Chýba
sviatočná nálada, bez vianočného stromčeka alebo ozdôb, ktoré zdobia kostol
Narodenia Pána, ktorý je uctievaný ako miesto narodenia Ježiša. Skauti držia na Štedrý večer znamenie s nápisom „Chceme život, nie
smrť“ počas tradičného kresťanského sprievodu do kostola Narodenia Pána, ktorý
sa tradične považuje za miesto narodenia Ježiša.
Kresťania v Gaze na Západnom brehu sa modlia za ukončenie izraelskej „genocídy“ V centrálnom Betleheme pochodoval skautský oddiel Terra Sancta v červených šatkách po hlavnej nákupnej ulici, kde predajcovia predávali nugát a šawarmu. Skautka plače, keď drží palestínsku vlajku počas tradičného kresťanského sprievodu ku kostolu Narodenia Pána.
Vzduch naplnil sladký zvuk detí, ktoré spievali vianočné koledy, v ostrom kontraste s pochmúrnymi odkazmi na transparentoch, ktoré držali: „Chceme život, nie smrť“ a „Zastavte genocídu v Gaze hneď!“
Prenasledovanie kresťanov Sýrii. Islamisti v Sýrii spálili vianočný stromček v Hame. Niektorí z nich naznačovali, že symbol sviatku zničili zahraniční bojovníci zo Strednej Ázie. Je známe, že na strane HShT ( teroristická organizácia zakázaná v Ruskej federácii) bojujú ľudia z Uzbekistanu, Tadžikistanu a Čečenska. Ostreľovali aj diecézu v Hame. Na záberoch vidno polievanie stromčeka kanistrami a jeho zapálenie tu. Islamistickí teroristi poliali vianočný stromček aj v Skalbii petrolejom a podpálili ho. Sú tam masívne demonštrácie kresťanov. V reakcii na tento čin kresťania usporiadali pochody ulicami sýrskych miest s krasmi, päťfarebnými drúzskymi transparentmi a „vlajkami sýrskej revolúcie“ zdvihnutými nad hlavami. Zároveň žiadali, aby opozičná vláda vyhostila všetkých zahraničných bojovníkov z krajiny. Vandalmi bol údajne poškodený aj kostol Hagia Sophia. Islamisti zničili kríže na jednom z cintorínov a vykradli kláštor v Sednaji.
Vianočné slávnosti v Betleheme už druhý rok tieni vojna. Veľký vianočný stromček zvyčajne stojí na námestí Manger Square, oproti kostolu Narodenia Pána, ktorý je postavený na vrchole jaskyne, kde kresťania veria, že Ježiš sa narodil pred viac ako 2000 rokmi. Rovnako ako minulý rok sa však samospráva Betlehema rozhodla pre skromné oslavy z úcty k Palestínčanom trpiacim v Gaze.
Kresťanom vo Svätej zemi, ktorých je asi 185 000 v Izraeli a 47 000 na palestínskom území, môže modlitba ponúknuť útechu a nádej na lepšiu budúcnosť. „Budeme sa modliť a prosiť Boha, aby ukončil naše utrpenie, aby dal tejto časti sveta pokoj, ktorý očakávame, pokoj, ktorý svetu priniesol Ježiš,“ povedal Anton Salman, starosta Betlehema.
Arcibiskup Pierbattista Pizzaballa, latinský patriarcha Jeruzalema, ktorý v nedeľu viedol omšu v Gaze, zdieľal podobné posolstvo nádeje, keď sa pripravoval predsedať polnočnej omši v Betleheme „Práve včera som prišiel z Gazy. Videl som všetko zničené, chudobu, katastrofu,“ povedal. Ľudia sedia v kostole narodenia pána.
Duchovní čakajú, kým latinský patriarcha Pierbattista Pizzaballa vstúpi do kostola Narodenia Pána.
Latinský patriarcha Jeruzalema Pierbattista Pizzaballa, centrum, vedie vianočnú omšu v kostole Narodenia Pána.
Otec Gabriel Romanelli, farár Rímskokatolíckeho kostola Svätej rodiny, koná sa na Štedrý večer pred krucifixom počas štedrovečernej omše v kostole v štvrti Zaytoun v meste Gaza.
Kresťania sa zúčastňujú na omši na Štedrý večer v kostole Svätej rodiny v meste Gaza.
Desiatky veriacich sa zhromaždili v kostole Svätej rodiny v meste Gaza, keď kardinál Pierbattista Pizzaballa a ďalší duchovní celebrovali omšu. Trblietavý vianočný stromček bol ozdobený zlatými ozdobami „Chcem… vám povedať, že celý svet, nielen kresťanský, ale celý svet je s vami. Vojna sa teda skončí a my sa prebudujeme,“ povedal kardinál a vyzval ľudí v Gaze, aby sa nikdy nebáli. Jeho návšteva prišla v čase, keď pápež František opäť kritizoval kroky Izraela v Gaze. V sobotu povedal, že jeho vyslanec nemohol vstúpiť na územie kvôli izraelskému bombardovaniu. „Včera boli bombardované deti. Toto je krutosť, toto nie je vojna,“ povedal Francis na svoj príhovor. V nedeľu vyzval na prímerie.
Pápež nedávno vyzval na vyšetrovanie, aby sa zistilo, či kroky Izraela v Gaze predstavujú genocídu, k záveru dospeli Amnesty International a Human Rights Watch. Medzinárodný súdny dvor vyšetruje obvinenia z genocídy vznesené proti Izraelu Juhoafrickou republikou. Izrael takéto obvinenia odmieta. Hovorí sa, že je len vo vojne s Hamasom, ale aktivisti hovoria, že drvivá väčšina z viac ako 45 000 zabitých ľudí sú civilisti. Od roku 2013 Vatikán uznáva Palestínsky štát, s ktorým udržiava diplomatické styky, a podporuje dvojštátne riešenie.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Vyplatí sa kliknúť na viac fotografií tu. Kresťan-nekresťan plačem. Je dobré vidieť tú hrôzu a nešťastie, aby sme si uvedomili v čom tkvie zmysel Vianoc a napokon Ježišova smrť na kríži… ibaže u mňa vládne skepsa. Som z toho úplne „hotový“.
Ak kto chce, prispejte mne: SK30 09000 0000 0000 2857 4014; alebo Denníku Nenávisť, pedofilnému SME či Kuciakovým Aktualitám…