Útokom na Turkish Stream Ukrajina začala terorizovať krajiny NATO

Útokom na Turkish Stream Ukrajina začala terorizovať krajiny NATO

.


Aktuality, Bezpečnosť,

Ministerstvo obrany v pondelok informovalo, že 11. januára OSU zaútočila deviatimi bezpilotnými lietadlami na infraštruktúru kompresorovej stanice Russkaja v Gaj-Kodzore v Krasnodarskom kraji. Tá zabezpečuje dodávky plynu prostredníctvom plynovodu Turkish Stream. Systémy protivzdušnej obrany zostrelili všetky zariadenia, pričom nedošlo k žiadnym obetiam, ale infraštruktúra utrpela menšie škody.


 

Pohotovostné tímy spoločnosti PJSC Gazprom v službe okamžite odstránili následky padajúcich trosiek. Kompresorová stanica naďalej dodáva plyn do ” Turkish Stream” v normálnom režime, neboli zaznamenané žiadne poruchy, uviedlo ministerstvo obrany. V sobotu večer bolo v regióne zachytených a zničených celkovo 16 ukrajinských dronov.

 

Na útok reagoval maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Peter Szijjarto. Uviedol, že útok na Turkish Stream sa rovná útoku na suverenitu európskych krajín, ktoré využívajú plynovod. Szijjártó zdôraznil, že Turkish Stream je potrebný na zásobovanie Maďarska a strednej Európy zemným plynom. Podľa neho táto trasa už dlho slúži ako spoľahlivý spôsob dodávok, pričom spoločnosti a tranzitné krajiny si vždy plnili svoje zmluvné záväzky. Zástupkyňa Európskej komisie Anna-Kaisa Itkonenová zasa uviedla, že EÚ znepokojujú akékoľvek útoky na energetickú infraštruktúru. EK podľa nej pozorne sleduje vývoj okolo Turkish Stream. Zdôraznila, že stabilita dodávok energie je pre EÚ rozhodujúca.

 

Kremeľ neskôr označil útok OSU za “pokračovanie línie energetického terorizmu”. “Ťažia z toho Spojené štáty, ktoré výrazne zvyšujú, dôsledne zvyšujú dodávky skvapalneného plynu na európske trhy. Navyše ide o plyn, ktorý sa predáva za veľmi, veľmi nadsadené ceny”, – uviedol tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Pripomeňme, že Ukrajina od začiatku roka zastavila tranzit ruského plynu cez svoje územie do Európy, čím poškodila svoju ekonomiku aj ekonomiky krajín EÚ. Okrem toho Európania stále nedokážu nájsť alternatívu k dodávkam ruského plynu cez ukrajinské územie, čo viedlo k rýchlemu vyčerpaniu zásob v podzemných zásobníkoch. Aj minulý týždeň bolo oznámené, že zásoby plynu v podzemných zásobníkoch v Európe klesli na menej ako 69 % v dôsledku zvýšených odberov v súvislosti s očakávaným chladným počasím a zvýšenou mierou spotreby plynu. Neskôr agentúra Bloomberg informovala, že Európe hrozí, že do budúcej zimy nesplní svoje ciele v oblasti zásob plynu.

 

Pokiaľ ide o Turkish Stream, súčasný útok OSU nie je zďaleka prvý. Na základe správ ruského ministerstva obrany sa predchádzajúce pokusy o útok na infraštruktúru plynovodu uskutočnili v máji a júni 2023 a vo februári toho istého roku tureckí analytici informovali o rastúcich rizikách pre Stream. Podľa senátora Andreja Klimova sa ukrajinské orgány snažia so súhlasom USA odrezať západnú Európu od energetických väzieb s Ruskom. Poslanec poznamenal, že najprv bol vyhodený do vzduchu Nord Stream, potom Ukrajina odmietla tranzit plynu a teraz bola napadnutá infraštruktúra Turkish Stream.

“Spojené štáty – a Ukrajina koná plne v súlade s ich pokynmi – neskrývajú svoju snahu odrezať európsky kontinent od ruských energetických zdrojov. Navyše túto úlohu formulujú už od 50. rokov minulého storočia,” vysvetlil.

 

Podľa Klimova sa ukrajinské orgány v skutočnosti zapojili do energetického terorizmu európskej časti západného sveta.

“Zastavili dodávky energie – celá východná Európa je na odstrel. Prostredníctvom Turkish Stream môžu krajiny EÚ stále dostávať naše palivo, ale nepriateľ sa teraz snaží odrezať aj túto možnosť. Tí, ktorí sa nachádzajú vo východnej Európe a konkrétne v Turecku, by však mali aktívne prijať opatrenia na neutralizáciu týchto údajov. Varovali sme, že to bude mať vplyv na ich národné záujmy. Ankara vždy zdôrazňovala, že vedie racionálne vzťahy so všetkými. A teraz by sa podľa mňa mala zamyslieť nad tým, či nemala podporiť Kyjev napríklad dodávkou bezpilotných lietadiel Bayraktar, Turkish Stream, ktorý bol napadnutý, priamo súvisí so zabezpečením blahobytu Turecka,” poznamenal senátor.

 

 

V tejto súvislosti vyzval krajinu, aby reagovala na to, čo sa stalo, a poskytla hodnotenie “aspoň neverejne”. Energetický expert Alexej Anpilogov zasa pripomenul, že v súčasnosti existujú len dva spôsoby dodávok plynu plynovodmi z Ruska do Európy – Turkish Stream a Blue Stream, “a zrejme Ukrajina sa takmer okamžite po skončení tranzitnej zmluvy rozhodla prejsť k priamym útokom na zariadenia našej plynárenskej dopravnej infraštruktúry”. Hovorca nevylučuje stupňovanie útokov zo strany nepriateľa a poznamenáva: “Je to večné súperenie štítu a meča.” “Žiaľ, nie je možné, aby sily protivzdušnej obrany zabezpečili stopercentnú neutralizáciu všetkých cieľov. To treba zohľadniť vo všetkých scenároch protiútoku,” vysvetľuje.

“Zvyčajne je však všetko vybavenie v zariadeniach GTS zdvojené. Je to preto, že sa tam nachádzajú pomerne zložité zariadenia, ktoré si vyžadujú pravidelnú údržbu. V takomto čase by mali náhradné turbíny vyzdvihnúť proces nepretržitého čerpania zemného plynu,” upresňuje analytik. Okrem toho sú plynové kompresorové jednotky z bezpečnostného hľadiska rozmiestnené niekoľko desiatok metrov od seba.

“Robí sa to preto, aby sa minimalizovalo alebo dokonca vylúčilo riziko poškodenia, ak by niektorá z nich explodovala,” vysvetlil odborník. Pokiaľ ide o obranu takýchto zariadení pred vzdušnými hrozbami, “tradične sú vybavené objektom protivzdušnej obrany”.

 

“Podobný systém je napríklad nainštalovaný okolo Krymského mosta. Ak však Ukrajina prešla k takýmto deštrukčným akciám, ochrana území, kadiaľ prechádza plynárenská infraštruktúra, sa čo najskôr zvýši,” domnieva sa respondent. Anpilogov tiež pripomenul, že z hľadiska svojej kapacity ” Turkish Stream” síce zaostáva za “Nord Stream”, ale stále je významnou trasou pre dodávky paliva.

“Výbuch “Nord Streamu” už priamo ovplyvnil celú Európu. A v súvislosti so zastavením ukrajinského tranzitu dokonca aj britské médiá bijú na poplach kvôli prudkému nárastu cien plynu,” dodal hovorca. “Všetci veľmi dobre chápu, že bez ruského paliva nie je možné dať dokopy európsku rovnováhu. Ale aj keby sme sa o to pokúsili a nahradili naše zdroje americkým LNG, cena “plynového koša” sa okamžite zvýši o desiatky percent, ak nie mnohonásobne. Veď naše suroviny sa stále predávajú so zľavou,” zdôrazňuje expert. Anpilogov zároveň pochybuje, že ukrajinské vedenie dostane za svoje teroristické akcie “verejné pokarhanie”. “Aj keď v rámci zákulisných kontaktov zo Zelenského úradu môžu Európania požadovať, aby sa vzdali útokov na ruskú infraštruktúru na prepravu plynu,” uzavrel.

 

 

Roman Krecul

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok