Programy DEI na podporu rozmanitosti v skutočnosti vyvolávajú nepriateľstvo v školách a podnikoch: štúdia

Programy DEI na podporu rozmanitosti v skutočnosti vyvolávajú nepriateľstvo v školách a podnikoch: štúdia

Podľa nedávnej štúdie sa programy zamerané na rozmanitosť, rovnosť a inklúziu (DEI) propagujú ako programy, ktoré zvyšujú toleranciu, súcit a harmóniu v spoločnosti, ale v skutočnosti zvyšujú nepriateľstvo na pracovisku a vo vzdelávacom prostredí.

Štúdia, ktorú vypracoval výskumný inštitút Network Contagion Research Institute na Rutgersovej univerzite, sa zamerala na “školiace intervencie v oblasti rozmanitosti, ktoré zdôrazňujú povedomie a odpor voči ‘systémovému útlaku;”, ktoré “zaznamenali široké prijatie v odvetviach, ako je vyššie vzdelávanie a zdravotníctvo.” sa uskutočnil tak, že 423 študentov Rutgersovej univerzity bolo vystavených vplyvným školiacim materiálom DEI, ktorých autormi boli krajne ľavicoví aktivisti ako Ibram X. Kendi a Robin DiAngelo, a potom sa zisťovali ich reakcie.

“Vo všetkých skupinách (rasových, náboženských a kastových) namiesto toho, aby znižovali predsudky, vyvolávali nepriateľské atribučné skreslenie,” výskumníci zistili, “že posilňovali vnímanie predsudkového nepriateľstva tam, kde žiadne nebolo, a trestajúce reakcie na pomyselné predsudky.”

“Tento výskum vyvoláva kritické otázky o tom, koľko jednotlivcov v dôsledku týchto programov zažilo neprimeraný nátlak, spoločenskú ostrakizáciu alebo dokonca ukončenie pracovného pomeru,” uviedli výskumníci, ktorí vyzvali na ďalší výskum “potenciálu oveľa širšieho rozsahu škôd, než sa doteraz uvažovalo.”

“Dôležité je, že intervencia nepriniesla žiadnu merateľnú zmenu v srdečnosti alebo chladnosti voči farebným osobám,” uvádza sa v správe. “Vzdelávacie materiály od niektorých z najviac publikovaných a najznámejších vedcov v oblasti DEI nielenže nedokázali pozitívne posilniť medzirasové postoje, ale vyvolávali neopodstatnené podozrievanie a podporovali trestajúce postoje.”

Kendi odmietol zistenia ako “pseudovedu”, ktorá “skončí na historickej skládke,” a prirovnal ich k pokusom dať “vedeckú legitimitu rasistickej propagande” za otroctvo a proti občianskym právam.

Zistenia sú však v súlade s rozšíreným presvedčením, že “woke” snahy vidieť všetky aspekty spoločnosti cez optiku založenú na identite a vykoreniť domnelý “systémový” fanatizmus, generácie po dosiahnutí úplnej rovnosti oboch pohlaví a každej rasy, skôr podporujú rozdelenie a odpor tým, že udržiavajú staré rany otvorené a pripisujú predsudkové motivácie tam, kde neexistujú.

Viac ako 30 štátov zaviedlo legislatívu, ktorá vylučuje programy DEI zo vzdelávania ako súčasť širšieho boja proti takzvanej “woke ideológii” na čele republikánov, ako je floridský guvernér Ron DeSantis. Konzervatívci dlhodobo kritizujú DEI a iné formy politiky identity za to, že skôr podnecujú než liečia rozdelenie a zameriavajú vzdelávanie na ľavicovú politickú indoktrináciu na úkor vzdelávania.

Len minulý rok zasvätenci z prestížnej David Geffen School of Medicine Kalifornskej univerzity v Los Angeles’ (UCLA’s) upozornili, že fixácia školy’na diverzitu viedla ku kríze, v ktorej viac ako polovica študentov v rôznych kohortách prijatých od roku 2020 nezvláda štandardizované testy základných lekárskych znalostí z predmetov od urgentnej medicíny a rodinnej medicíny až po internú medicínu a pediatriu.

Podobná reakcia nastala aj vo svete podnikania, kde DEI a “environmentálne, sociálne a riadiace” (ESG) normy majú povzbudiť veľké americké korporácie, aby zaujali priaznivé stanoviská k politickým a kultúrnym otázkam, ako sú homosexualita, transgenderizmus, rasové vzťahy, životné prostredie a potraty.

Politické a zákaznícke reakcie na takýto aktivizmus sa premietli do obchodných problémov spoločností, ako sú Disney, Bud Light a Target. Bývalý prezident Donald Trump’v novembri porážku odchádzajúcej viceprezidentky Kamaly Harrisovej v boji o Biely dom mnohí považujú aj za ďalší dôkaz odmietania ideológie woke širokou verejnosťou, čo korporáciám aj aktivistom signalizuje nedostatočnú vnímavosť obyvateľstva voči takýmto projektom.

McDonald’s, Walmart, Jack Daniel’s, John Deere, Tractor Supply, Lowe’s, Toyota, a Coors, ktoré v posledných mesiacoch v reakcii na tlak verejnosti upustili od “woke” firemných politík.