Marco Rubio nazýva "povojnový globálny poriadok" "zbraňou používanou proti nám

Marco Rubio nazýva "povojnový globálny poriadok" "zbraňou používanou proti nám

Kandidát na ministra zahraničných vecí Donalda Trumpa, senátor Marco Rubio, počas schvaľovacieho vypočutia v Senáte varoval pred tým, aby Spojené štáty uprednostňovali globálny poriadok pred vlastnými základnými národnými záujmami a aby sme sa stali úplne závislými od Komunistickej strany Číny, pokiaľ ide o zásobovanie našich každodenných potrieb.

Počas viac ako štyri a pol hodiny trvajúceho vystúpenia pred senátnym Výborom pre zahraničné vzťahy floridský republikán odvážne hovoril o nebezpečenstve podriadenia sa novému globálnemu poriadku a o pokračujúcej poslušnosti USA voči Komunistickej strane Číny.

Dvojstranná predstava po skončení studenej vojny, že “národný záujem možno teraz nahradiť záujmom, ktorý slúži liberálnemu svetovému poriadku” a “že celé ľudstvo je teraz predurčené vzdať sa národnej suverenity a národnej identity a namiesto toho sa stane jednou ľudskou rodinou a občanmi sveta,” bola “nebezpečným bludom,” tvrdil Rubio.

“Tu v Amerike a v mnohých vyspelých ekonomikách na celom svete takmer náboženská oddanosť voľnému a neobmedzenému obchodu na úkor nášho národného hospodárstva zmenšila strednú triedu, zanechala pracujúcu triedu v kríze, zrútila naše priemyselné kapacity a posunula kritické dodávateľské reťazce do rúk protivníkov a rivalov,” zdôraznil.

“Iracionálna horlivosť za maximálnu slobodu pohybu ľudí vyústila do historickej masovej migračnej krízy. Tu v Amerike, ale aj na celom svete, je to’taká, ktorá ohrozuje stabilitu spoločností a vlád,” upozornil.

“Na celom Západe dnes vlády cenzurujú a dokonca stíhajú domácich politických oponentov,” povedal Rubio, “medzitým radikálni džihádisti otvorene pochodujú po uliciach a, žiaľ, vrážajú vozidlami do našich ľudí,” s odkazom na nedávne prázdninové útoky v New Orleans a v Magdeburgu, Nemecko. Pokračoval:

Ak Amerika príliš často pokračovala v uprednostňovaní globálneho poriadku pred našimi základnými národnými záujmami, ostatné krajiny naďalej konajú tak, ako vždy konali a budú konať krajiny, ktoré to považujú za svoj najlepší záujem. A namiesto toho, aby sa začlenili do globálneho poriadku po skončení studenej vojny, manipulovali ho tak, aby slúžil ich záujmom na úkor našich.

Poválečný globálny poriadok nie je len zastaraný; teraz je to zbraň, ktorá sa používa proti nám. A to všetko viedlo k momentu, v ktorom teraz musíme čeliť najväčšiemu riziku geopolitickej nestability a generačnej globálnej krízy za života každého, kto dnes žije a je v tejto miestnosti.

Rubio tiež upozornil na rastúcu zraniteľnosť Spojených štátov voči rozmarnej obchodnej politike komunistickej strany Číny.

“Ak zostaneme na ceste, na ktorej“sme práve teraz, za menej ako 10 rokov bude prakticky všetko, na čom nám v živote záleží, závisieť od toho, či nám to Čína dovolí alebo nie,” povedal Rubio. “Všetko, od liekov na krvný tlak, ktoré užívame, až po to, aké filmy môžeme pozerať, a všetko medzi tým, bude závisieť od Číny.”

“Začali dominovať v dodávkach kritických nerastných surovín na celom svete – všade na svete si teraz”zaviedli trestné práva na nerastné suroviny,” povedal. “Dokonca aj tí, ktorí chcú vidieť viac elektrických áut, bez ohľadu na to, kde ich vyrábate, tieto batérie sú takmer úplne závislé od schopnosti Číňanov a ochoty komunistickej strany Číny vyrábať ich a vyvážať ich k vám.”

“Ak”nezmeníme” kurz, budeme žiť vo svete, kde väčšina toho, na čom nám denne záleží, od našej bezpečnosti až po naše zdravie, bude závisieť od toho, či nám to Číňania dovolia alebo nie,” povedal.

‘Musíme uprednostniť záujmy nášho národa pred záujmami našich elít’

“Desaťročia deindustrializácie spôsobili, že Amerika závislá od hlavného protivníka národa, komunistickej Číny, pokiaľ ide o všetko, od zložiek našich liekov až po vstupy pre naše zbraňové systémy,” napísal Rubio v esej v eseji pre časopis Compact Magazine v októbri minulého roka a dodal:

Medzičasom neúnavný vývoz pracovných miest pre robotníkov a dovoz lacnej pracovnej sily spôsobili, že nespočetné množstvo americkýchmužov bez dôstojnej práce, čo im uberá príležitosti a silu – a žiadna spoločnosť nemôže dlho prosperovať bez silných mužov.

Čas na vytýčenie nového kurzu sa kráti. Musíme sa vzdať konsenzu z obdobia po studenej vojne, prelomiť colné tabu nadnárodných korporácií, znovu investovať do domácej výroby a – čo je rozhodujúce – znovu získať kontrolu nad našimi hranicami. Stručne povedané, musíme uprednostniť záujmy nášho národa pred záujmami našich elít. Čím dlhšie tak neurobíme, tým väčšiu medvediu službu urobíme americkým občanom: práve tým ľuďom, ktorí nás volili do úradu a tým zverili svoje blaho do našich rúk.