Kultúra smrti na Západe rastie. Ako by mali bojovať zástancovia života?

Kultúra smrti na Západe rastie. Ako by mali bojovať zástancovia života?

V tohtotýždňovej epizóde relácie The Van Maren Show sa Jonathon rozpráva s Johnom Deighanom, generálnym riaditeľom Spoločnosti na ochranu nenarodených detí (SPUC), o možnosti legalizácie asistovanej samovraždy v Spojenom kráľovstve, o úsilí organizácie zastaviť jej legalizáciu a o ďalších otázkach.

Po krátkej diskusii o Deighanovej’minulosti sa ho Jonathon opýtal na najnovšie informácie o asistovanej samovražde v tejto krajine, kde nedávno prešiel druhým čítaním v parlamente kontroverzný “Terminally Ill (End of Life) Bill”, ktorý by lekárom umožnil zabíjať umierajúcich pacientov, ako aj na snahy SPUC’o ukončenie tejto praxe.

Deighan zdôraznil, že za posledných 25 rokov sa lobby asistovanej samovraždy neúnavne snaží vyvíjať tlak na parlament a získať podporu britského ľudu’

“[Lobby asistovanej samovraždy si myslí], že môže zlomiť verejnú mienku a zmeniť politiku. A to’preto, lebo v spoločnosti máme veľmi povrchné chápanie tejto problematiky. To znamená, že môžu prísť s prieskumami, ktoré hovoria: ‘Ach, 70 % alebo až 85 % ľudí je za to,’ ale technicky vzaté, to, za čo sú’oni, je nedovoliť ľuďom trpieť na konci života. Takže to’využívajú ako lobistický nástroj a postupne’preniká do politických štruktúr,” povedal Deighan.

Dodal, že SPUC zistil, že politici sú voči asistovanej samovražde nepríjemnejší, keď pochopia celú problematiku, a že hororové príbehy z Kanada presvedčili politikov, aby nepodporili zákon o asistovanej samovražde.

Deighan potom zdôraznil, že SPUC zažila značné neúspechy aj vďaka čoraz viac sekularizovanej politickej triede, ktorá pomohla nedávnej legislatíve, aby drvivou väčšinou prešla do druhého čítania.

“Oni’sú v zásade proti kresťanstvu, takže preto všetko, čo’je kresťanské, považujú za legitímny cieľ. A [podpora] asistovanej samovraždy je toho súčasťou,” povedal.

O niečo neskôr v epizóde sa Jonathon spýtal Deighana na to, ako SPUC zvládol výzvu osloviť v otázke eutanázie čoraz viac ateistickú kultúru, keďže ateisti, ktorí veria, že ľudia nemajú nesmrteľnú dušu a nerozumejú kresťanskej myšlienke utrpenia, často nepovažujú eutanáziu za nič iné ako utratenie chorého domáceho maznáčika.

“Myslím si, že princípy náboženstva, princípy Desatora, v skutočnosti oslovujú väčšinu ľudí. Ak neakceptujete, že život je posvätný, ak to neakceptujete, je’len jedna hranica, ktorú môžete urobiť. Buď môžete zabíjať nevinných ľudí, alebo nie, a len čo sa pokúsite túto hranicu odstrániť, je to príliš nebezpečná moc na to, aby ste ju niekomu dali. Takže si myslím, že môžeme použiť všetky tieto argumenty,”povedal Deighan.

“Ale myslím si, že ľudia si Boha uvedomujú viac, než by chceli verejne potvrdiť. … Existujú posmrtné dôsledky, ktorým veľa ľudí v skutočnosti tajne verí. Viete, možno to nechcú verejne vyhlásiť, určite nie v rokovacej sále Dolnej snemovne, ale myslím si, že tieto argumenty by mali byť presvedčivé,” dodal.

Viac informácií o najnovších udalostiach v boji proti asistovanej samovražde a potratom vo Veľkej Británii vám poskytne John Deighan, nalaďte si tento týždeň’epizódu The Van Maren Show.

The Van Maren Showprevádza sa na mnohých platformách vrátane Spotify, SoundCloud, YouTube, iTunes, a Google Play.

Plný zoznam epizód a možnosť prihlásiť sa na odber rôznych kanálov nájdete na našej webovej stránke Acast tu.

PREHLIADANIE:

Boj proti eutanázii duševne chorých v Kanade ešte zďaleka nie je ukončený

Seniori vo Veľkej Británii by mali obrovskú daňovú motiváciu vybrať si asistovanú samovraždu, ak by sa stala legálnou

Parlament Veľkej Británie hlasoval za návrh zákona, ktorý umožňuje lekárom zabíjať svojich pacientov