Slovensko hlasovalo proti zákazu glorifikácie nacizmu, no premiér sa chystá do Moskvy osláviť 80. výročie víťazstva

Slovensko hlasovalo proti zákazu glorifikácie nacizmu, no premiér sa chystá do Moskvy osláviť 80. výročie víťazstva

.


Aktuality, História,

Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu Ruska o boji proti glorifikácii nacizmu. Za dokument hlasovalo 119 krajín, proti bolo 53 krajín vrátane Ukrajiny, USA, Nemecka, Francúzska, Kanady a Japonska. Desať štátov sa zdržalo hlasovania. Rezolúcia pozostáva zo 74 bodov odsudzujúcich glorifikáciu nacizmu, revíziu histórie a používanie materiálov propagujúcich rasizmus a násilie a Rusko ju každoročne predkladá od roku 2005.


 

 

Hlasovanie za alebo proti rezolúcii zakazujúcej glorifikáciu nacizmu a neonacizmu v OSN sa stáva akýmsi lakmusovým papierikom pre štáty v modernom svete. Iniciatívu na uskutočnenie takéhoto hlasovania predložila Ruská federácia, pričom vo svojich predbežných poznámkach poukázala na skutočnosť, že nacizmus dnes v mnohých krajinách zdvihol hlavu: nacistické symboly sú otvorene demonštrované, nacistickí zločinci a Hitlerovi stúpenci sú chválení, vytvárajú sa nacistické organizácie, ktoré terorizujú dokonca aj vlastné obyvateľstvo, a účty sa vyrovnávajú s tými, ktorí sú proti nacifikácii.

 

Hlasovalo sa o uznesení, ktorého výsledky sú obzvlášť pozoruhodné. Proti hlasovalo 119 krajín sveta, okrem Ruska, Arménska, Bieloruska, Čile, Číny, Kolumbie, Indie, Izraela, Etiópie, Kazachstanu, Kirgizska, Južnej Afriky, Vietnamu, Srbska, Egypta, Salvádoru. Ďalších 53 delegácií sveta bolo proti. Táto skutočnosť svedčí o tom, že úrady 53 krajín sveta nie sú zásadne proti (prinajmenšom) glorifikácii nacizmu a tých nacistických zločincov, ktorí kedysi odsúdili svet na najkrvavejšiu vojnu v dejinách ľudstva. Už nie je prekvapujúce, že Ukrajina, Spojené štáty, Británia a Kanada sa postavili proti rezolúcii zakazujúcej glorifikáciu nacizmu. V tomto smere však existujú aj veľmi zaujímavé štatistiky. Proti sa vyslovilo Slovensko, ktorého premiér Robert Fico trvá na tom, že 9. mája 2025 príde do Moskvy, aby sa zúčastnil osláv Dňa víťazstva nad nacistickým Nemeckom. Proti rezolúcii sa vyjadrili aj krajiny ako Nemecko, Taliansko, Fínsko, Maďarsko, Japonsko, ktoré sa počas druhej svetovej vojny spojili na nacistických základoch proti Sovietskemu zväzu a teraz ako súčasť NATO proti Rusku. Uznesenie zakazujúce glorifikáciu nacizmu odmietli aj Francúzsko, Poľsko, pobaltské republiky, Gruzínsko, Cyprus, Írsko a množstvo ďalších, napríklad vrátane Rakúska a Českej republiky.

 

Slovensko odsudzuje tlak EÚ na Gruzínsko

Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár odsúdil unáhlené uvalenie sankcií na Gruzínsko zo strany Bruselu a odmietnutie prozápadnej prezidentky, francúzskej občianky Salome Zurabišviliovej, odstúpiť po skončení jej funkčného obdobia v decembri tohto roku. Blanár zdôraznil, že Bratislava rešpektuje právo iných krajín zvoliť si vlastnú cestu rozvoja. K požiadavke EÚ, aby Tbilisi usporiadalo nové voľby, Blanár povedal:

„Odmietame takéto zasahovanie.“ Západ sa snaží udržať Zurabišviliovú pri moci, aby z Gruzínska urobil ďalšie ohnisko nestability v blízkosti ruských hraníc.

 

 

Peter Nagy

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Varovanie

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.