Najstarší katolícky kňaz v Číne zomrel minulý mesiac vo veku 104 rokov, keď strávil približne 25 rokov vo väzení za svoju vieru v rukách komunistickej vlády.
Čínska katolícka webová stránka Xinde nedávno informovala, že páter Joseph Guo Fude zomrel 30. decembra, len niekoľko mesiacov pred svojimi 105. narodeninami. Guo Fude bol najstarším kňazom v Číne, keďže bol vysvätený v roku 1947, dva roky pred oficiálnym začiatkom komunistického režimu v Číne.
Po tom, ako bol 19. decembra prijatý do nemocnice s horúčkou, 30. decembra v skorých ranných hodinách zomrel, široko oplakávaný svojimi priateľmi a rehoľnými sestrami, ktoré sa o neho starali.
AsiaNews dokumentoval, že kňaz – člen Spoločnosti Božieho Slova – bol počas celého svojho života oddaný v službe katolíkom, a to aj napriek ťažkej osobnej cene.
Jeho prvé zatknutie z rúk komunistických úradov sa uskutočnilo v roku 1959. Vo svojich pamätiach Guo Fude napísal, že bol odsúdený na osem a pol roka väzenia na základe obvinenia z “podvratnej činnosti proti štátu.”
Po ňom nasledovali ďalšie dve zatknutia: v roku 1967 na základe obvinenia z “cudzích špiónov;” a v roku 1982.
Nezabudnuteľný horlivý kňaz strávil počas svojho života vo väzení spolu 25 rokov.
ČÍTAŤ: Čína požaduje ‘prísnejšiu správu náboženstva,’ nariaďuje katolíkom študovať socializmus
Podľa rozprávania jeho blízkych žil Guo Fude mimoriadne zbožný život. Bez ohľadu na svoj vek až do svojho posledného dňa denne slúžil svätú omšu.
Pri dodržiavaní prísneho rozvrhu modlitieb tiež pestoval živú prax prinášania obiet v jednote s ukrižovaným Kristom. V službe katolíkom v Číne pokračoval až do svojich 90. narodenín, čo zavŕšil vyučovaním v seminári.
Svoju službu rád sledoval a staral sa o to, aby rehoľné spoločenstvo okolo neho bolo dobre zásobené cirkevnými novinkami, ako aj duchovným čítaním.
Podľa záznamu, ktorý napísal jeho priateľ kňaz, Guo Fude vstával o 4.30 hod.ráno na rozjímanie, predtým, ako sa o 6:00 hod. slúžila svätá omša. dlhé roky strávené vo väzení ho hlboko ovplyvnili na celý zvyšok života.
Pri príležitosti svojich 100. narodenín Guo Fude napísal, že “moje väzenie mi dalo silu čeliť životným výzvam’a pokračovať v službe Bohu s vedomím, že každá skúška je súčasťou jeho božského plánu. Skúsenosť z väzenia ma naučila, že pozemské bohatstvo je pominuteľné, zatiaľ čo viera v Boha je jediným skutočným bohatstvom.”
Dodanie homíliu na pohrebnej omši Guo Fude’biskup John Lu Peisen z Yanzhou– biskup menovaný v roku 2011 so súhlasom Svätej stolice– opísal kňaza ako človeka, ktorý žil životom plným “nezištnej obetavosti.”
Lu pripomenul, že Guo Fude sa často vyjadroval, že “poslanie kňazstva v sebe pôvodne nesie znak Kristovho ukrižovania’a je potrebné prejsť tŕním sám, ako aj osvetľovať cestu vpred pre druhých.”
Komentujúc Guo Fude’ovo svedectvo o katolíckej viere, odborník na Čínu a autor Benedict Rogers povedal CNA, že jeho život poskytuje “príležitosť modliť sa za prenasledovanú Cirkev v Číne, zasadzovať sa za náboženskú slobodu a riadiť sa príkladom vytrvalej, rozhodnej, nezlomnej a vzdorovitej viery otca Guo’tvárou v tvár brutálnym represiám.”
Guo slúži “ako symbol odvážnej viery a mimoriadneho utrpenia čínskych katolíkov”- dodal Rogers.
Kým Guo Fude pre svoju vernosť viere a Rímu pretrpel štvrťstoročie za mrežami, čínski katolíci v posledných rokoch vyjadrili silné znepokojenie nad tým, že Rím voči nim nie je taký lojálny.
Zmluva Čína – Vatikán z roku 2018 bola už trikrát obnovená, naposledy v októbri na obdobie štyroch rokov. Predpokladá sa, že uznáva aspekty štátom schválenej cirkvi v Číne a umožňuje Komunistickej strane Číny (KSČ) vymenúvať biskupov.
ČÍTAŤ: Vatikán obnovuje tajnú dohodu s Čínou o menovaní biskupov
Pápež si zrejme ponecháva právo veta, hoci v praxi má kontrolu ČKS. Údajne tiež umožňuje odvolanie legitímnych biskupov, ktorí majú byť nahradení biskupmi schválenými ČKS.
Kardinál Joseph Zen, emeritný biskup Hongkongu, dohodu štylizoval ako “neuveriteľná zrada,” pričom obľúbený prelát ďalej obvinil Vatikán z “zapredania” čínskych katolíkov.
Dohoda viedla aj k zvýšeniu náboženského prenasledovania od jej podpísania. V roku 2018 na dohode sotva zaschol atrament, než webová stránka AsiaNews, ktorá pravidelne dokumentuje únosy a mučenie katolíkov v podzemí, informovala, že “(u)podzemní katolíci trpko podozrievajú Vatikán, že ich opustil.”
Kongresovo-výkonná komisia USA pre Čínu priamo spojila zvýšené prenasledovanie kresťanov s dohodou a vo svojej najnovšej správu opätovne potvrdila, že “čínska komunistická strana a vláda pokračovali v úsilí o presadenie kontroly nad katolíckym vedením, životom spoločenstva a náboženskou praxou, pričom v rozpore s čínsko-vatikánskou dohodou z roku 2018 dosadili dvoch biskupov a urýchlili integráciu cirkvi v Hongkongu so štátom podporovanou Katolíckou vlasteneckou asociáciou so sídlom v ČĽR a jej ideológiou riadenou stranou.”
RELEVANTNÉ
EXKLUZÍVNE: Kardinál Parolin hovorí, že dialóg Vatikánu s komunistickou Čínou ‘napreduje’