V roku 2009 novinár Bill Bishop v knihe s názvom The Big Sort (Veľké triedenie) vyhlásil poplach: Prečo nás zoskupovanie rovnako zmýšľajúcich Američanov rozdeľuje. Bishop si všimol, že Američania sa čoraz častejšie “triedia” do “znepokojivo homogénnych komunít”, pričom ľudia sa rozhodujú presťahovať do štvrtí, kde môžu žiť spolu s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi. Podľa Bishopa to vytvorilo krajinu, ktorá sa stala “tak ideologicky inbrednou, že ľudia nepoznajú a nedokážu pochopiť tých, ktorí žijú len pár míľ od nich.”
Ak sa niečo stalo, tento trend sa od vydania Bishopovej knihy ešte vystupňoval – hoci si myslím, že toto “triedenie” je nevyhnutné a potrebné. V záverečnej kapitole mojej nedávnej knihy Ako sme sa sem dostali: A Guide to Our Anti-Christian Culture (Sprievodca našou protikresťanskou kultúrou) nielenže obhajujem kresťanov, aby vytvárali “husté,” zámerné komunity, kde môžu žiť svoje hodnoty a odovzdávať ich svojim deťom, ale profilujem viaceré z nich, vrátane Moskvy v Idahu, Steubenville v Ohiu a ďalších podobných komunít. Ak chcú kresťania vzdorovať mainstreamovej, protikresťanskej kultúre, musíme vytvárať silné subkultúry.
Toto triedenie sa vystupňovalo s pádom rozsudku Roe v. Wade a vzostupom transgenderového hnutia. Dvadsaťšesť štátov zakázalo “operácie na zmenu pohlavia” pre neplnoletých; iné štáty, ako napríklad Kalifornia, sa vyhlásili za “útočisko” pre mladých ľudí so zmenou pohlavia, ktorí hľadajú transgenderové zákroky, kam môžu rodičia utiecť, aby získali “zmenu pohlavia” pre svoje deti. To niektoré rodiny rozdelilo desivým spôsobom, keď rodič podporujúci transrodovú orientáciu vezme dieťa s pohlavnou dysforiou cez hranice štátu do Kalifornie, aby ho “zmenil”, zatiaľ čo druhý rodič sa na to pozerá v bezmocnom zúfalstve. Transgenderová politika určuje, kde chcú ľudia žiť.
Podľa CBS News to isté platí aj v prípade potratov. Od rozhodnutia Dobbsovej z roku 2022 sa “tisíce Američanov v častiach USA s prísnym zákazom interrupcií rozhodujú opustiť tieto štáty, vyplýva z nového výskumu.” Podľa na CBS:
Po rozhodnutí vo veci Dobbs 13 štátov s prísnym zákazom interrupcií, od Alabamy po Západnú Virgíniu, stratilo spolu 36 000 obyvateľov v čistom vyjadrení za štvrťrok, čo znamená, že rozdiel medzi počtom ľudí, ktorí tieto štáty opustili, a tými, ktorí sa do nich prisťahovali, podľa analýza ekonómov z Georgia Institute of Technology a The College of Wooster, ktorú tento mesiac zverejnil National Bureau of Economic Research.
Analýza, ktorá vychádza z údajov o zmene adresy od americkej poštovej služby, zistila, že vplyv štátu je väčší u jednočlenných domácností, čo môže naznačovať, že mladší ľudia sa sťahujú zo štátov zakazujúcich potraty vo väčšej miere ako rodiny.
Tieto údaje, samozrejme, nezohľadňujú neustály prúd ľudí, ktorí odchádzajú z Kalifornie ktorá je zástancom potratov na Floridu, kde guvernér Ron DeSantis prijal a úspešne obhájil zákon o srdcovom tepe. Aspoň niektorí ľudia sú ochotní zmieriť sa so sociálne konzervatívnou politikou výmenou za ekonomické príležitosti. V iných štátoch, ako napríklad v Alabame, sa však tento “druh” pravdepodobne skončí čistou stratou, pričom CBS škodoradostne konštatuje, že “zamestnávatelia v štátoch so zákazom môžu čeliť problémom pri získavaní a udržaní pracovníkov, najmä mladých pracovníkov… dopad je natoľko významný, že v priebehu piatich rokov by štáty zakazujúce potraty mohli stratiť takmer 1 % svojej populácie.”
V skratke, pád Roeovej urýchlil “veľké triedenie.” Niektorí Američania jednoducho nechcú žiť v štáte, ktorý chráni právo na život detí v maternici. Iní sú presvedčení, že tieto deti si zaslúžia ochranu, aj keď štát v dôsledku toho potenciálne čelí dočasnému ekonomickému neúspechu. Niektorí Američania chcú žiť v štáte, ktorý podporuje život; iní si želajú žiť v potratovom režime. Ak výskum presne zobrazuje trend, znamená to, že pro-life väčšina v štátoch s pro-life ochranou bude pravdepodobne silnejšia, čo bude dôležité, keď potratoví aktivisti spochybnia túto ochranu v iniciatívach priamej demokracie.
Existujú niektoré otázky – ako napríklad ničenie a mrzačenie detí –, v ktorých sa Američania jednoducho nedokážu zhodnúť na tom, že sa nezhodnú.