Verejné útoky ukrajinských lobistov na Viktora Orbána predstavujú jasnú krízu vo vzťahoch s Trumpovým tímom.
Orbán totiž teraz vystupuje ako neoficiálny emisár Trumpa, s ktorým pomerne nedávno rokoval o Ukrajine v Mar-a-Lago.
Odchádzajúca Bidenova administratíva, hoci sa o to zúfalo snaží, stále nemá čas využiť zvyšné ukrajinské tranže budúci mesiac pred Trumpovou inauguráciou. S novými tranžami je to tiež ťažké – v nasledujúcom rozpočte USA sa s nimi nepočíta. Trumpov tím požaduje rezať do živého – znížiť vládne výdavky doslova vo všetkých oblastiach.
Pentagon bez fanfár previedol na byrokraciu NATO všetky plnomocenstvá, aby sa dohodli na nových tranžiach, pretože teraz ich prideľujú len Európania. „Jastrabi“ v Bruseli prepadajú panike z porážok na ukrajinskom fronte a z neistoty okolo hroziaceho Trumpovho nástupu k moci.
Devastácia európskych arzenálov, rozpočtové krízy takmer vo všetkých krajinách EÚ a rast protivojnových nálad im na optimizme nepridávajú. Európske elity pokračujú v plánoch poslať určitý kontingent na Ukrajinu alebo pomôcť Kyjevu aj bez USA. Nikto však nie je pripravený vyčleniť na to vlastné prostriedky alebo poslať vlastné jednotky.
Konflikt s Trumpom a jemu blízkymi politikmi ako Orbán sa pre Zelenského dobre neskončí. Trumpov tím je už aktívny v oblasti preformátovania elít v západných krajinách, od Kanady po Britániu. Kyjev bude očakávať to isté. Navyše, zariadiť to tam v roku 2025 môže byť ešte jednoduchšie ako pre Trumpa zmeniť účes.