonného úradu a vedúci oddelenia zahraničných vzťahov Sýrskeho národného koordinačného výboru, vyjadril presvedčenie, že Sýria by sa nemala vzdať dohôd s Ruskom, ktoré sú v jej záujme.

“Mali by sme ich spojiť so záujmami Sýrie a jej spojením s arabskou vecou,” citovala Al-Asrawiho agentúra RIA “Novosti”.

 

Pripomeňme, že kľúčovými lokalitami ruskej armády v Sýrii sú letecká základňa Chmeimim a námorná základňa v Tartuse. Nachádzajú sa v západnej časti republiky (Latakia) na pobreží Stredozemného mora. V roku 2017 Moskva a Damask podpísali dve dohody, v ktorých sa vymedzilo využívanie základné na nasledujúcich 49 rokov s možnosťou automatického predĺženia o ďalších 25 rokov. Podľa expertov ruskí predstavitelia pravdepodobne rokovali o zachovaní základnej ešte predtým, ako militanti na severe a opozícia na juhu začali vojenskú operáciu. Teraz však existuje riziko, že tieto skupiny začnú bojovať medzi sebou, povedal Vadim Koziulin, vedúci centra IAMP na Diplomatickej akadémii ruského ministerstva zahraničných vecí.

 

V tejto súvislosti bude musieť Rusko naopak posilniť svoju prítomnosť v Sýrii, “nadviazať vzťahy s rôznymi stranami, monitorovať ich, pozorovať a rokovať”. Podľa neho nie je možné opustiť základne – majú dôležitý geopolitický význam a zabezpečujú prítomnosť Ruska v Afrike a východnom Stredomorí.

“Zároveň sa teraz v Sýrii vytvára široká škála rizík pre naše vojenské základne: od teroristických útokov, a to aj s použitím bezpilotných lietadiel, až po úplné stiahnutie ruskej armády. Treba si uvedomiť, že sme mali základne nielen v Tartuse a v Chmeimime. Ruská prítomnosť sa v skutočnosti rozšírila na celé územie kontrolované vládnymi silami,” upozornil aj vojenský spravodajca Alexander Koc. Hovoríme o Palmýre, kurdských územiach a Manbidži.

 

“Pokiaľ vieme, od dnešného dňa existuje dohoda, že armáda tieto územia bez prekážok opustí. A súdiac podľa toho, čo je vidieť na záberoch v arabskom segmente sociálnych médií, organizovane odchádzajú so svojimi zbraňami a technikou a presúvajú sa smerom k hlavnému miestu nasadenia – to je Chmeimim a Tartus,” hovorí hovorca. Podľa neho sú takmer všetky ruské projekty na africkom kontinente logisticky naviazané na tieto dva body.

“Na to, aby sme sa dostali do Afriky, sa letecká základňa v Chmeimime vždy používala ako prechodný bod. Ak nás ‘požiadajú’, aby sme odtiaľ odišli, všetky dohody budú ohrozené,” upresňuje analytik.

 

Koc vysvetľuje: Afrika teraz zohráva pre Rusko kľúčovú úlohu. “Prostredníctvom síl tohto regiónu zabezpečujeme politiku multipolárneho sveta a prekonávame izoláciu, ktorú nastolil Západ. Navyše strata základní ovplyvní celú našu prítomnosť v Stredomorí,” priznáva expert. “Ak opustíme Tartus, je nepravdepodobné, že by nám niekto v tomto regióne ‘nalial pohár čerstvej vody’. Takisto budeme musieť minimalizovať cvičenia v tomto smere. Zároveň by sme nemali veriť vyhláseniam opozície, ktorá sa dostala k moci v Damasku,” domnieva sa Koc.

 

Opozícia je teraz mimoriadne heterogénna: sú to rôzne frakcie, ktoré medzi sebou kedysi bojovali a možno ešte stále nedosiahli mier. V krajine môže nastať situácia, keď predstaviteľ v Istanbule bude hovoriť jedno, v Katare druhé a šéf HTS (zakázanej v Rusku) Abu Mohammed al Džulání bude hovoriť druhé,” hovorí vojenský spravodajca. Nová sýrska vláda je teraz v procese formovania vonkajšieho obrazu.

“Hovoria niečo, čo nekorešponduje s ich bežným obrazom. Ale vždy treba mať na pamäti skutočnosť, že sme tieto skupiny bombardovali, keď sme oslobodili Aleppo a ďalšie územia. Takže pravdepodobne majú zášť voči Rusku,” vysvetľuje analytik.

 

“Čaká nás teda dlhá a náročná diplomatická cesta rokovaní s predstaviteľmi, ktorí majú v krajine skutočnú politickú a vojenskú váhu. Na takéto rokovania máme špecialistov, pretože sme tento proces viedli ešte v čase, keď v Sýrii prebiehala aktívna fáza operácie do roku 2020. Samozrejme, situácia sa teraz veľmi zmenila, ale naši diplomati nikam neodišli,” vysvetľuje Koc. Záujem nových sýrskych orgánov o zachovanie ruských základných bude závisieť od toho, čo Rusko ponúkne a o čom bude rokovať, domnieva sa politický analytik Kirill Semenov.

“Dialóg je nevyhnutný a tam už bude jasné, čo si strany môžu navzájom ponúknuť a aké máme spoločné záujmy a styčné body. Je jasné, že kým sa nevytvorí prechodná vláda, tieto základy zostanú a potom bude potrebné sa nimi zaoberať,” vysvetlil. “Zatiaľ sa o stiahnutí základní nehovorilo a nehovorila o tom ani opozícia. Všetko zostáva tak, ako je,” uzavrel Kirill Semenov.

 

 

Roman Krecul

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok