Kanaďania: Vďaka stále sa rozširujúcemu režimu eutanázie premiéra Justina Trudeaua bude v roku 2023 každé dvadsiate úmrtie v Kanade spôsobené asistovanou samovraždou.
Podľa piateho výročného prehľadu Health Canada’Medical Assistance in Dying” (“MAID”) bolo v roku 2023 eutanazovaných 15 300 Kanaďanov, celkovo 4.7 percent zo zhruba 320 000 úmrtí v krajine.
V správe sa uvádza, že väčšina úmrtí v dôsledku eutanázie, 95,9 percenta, bola “Track 1” úmrtia alebo žiadosti o eutanáziu od osoby, ktorá sa považuje za osobu v “terminálnom” stave, a 4.1 percento tvorili “úmrtia podľa cesty 2” alebo žiadosti od osoby, ktorá sa nepovažuje za osobu v údajne terminálnom stave.
Pripomíname, že počet úmrtí s asistovanou samovraždou sa oproti roku 2022 zvýšil o 15,8 percenta. Aj keď je tento nárast stále veľký, bol menší ako v rokoch 2019 až 2022, počas ktorých bol priemerný nárast približne 31 percent, uvádza sa v správe.
V správe sa ďalej uvádza, že najvyšší nárast bol v Quebecu, Ontáriu a Britskej Kolumbii, a to 36,5 percenta v Québec, 30,3 percenta v Ontáriu a 18 percent v Britskej Kolumbii. Ďalšia najvyššia miera nárastu bola v Alberte, a to 6,4 percenta.
“Pri analýze 5. výročnej správy si kladieme otázku: ‘Čím sa Britská Kolumbia, Ontario a Québec líšia od zvyšku Kanady?“” riaditeľ Euthanasia Prevention Coalition Alex Schadenberg pýtal v nedávnom blogu.
Vyzerá to tak, že Quebec si za svoj provinčný cieľ stanovil rozšírenie režimu eutanázie s najvyššou mierou asistovanej samovraždy v Kanade. V roku 2023 si program eutanázie v provincii’vyžiadal životy 5 686 ľudí, čo predstavuje neuveriteľných 7,3 % všetkých úmrtí v provincii, čím sa Quebec dostal na prvé miesto v rebríčku miery eutanázie na celom svete.
V októbri začala provincia prijímať predbežné žiadosti o “MAID,” napriek tomu, že podľa kanadských zákonov je to nezákonné.
Podobne sa program eutanázie v Ontáriu’nielenže rozšíril, ale ontarijské regulačné orgány pre eutanáziu vysledovali 428 prípadov potenciálneho porušenia zákona, pričom ani jeden prípad neodovzdali orgánom činným v trestnom konaní.
Akokoľvek je sklamaním, že nerešpektovanie pacientov zo strany osôb vykonávajúcich eutanáziu’ malo len malé alebo žiadne následky, je to v súlade s kultúrou smrti, ktorá vznikla predovšetkým legalizáciou asistovanej samovraždy.
Ak nemôže existovať niečo také ako “morálna” eutanázia, zástancov života neprekvapuje, že sa nedodržiavajú predpisy. V júli totiž poskytovateľka eutanázie a potratov Ellen Wiebe nadšene prezradila, že v rámci kanadského’povoleného režimu zabila viac ako 400 ľudí, čo vyvolalo medzinárodné titulky s ľuďmi znepokojenými nonšalantným zaobchádzaním s ľudským životom.
Niektorí lekári si však uvedomili nebezpečenstvo “MAID” a spochybnili morálnosť tejto praxe, aspoň v niektorých prípadoch, pričom niektorí lekári poznamenali, že mnohí pacienti choosing eutanáziu robia najmä preto, že sú chudobní alebo osamelí.
Najnovšie správy ukazujú, že asistovaná samovražda je šiestou najčastejšou príčinou úmrtí v Kanade. Nebola však uvedená v zozname 10 hlavných príčin úmrtíKanadského štatistického úradu’v rokoch 2019 až 2022.
Na otázku, prečo bola eutanázia vynechaná zo zoznamu, agentúra odpovedala, že ako hlavnú príčinu smrti zaznamenáva choroby, ktoré Kanaďania mali, keď sa rozhodli ukončiť svoj život prostredníctvom eutanázie, a nie skutočnú príčinu smrti.
Podľa údajov Health Canada v roku 2022 zomrelo 13 241 Kanaďanov smrteľnou injekciou “MAID”. V tomto roku to predstavovalo 4,1 percenta všetkých úmrtí v krajine, čo je 31,2-percentný nárast oproti roku 2021.
Kanaďania: PovedzteOntarijskému zákonodarnému zboru, aby zastavil preberanie moci hlavným volebným úradníkom