Objavte Vianoce nanovo: Sviatky a oslavy, ktoré presahujú 25. december

Objavte Vianoce nanovo: Sviatky a oslavy, ktoré presahujú 25. december

Dvanásť dní Vianoc nenastáva pred Štedrým dňom, ako by si maloobchody chceli myslieť. Nazývajú sa tak preto, lebo medzi sviatkami Vianoc a Troch kráľov je dvanásť dní. Počas týchto dvanástich dní nájdete niekoľko veľmi výnimočných sviatkov, ktoré stoja za vašu pozornosť. 

Poinsettie sú už dlho symbolom Vianoc, a ak si ich pred Vianocami necháte po ruke, na sviatok svätého Štefana môžete tieto poinsettie umiestniť okolo jasličiek na rodinnom oltári. Svätý Štefan bol prvým mučeníkom. Poinsettie sú pripomienkou krvi, ktorú Kristus a jeho mučeníci vyliali za Cirkev. Deň svätého Štefana pripadá na 26. decembra.

Dvadsiateho siedmeho nájdete sviatok svätého Jána Zlatoústeho. Mnohé rodiny si v tento deň alebo skôr nechávajú požehnať víno od kňaza. Prípitok na lásku svätého Jána je krásny zvyk, ktorý zaznamenala Maria von Trapp a je obľúbený v katolíckych rodinách. 

Sviatok svätých neviniatok prichádza 28. decembra. V tento deň si spomíname na tie úbohé nevinné duše, ktoré stáli na mieste Krista a boli zabité zlým nariadením kráľa Herodesa’. V domácnostiach s malými deťmi možno vianočný darček pre najmladšie dieťa ponechať z Vianoc a darovať ho v tento deň.

Dňa 29. decembra je sviatok svätého Tomáša Becketa, obľúbeného mučeníka v mnohých katolíckych národoch. Dokonca aj v našej krajine a 29. decembra 2020 prezident Trump vyzval Američanov, aby si pri príležitosti 850. výročia jeho mučeníckej smrti pripomenuli “život a odkaz Tomáša Becketa”. Za katolíkov sa modlíme, aby naďalej chránili slobodu správneho uctievania a aby pamätali na to, že katolícke národy vždy tolerovali iné náboženské praktiky, pokiaľ nezasahovali do práv Cirkvi alebo do práv ostatných občanov.

Deň svätého Silvestra nasleduje o dva dni neskôr, 31. decembra. V tento deň mnohí katolíci navštevujú kostoly a ďakujú Bohu za požehnania, ktoré dostali počas celého predchádzajúceho roka. Ak sa radi zdržíte do neskorých hodín a privítate nový rok, tradíciou je pomodliť sa Te Deum a zaspievať “Svätý Bože, chválime tvoje meno.

1. január je sviatočný deň a zároveň sviatok Obrezania Pána. Cirkev si ním pripomína, že náš Pán za nás prvýkrát vylial svoju krv. To bolo všetko, čo bolo potrebné na naše vykúpenie, ale on sa rozhodol žiť ako človek, trpieť a dať každú kvapku svojej krvi, aby vykúpil ľudstvo. Tento deň je ako druhé Vianoce a rodiny sa stretávajú na ďalší deň plný slávnosti, kamarátstva a dobrého jedla. Plenárny odpustok možno získať, ak v tento deň recitujeme Veni, Creator Spiritus.

Veselosť pokračuje aj počas nasledujúcich dní a končí sa na sviatok Zjavenia Pána. Je to veľmi slávnostný deň, keď sa oslavuje&nbspzjavenie nášho Pána pohanom. V niektorých rodinách sú to malé Vianoce s rozdávaním darčekov v mene troch kráľov. Ďalším zvykom tohto dňa je kráľovský koláč. V tomto koláči sa pečie soška malého Ježiša. Ten, kto dostane kúsok, v ktorom je dieťa Kristus, dostane posledný vianočný darček alebo nejakú inú cenu. Tento deň sa tiež vyznačuje vodou na Troch kráľov, požehnanou kriedou a požehnaním domu.

Tento rok ne’upratujte deň po Vianociach alebo dokonca deň po Novom roku’na. V skutočnosti sa môžete pridať k mnohým katolíckym rodinám, ktoré nechávajú svoju výzdobu vyvesenú až do Hromníc, posledného dňa vianočného obdobia.