Každý siedmy kresťan na svete čelí prenasledovaniu pre svoju vieru: správa

Každý siedmy kresťan na svete čelí prenasledovaniu pre svoju vieru: správa

Nová správa podrobne opisuje nárast prenasledovania kresťanov na celom svete, keďže takmer každý siedmy kresťan bol minulý rok prenasledovaný pre vieru, pričom Severná Kórea bola tiež uvedená ako najhoršie miesto na vyznávanie viery v Krista.

“Čoraz viac kresťanov musí uctievať vieru v utajení,” uvádza watchdogová organizácia Open Doors vo svojom novo zverejnenom zozname o prenasledovaní kresťanov v roku 2024.

Celkovo viac ako 380 miliónov kresťanov znáša “vysokú mieru prenasledovania a diskriminácie pre svoju vieru”, čo je oproti predchádzajúcej správe Open Doors’ nárast o približne 15 miliónov.

Nechcelých 210 000 kresťanov bolo v minulom roku “prinútených opustiť svoje domovy a ukrývať sa alebo odísť do exilu kvôli viere”.

Prenasledovanie, ktoré organizácia identifikovala, bolo vo všeobecnosti rozdelené na dva druhy: Kresťania “čelia nedostatočnému právnemu uznaniu alebo ochrane kvôli svojej viere” a kresťania, ktorí trpia “prenasledovaním alebo diskrimináciou v súvislosti s vysídlením, často spôsobeným násilným konfliktom.”

Na vrchole rebríčka 50 najhorších krajín skupiny”je opäť Severná Kórea” krajina, ktorú Open Doors označila za najnebezpečnejšie miesto pre praktizovanie kresťanstva. Komunistická diktatúra, ktorou je Severná Kórea, bola vo výročnej správe, ktorá sa vydáva od roku 1983, 23-krát uvedená ako najhoršia krajina pre kresťanstvo.

“Sloboda náboženského vyznania alebo viery, sloboda zhromažďovania a sloboda prejavu v Severnej Kórei neexistujú,” písal Open Doors. “Okrem štátom sponzorovaných kostolov v Pchjongjangu – o ktorých sa tvrdí, že sú to výstavné kostoly na propagandistické účely – je zakázané akékoľvek prejavovanie náboženského presvedčenia.”

Takéto prenasledovanie sa len stupňuje, dokumentuje správa, a je čiastočne spôsobené obnoveným zásahom proti náboženskej praxi v krajine začiatkom minulého roka.

Popravy, väzenské tábory, nútené práce, predaj na prostitúciu a nútená repatriácia sú prostriedky, ktoré úrady používajú proti národným’kresťanom. Keďže predstavitelia Severnej Kórey popierajú existenciu väzenských táborov a skutočný počet kresťanov nie je možné overiť, Open Doors vyzvalo k modlitbám za prenasledovaných kresťanov v Severnej Kórei.

Čítajte: Najstarší katolícky kňaz v Číne’zomrel vo veku 104 rokov po desaťročiach komunistického prenasledovania

Napriek autoritatívnej vláde však približne 100 000 severokórejským kresťanom tajne pomáha Open Doors’ spolupracovníci, ktorí ponúkajú “životne dôležité potraviny a pomoc, prístrešie a učňovskú prípravu pre severokórejských utečencov v bezpečných domoch v Číne a školenia prostredníctvom rozhlasového vysielania spoza hraníc krajiny.”

Ale aj mimo Severnej Kórey je prenasledovanie veľmi prítomné. Subsaharská Afrika je označovaná za “najnásilnejší región” na svete, kde kombinácia “slabej vlády a politického napätia umožňuje rozkvet islamského extrémizmu”

Nigéria je označovaná za “epicentrum” vysídľovania kresťanov, keďže tisíce ľudí sú nútení utiecť zo svojich domovov. Organizácia Open Doors uviedla, že “takmer polovica” z celkového počtu 210 000 vysídlených kresťanov na celom svete pochádza z Nigérie, krajiny, ktorá je uvedená ako siedma najnebezpečnejšia v zozname 50 najnebezpečnejších krajín pre kresťana”

V Nigérii bolo v roku 2024 zabitých aj najviac kresťanov pre svoju vieru: celkovo 3 100 z celkového počtu 4 476 zabitých kresťanov na celom svete. Najväčšiu hrozbu, píše Open Doors, “predstavujú islamskí militanti, ktorí sa snažia zničiť kresťanstvo a kresťanov v regióne.”

Pozoruhodné je, že hoci Čína už dlho púta pozornosť pre svoje prenasledovanie podzemnej Katolíckej cirkvi, Open Doors zaradila túto komunistami riadenú krajinu len na 15. miesto svojho zoznamu. Uviedla však, že Čína vo zvýšenej miere využíva “digitálne prenasledovanie” proti kresťanom, keďže rozsiahle využívanie sledovacích technológií je manipulované proti veriacim a na vynútenie navštevovania len štátom schválených kostolov.

Pakistan, Irán a Afganistan sú podľa Open Doors pre kresťanov horšie ako Čína, pričom islamské prenasledovanie kresťanov pokračuje v mnohých krvavých a násilných formách. Odplatné popravy za konverziu na kresťanstvo, mučenie, únosy spolu s nútenými sobášmi alebo otroctvom a fyzickým týraním, to všetko zdokumentovala skupina na ochranu práv. Napriek takýmto vážnym hrozbám však Open Doors uvádza, že záujem o “podzemnú cirkev” medzi mladými ľuďmi, najmä v Afganistane, naďalej rastie.

Zpráva advokačnej skupiny’bola predstavená tento týždeň v budove parlamentu v Londýne na podujatí, na ktorom sa zúčastnilo 102 zo 650 politikov, ktorí majú kreslá v snemovni. Vo svojej správe zameranej na britskú vládu Open Doors naliehavo vyzýva vládu, aby sa zasadzovala za obranu slobody náboženstva na celom svete, pričom najmä načrtáva, aby pomoc poskytovanú niektorým krajinám, ako je Nigéria a Jemen, sprevádzali požiadavky na zvýšenie ochrany kresťanov.

“Vyzývame Spojené kráľovstvo, aby sa naďalej zasadzovalo za kresťanov a ďalších ľudí, ktorým sú upierané ich základné práva z dôvodu ich viery alebo presvedčenia,” napísala skupina.