SVIATKY S ČURILLAMI, UKRAJINA A INÉ CHUŤOVKY
Priatelia, je po sviatkoch, tak som späť. Ešte sú pred nami Traja králi, ale mlčať do šiesteho januára sa mi nechce. Mám totiž pár poznámok a jeden oznam.
Poznámka 1: Všimol som si, že počas sviatkov čurillie manželky obťažovali ľud zvukovoobrazovými záznamami z poľovníckej chaty. Kto urobí niečo také počas Vianoc? Psychopat? Sociopat? Zúfalec? Všetky tri možnosti sú správne: zúfalí psychopati postihnutí sociopatiou sa dopúšťajú zúfalých činov. Na Mestskom súde Bratislava I je na čurilly podaná obžaloba. Znamená to, že časť ich výčinov sa dostáva z trestnoprávneho hľadiska do finále. Preto čurilly & manželky stupňujú formy a metódy obhajobnej propagandy.
Poznámka 2: Medzi Štedrým večerom a Novým rokom sa potvrdilo, čo sa dalo tušiť oveľa skôr. Vedenie v Kyjeve sa rozhodlo urobiť z Ukrajiny nepriateľsky štát Slovenska. Oni si myslia, že to robia v najlepšom záujme Ukrajiny (aj keď sa podľa moje mienky mýlia) a je to ich problém. Predseda slovenskej vlády Robert Fico a podstatná časť jeho kabinetu si myslia, že v najlepšom záujme Slovenska je podniknúť proti Ukrajine odvetné kroky. Súhlasím s Robertom Ficom, ale viem, že na Slovensku je nezanedbateľný počet ľudí, čo si myslí pravý opak. Nejde o bežný názorový spor, ale o hlbokú schizmu, ktorá nedovoľuje Slovensku sformulovať strategické, zahraničnopolitické a bezpečnostné priority presahujúce jedno volebné obdobie. A to je z pohľadu stability katastrofa.
Poznámka 2.1: Z dlhodobého hľadiska sa musí Slovensko usilovať o blokovanie vstupu Ukrajiny do EÚ (o NATO sa ani nebavme). Spojencami Ukrajiny v únii budú Poliaci. Poľsko v takom prípade nebude potrebovať V4. Poľsko-ukrajinské spojenectvo v EÚ a ešte aj s prípadnou podporou Nemecka alebo Francúzska či oboch gigantov naraz je smrteľným nebezpečenstvom pre Slovensko. Ak by sme to dopustili, bola by to geopolitická katastrofa. Slovensko sa musí usilovať o prijatie Srbska do EÚ. Belehrad je a bude náš spojenec.
Poznámka 2.2: Ukrajina už dávno premrhala príležitosť rokovať o mieri za ako-tak výhodných podmienok. Vojnu prehráva a prehrá. Ak sa začne v dohľadnom čase rokovať o mieri, Slovensko by malo zdôrazňovať, že nestačí dohodnúť urovnanie vzťahov medzi Kyjevom a Moskvou a nakresliť nové hranice. Nevyhnutnou podmienkou stability v Európe je začlenenie Ruska do novej bezpečnostnej architektúry. Slovensko musí odporovať úsiliu o izolovanie Ruska.
Poznámka 3: Prezident aj premiér predniesli novoročné prejavy. Robert Fico mal už aj svetlejšie chvíle, ale aspoň sme sa dozvedeli, čo chce: bude bojovať na domácej scéne aj v medzinárodnej aréne. A to je dobre. Peter Pellegrini sa utopil v oceáne sladkých a nič nehovoriacich fráz, môže si podať ruku s predchodkyňou. Za zmienku v jeho prejave stoja len dva body. Po prvé, považoval za dôležité vymedziť sa voči vláde. OK, je fér, že to hovorí verejne a nemusí to byť zlé. Produktívne napätie môže splodiť novú kvalitu. Uvidíme. Po druhé, apeloval na to, aby sme si vzťahmi na východ nepoškodili transatlantické a európske vzťahy. V paláci by azda mali vedieť, že Spojené štáty potrebujú (nielen) Slovensko v NATO a sú to predovšetkým Američania, kto potrebuje dobré transatlantické vzťahy. Poradcovia pána prezidenta by tiež mohli vedieť, že Európska komisia nereprezentuje celú paletu relevantných názorov na vzťahy s Ruskom (a Čínou); domnievam sa, že blížiace sa nemecké voľby toho budú dôkazom.
Oznam: Priatelia, presne na Silvestra som dopísal posledné riadky knihy o Danielovi Lipšicovi. Čaká ma síce ešte množstvo redakčných úprav a korektúr, ale kniha je z obsahového hľadiska hotová. Keď pôjde do tlače, budem vás o tom opäť informovať.