Funkciou imunitného systému je vytvárať zápal
Raz som mal možnosť rozprávať sa s mladým Afričanom, ktorý ma zasiahol svojou pokojnou dôstojnosťou a žiarivým zdravím. Spýtal som sa ho, čo robili jeho rodičia, keď mal ako dieťa horúčku. Odpovedal, že ho zabalili do prikrývok, aby sa potil. „Zmerali ti niekedy teplotu?“ spýtal som sa. Zasmial sa, pokrútil hlavou a povedal: „Nie, nebolo to ako to, čo tu robia.“
Keď dostaneme nádchu alebo chrípku, väčšina z nás predpokladá, že nejaký stres alebo niečo iné oslabilo našu „obranu“ alebo „odolnosť“ a umožnilo „mikróbom“ (nejakým vírusom alebo baktériám) vstúpiť do nášho tela, kde sa množia a útočia na nás zvnútra. Myslíme na nový zárodok v nás, ktorý nás robí chorými, ako na nejaký druh „chytenej infekcie“ a veríme, že sa budeme cítiť lepšie, keď ho náš imunitný systém zabije. Keď necítime úľavu dostatočne rýchlo, môžeme sa obrátiť na lieky alebo antibiotiká, aby sme sa s choroboplodnými zárodkami vyrovnali účinnejšie.
Ale tento všeobecne uznávaný názor nezodpovedá skutočnosti. Ide o zavádzajúce nedorozumenie, ktoré je samo osebe charakteristické pre zjednodušený, zraniteľný a na strachu založený uhol pohľadu, ktorý dnes bráni pokroku v mnohých oblastiach života.
Ak infekciu definujeme ako prítomnosť cudzích mikroorganizmov v nás, konkrétne baktérií a vírusov, potom sme všetci neustále infikovaní už od narodenia. Všetci neustále poskytujeme prístrešie biliónom mikróbov vrátane rôznych patogénov, no ochorieme len z času na čas.
Väčšina z nás sa uspokojí s tým, že veľmi zriedkavo alebo vôbec netrpí akútnou infekčnou (zápalovou) horúčkou, nádchou alebo bolesťami hrdla, pričom verí, že je to dôkaz, že máme silný imunitný systém, ktorý chráni telo pred „infekciou“. To je tiež nepravdivé a nebezpečné, čo nás núti veriť, že sme zdraví, hoci opak je pravdou.
Je šokujúce zistiť, že viac ako storočné údaje ukázali, že náš imunitný systém nezabráni infekcii mikróbmi. Na úsvite Pasteurovej teórie zárodkov v 19. storočí sa prvýkrát predpokladalo, že iba chorí ľudia sú infikovaní baktériami a zdraví ľudia nie. Tento predpoklad bol čoskoro vyvrátený, keď veda zistila, že veľká väčšina ľudí infikovaných patogénmi bola zdravá a len malá časť z nich niekedy ochorela. Napríklad väčšina ľudí infikovaných tuberkulóznym bacilom nikdy nedostane TBC, ale dostanú rovnaké prechladnutia ako my ostatní.
Na to, aby sme ochoreli so všetkými príznakmi choroby, nestačí jedna infekcia. Je potrebné niečo iné. Väčšinu času dokážeme žiť bez toho, aby sme ochoreli, v súlade s určitým počtom choroboplodných organizmov v našom tele. To, čo nás robí chorými, nie je nevyhnutne zavedenie nových baktérií do nášho tela; ide o náhle a nadmerné premnoženie určitých mikroorganizmov, ktoré sú v nás už nejaký čas. V niektorých prípadoch je vstup nového mikróba do tela okamžite sprevádzaný jeho rýchlym rozmnožením, inokedy môže mikrób zostať neaktívny alebo skrytý v nás dlhé roky alebo dokonca celý život, kým my zostaneme zdraví.
Tomuto dôležitému faktu sa dnes v medicíne venuje príliš málo pozornosti a často sa naň úplne zabúda. Väčšina z biliónov mikróbov, ktoré „infikujú“ alebo obývajú naše telá od detstva, s nami pokojne koexistujú alebo dokonca pomáhajú udržiavať našu vnútornú ekologickú rovnováhu, ako napríklad acidofilné baktérie, ktoré žijú v našich črevách. Sú našou „normálnou flórou“.
Veda tiež identifikovala malý počet mikroorganizmov, nazývaných patogény, ktoré spôsobujú ľudské choroby, ako sú streptokoky, stafylokoky, tuberkulóza, záškrt atď., ale napodiv sa oveľa častejšie nachádzajú v mierovom spolunažívaní s nami, než aby sa podieľali na chorobe.
Toto sa nazýva latentná infekcia alebo jednoducho stav nosiča. Existuje známy príklad „Týfovej Márie“ zo začiatku 20. storočia, keď kuchár, hoci sám zdravý, bol prenášačom baktérií salmonely a prenášal ich na iných ľudí, z ktorých niektorí vážne ochoreli, no mnohí zostali zdraví aj napriek tomu, že boli infikovaní. Ako uviedol významný mikrobiológ René Dubos v učebnici vydanej v 50. rokoch:
„…Nosičský stav nie je zriedkavou imunologickou abnormalitou. V skutočnosti je infekcia bez ochorenia skôr pravidlom ako výnimkou… Patogénny charakter [mikrobiálnej] komunity je zvyčajne zistiteľný v tkanivách veľmi veľkého percenta normálnych jedincov, hoci len u malého percenta z nich spôsobuje klinické ochorenie. .“
To nás privádza k otázke, nad ktorou sa René Dubos zamýšľal na sklonku svojho života – zrejme sám medzi kolegami. Ak väčšinu času dokážeme pokojne koexistovať s chorobnými organizmami v našom vnútri (s tým Pasteur poriadne nerátal), čo sa potom stane, keď sa zrazu začnú rýchlo množiť a my ochorieme? Je to tým, že naša obrana sa oslabila a umožnila mikróbom množiť sa a útočiť (táto myšlienka nás tak veľmi desí), alebo sa jednoducho množia, pretože biochémia nášho tela zlyhala a umožňuje mikróbom získať dramaticky zvýšený prísun preferovaného jedla?
Toto nie je nová myšlienka, ktorú postulovali Pasteurovi súčasníci. Vedci Pasteurovej doby, vrátane Claude Bernarda, Rudolfa Virchowa, Rudolfa Steinera a Maxa Pettenkofera, zastávali názor, že rozhodujúcim a určujúcim faktorom pri infekčných chorobách nie je mikrób samotný, ale skôr špecifický stav vnútorného prostredia, „pôda“ hostiteľa, čo podporuje rast špecifického mikróbu.
Z tohto pohľadu neboli mikróby predátormi, ale lapačmi, ktorí sa živili toxickými látkami produkovanými nestabilitou, chorobami a rozkladom v pôvodnej „pôde“ konkrétneho organizmu, rovnako, ako sa muchy živia exkrementmi a odpadkami. Pre týchto vedcov bolo zabíjanie mikróbov bez toho, aby sa zaoberali nedostatkami v „pôde“, ktorá baktériami živí, ako zabíjanie múch v špinavej, neudržiavanej kuchyni bez toho, aby ste ju predtým vyčistili.
Pettenkofer dokonca vypil skúmavku virulentných baktérií cholery, aby dokázal, že by neuškodili, keby bola vnútorná krajina zdravá. Pettenkoferova „pôda“ bola zrejme zdravá, pretože mu bakteriálny nápoj neublížil. Zárodočná teória však bola nápadom, ktorého čas prišiel, a z mnohých dôvodov čoskoro prevládol koncept mikróbov ako nebezpečných predátorov nad myšlienkou, že sú to jednoducho šikovní lapači.
Triumf konceptu predátorských mikróbov viedol ku kolosálnej zmene v spôsobe, akým ľudia uvažovali o akútnych chorobách, ako je prechladnutie, osýpky, zápal pľúc, šarlach, tuberkulóza, týfus, kiahne atď.
Od staroveku sa tieto choroby nazývali zápaly, čo doslova znamená „oheň vo vnútri“. Rímsky lekár Celsus dal v prvom storočí nášho letopočtu klasickú definíciu zápalu, ktorú lekári učia dodnes: proces podobný ohňu v tele, ktorý sa prejavuje „teplom, začervenaním, opuchom a utrpením“, tj. teplo, začervenanie, opuch a bolesť. Tieto kardinálne príznaky zápalu, aj keď navonok nepostrehnuteľné, boli chápané ako charakteristické pre všetky zápaly – od pupienkov až po zápal pľúc.
Aj naši dávni predkovia zo skúsenosti vedeli, že mnohé akútne zápaly ako mor, kiahne, osýpky, tuberkulóza atď., sa „chytili“ alebo preniesli z jedného človeka na druhého. Čo nevedeli, bola úzka súvislosť mikroorganizmov s týmito akútnymi zápalmi a infekčnými chorobami.
Od Pasteura tieto choroby mylne považujeme za „akútne infekcie“ a domnievame sa, že vstup nového mikróbu do tela hostiteľa (infekcia) spôsobuje ochorenie. Ako sme už videli, choroba nie je spôsobená počiatočným vstupom mikróba, ale skôr náhlym rýchlym premnožením mikróba, ktorý už nejaký čas žije v tele hostiteľa, čo spôsobuje akútne infekčné (zápalové) ochorenie. .
Ľudia sú počas svojho života infikovaní množstvom rôznych mikróbov z prostredia, pretože ho menia, ale tento fakt celoživotnej infekcie nevysvetľuje o nič viac, prečo sa choroba vyskytuje, ako skutočnosť, že obete ktoré celý život jazdia na autách, vysvetľujú autonehody.
Infekcia nie je choroba sama o sebe, ale skôr normálny stav človeka a stav, pri ktorom sa vyskytujú akútne infekčné (zápalové) ochorenia. Ako už bolo spomenuté vyššie, musí sa stať ešte niečo, čo spôsobí, že sa určitá skupina zárodkov (napríklad streptokok, ktorým je do určitej miery infikovaný takmer každý) náhle premnoží a spôsobí to, čo by sa presnejšie dalo nazvať „akútny zápal spojený so streptokokmi“ a nie „akútna streptokoková infekcia“.
Skutočnosť, že infekcia streptokokom môže predchádzať zápalu súvisiacemu so streptokokom o dni, mesiace alebo roky, je kľúčom k pochopeniu toho, ako a prečo sa choroba vyskytuje. Lekármi aj laikmi bežne používaný termín „akútna streptokoková infekcia“ je teda nesprávny a vytvára mylnú predstavu o chorobe, s ktorou máme dočinenia.
Mylná predstava je, že streptokokové baktérie prenikajú do nášho tela z prostredia a škodia nám. Okrem toho táto mylná predstava vedie k nesprávnemu vnímaniu a konaniu lekára, ošetrovateľa a pacienta, ktorý musí na chorobu reagovať. Tak sa vážna ujma spôsobená „jednoduchým“ nesprávnym mentálnym obrazom stáva obrovskou – taká je sila tejto myšlienky.
Dôsledkom myšlienky predátorských mikróbov sú milióny zbytočných predpísaných antibiotík a tisíce komplikácií a úmrtí na reakcie na tabletky, vrátane 450 úmrtí ročne len kvôli Tylenolu.
Hnacou silou tohto nevhodného a nebezpečného užívania antibiotík a protizápalových liekov je strach spôsobený našou bežnou mylnou predstavou, že zakaždým, keď máme horúčku alebo pociťujeme bolesť, preťaženie a iné príznaky typického akútneho zápalu, ako je kašeľ, nádcha, chrípka či angína, sme pod útokom predátorských mikróbov.
Prejdime teraz k ďalšej dôležitej bežnej mylnej predstave o akútnom infekčnom ochorení. Prvá mylná predstava bola, že infekcia je abnormálna a spôsobuje choroby, zatiaľ čo pravdou je, že infekcia je normálnym ľudským stavom, pretože sme často prenášačmi mikróbov spôsobujúcich chorobu, ale stále ochorieme len občas.
Druhou mylnou predstavou je, že príznaky akútneho infekčného ochorenia, ako je šarlach, detská obrna, kiahne či chrípka, sú spôsobené škodlivosťou alebo toxicitou baktérií alebo vírusov, o ktorých si predstavujeme, že napádajú bunky a tkanivá nášho tela. Čím viac sme chorí, t.j. čím intenzívnejšie sú príznaky, tým škodlivejšie považujeme vírusy a baktérie, ktoré na nás útočia.
Po viac ako tridsiatich rokoch lekárskej praxe som zistil, že tento predpoklad, zdieľaný takmer všetkými lekármi a ich pacientmi, vyvoláva viac bezdôvodného strachu a neoprávneného užívania drog ako ktorýkoľvek iný. Tento zmätok vzniká, pretože pri akútnom infekčnom ochorení pozorujeme nie jeden, ale dva polárne opačné javy vyskytujúce sa súčasne.
Prvým javom je, že sa nám v tele množia vírusy či baktérie. Ak by tieto mikróby boli predátormi, očakávali by sme, že ich rýchle premnoženie sa zhoduje so zhoršujúcimi sa príznakmi, ale nie je to tak. Väčšina prípadov rýchleho množenia mikróbov (ktoré mylne považujeme za vnútorný záchvat) sa vyskytuje v inkubačnej dobe ochorenia, ktoré sa vyznačuje miernymi alebo asymptomatickými príznakmi. Vírusy a baktérie sa môžu dostať do nášho krvného obehu vo veľkom počte a môžu dokonca začať opúšťať naše telo hlienom a stolicou bez toho, aby sme mali o tejto chorobe akékoľvek povedomie okrem mierneho pocitu nevoľnosti, bolesti hlavy alebo únavy.
Tieto symptómy sa môžu objaviť neskoro v inkubačnej dobe počas niekoľkých dní predohry alebo „prodrómu“ tesne pred prepuknutím choroby. Keď inkubačná doba skončí a klinické ochorenie beží so všetkými svojimi výraznými príznakmi horúčky, bolesti, slabosti, podráždenia a často nepokoja, môže sa zdať, že na nás útočia, ale v skutočnosti ide o vnútorný proces, ktorý spôsobuje bolestivé príznaky, nie je to boj, ale intenzívne upratovanie.
Ako som už povedal, infekčné ochorenie je súčasný výskyt dvoch samostatných a odlišných javov. Tieto dva javy sa navzájom spájajú v kontexte choroby, pretože reakcia je spojená s konaním. Keď prirovnávame chorobu k upratovaniu, prirovnávame akciu k postupnému, väčšinou nepostrehnuteľnému hromadeniu prachu a špiny v dome (s drobnými tvormi, ktoré sa usídľujú v prachu a špine) a reakciu na náhle rozhodnutie gazdinky obrátiť dom hore nohami, aby ste ho mohli vyčistiť zhora nadol. V dome, rovnako ako v ľudskom tele, je upratovanie oveľa väčším šokom, aj keď nevyhnutným pre správnu organizáciu domácnosti, ako hromadenie nečistôt a prachu.
Náš imunitný systém je správcom nášho tela
Za normálnych okolností naša vnútorná gazdiná robí svoju prácu tým, že odstraňuje odumreté a odumierajúce bunky z nášho tela a stará sa o to, aby sa z neho vyplavil odpad a jedy. Toto je veľmi dôležitá nepretržitá práca nášho imunitného systému na udržanie procesu čistenia, aby sa zachovalo zdravie a integrita ľudského tela. Od narodenia až po smrť sa táto práca nikdy nezastaví a je zodpovedná za to, aby sme boli zdraví a bez chorôb. Ale niekedy sa naša gazdiná, imunitný systém, rozhodne, že je potrebné generálne upratovanie. To je, keď prach stúpa v stĺpci a my „ochorieme“!
Ak sa pýtate, kde sú mikróby v tomto porovnaní ľudského tela s domácnosťou, potom sú to muchy, mravce, šváby alebo myši, ktoré žijú v interiéri domu, ktorý je pre gazdinku neprístupný a živia sa omrvinkami a kuchynským odpadom, ktorý sa hromadí v dome.
Funkciou imunitného systému je vytvárať zápal. Zápal, ako to slovo naznačuje, je ako oheň v tele, ktorý spaľuje odpad a úlomky spolu s mikróbmi, ktoré sa týmto odpadom živia a očisťujú telo. Takže je to náš imunitný systém, ktorý spôsobuje našu chorobu tým, že spôsobuje zápal, aby vyplavil infekciu a obnovil nás.
Prvým krokom k akútnemu infekčnému (zápalovému) ochoreniu je hromadenie bunkového odpadu a toxických vedľajších produktov metabolických procesov nášho tela. Táto akumulácia môže trvať ešte mnoho hodín alebo rokov pred akútnym ochorením a ostane pre nás nepovšimnutá, pretože telo má mnoho spôsobov, ako si môže ukladať toxické látky, aby nás nedráždili a neotrávili.
Druhým krokom je spustenie uvoľňovania niektorých toxínov zo skladu a rýchle množenie baktérií, ktoré sú priťahované k teraz dostupným toxínom rovnako, ako muchy priťahujú odpadky. Toto uvoľnenie zo skladu môže byť spôsobené naším kontaktom s chorým človekom, pre ktorému akútnemu infekčnému ochoreniu sme otvorení a nechránení. Takto chorobu „chytíme“ a tento druhý krok určuje jej inkubačnú dobu, počas ktorej sa baktérie alebo vírusy rýchlo šíria s malými alebo žiadnymi príznakmi.
Tento druhý krok sa líši v závislosti od toho, či ide o bakteriálnu alebo vírusovú chorobu. Pri bakteriálnom ochorení sú určité typy baktérií priťahované špecifickými typmi toxínov, ktoré sa uvoľňujú zo skladu a sprístupňujú sa im počas inkubačnej doby. Pri vírusovom ochorení sú samotné vírusy špecifickou formou toxického odpadu produkovaného bunkami, keď sú v strese (napríklad pri prepuknutí herpesu alebo pásového oparu), alebo keď je choroba „chytená“ od inej osoby.
Tieto dva kroky: postupná akumulácia a ukladanie toxínov počas mnohých dní alebo rokov, po ktorých nasleduje ich náhle uvoľnenie a rýchle množenie mikróbov počas inkubačnej doby, predstavujú akciu, ktorá spôsobuje tretí krok – protiakciu (reakciu) imunitného systému, zameraného na upratovanie domu . Intenzita symptómov našej choroby je priamym vyjadrením intenzity reakcie nášho imunitného systému. Čím je naša gazdinka – imunitný systém – silnejší, tým viac prachu a trosiek sa vytvorí a tým horšie sa budeme cítiť.
Ak mám pravdu vo svojom tvrdení, že akútne infekčné ochorenie je v skutočnosti skôr intenzívne upratovanie než boj s dravými útočníkmi, potom ľudia so silnejším imunitným systémom, a teda dôkladnejšie upratovanie, by mali pravdepodobne intenzívnejšie akútne zápalové symptómy a silnejší výtok ako ľudia. so slabším imunitným systémom.
Zápalovými príznakmi myslím bolesť, začervenanie, opuch a horúčku, sprevádzané dobrým vylučovaním hlienu a hnisu alebo objavením sa vyrážky a hnačky. Vo svojej lekárskej praxi som opakovane zistil, že silnejšie a zdravšie deti ochorejú vážnejšie a akútnejšie (ale s dobrými výsledkami) ako slabšie, bledé a alergické deti.
Dobre si pamätám z mojej praxe na jedného chlapca, ktorý, ako som neskôr zistil, mal nejakú dedičnú poruchu imunitného systému. Matka tohto chlapca často nosila do kancelárie, pretože mu nebolo dobre a bol slabý. Zvyčajne u detí, ktoré sa sťažujú na nevoľnosť, možno nájsť nejaké známky zápalu v tele, červené hrdlo, červené ucho, upchatie pľúc alebo prínosových dutín, nejakú horúčku, zápal mandlí atď. Na tomto chlapcovi som nič nenašiel. Nezistili sa žiadne známky zápalu ani žiadne iné príznaky okrem subjektívnej únavy a pocitu nevoľnosti. Krvné testy ukázali problém s imunitným systémom.
Táto príhoda ma prinútila uvedomiť si skutočnosť, že pre slabý imunitný systém je ťažké bojovať s postupným hromadením infekcie nevyčisteného bunkového odpadu a mikróbov v tele. Bez silnej reakcie imunitného systému nie je akútne ochorenie, len neurčitá malátnosť a únava, ktoré sú príznakmi pomalej otravy alebo intoxikácie nášho tela – výsledkom toho, že naša gazdinka je príliš slabá na to, aby mohla vykonávať svoju prácu a hromadí sa kuchynský odpad, ktorý je nevyhnutne sprevádzaný výskytom múch a mravcov.
Keď som stretol tohto chlapca s oslabenou imunitou, ktorý sa necítil dobre, bolo to, ako keby uviazol v inkubačnej dobe akútnej infekčnej choroby, nemohol normálne ochorieť, pretože jeho imunitný systém bol príliš slabý na to, aby zareagoval uzdravujúcou zápalovou krízou dieťaťa, potrebnou na prečistenie tela.
Bunkový imunitný systém detí, ktorý má možnosť prirodzene sa rozvíjať, s hojivými krízami pozostávajúcimi z horúčok a sekrétov, je takto trénovaný a budovaný tak, aby bol silný a flexibilný, čo prináša veľké výhody pre celkové zdravie.
Očkovanie, antibiotiká a protizápalové lieky ako Tylenol a Ibuprofen narúšajú túto zápalovú očistu tela a posilnenie imunitného systému, ktoré s očistou prichádza.
Všetci odborníci sa zhodujú na tom, že antibiotiká sú v USA nadmerne predpisované – používajú sa vtedy, keď nie sú potrebné. Prečo toto nadmerné predpisovanie pokračuje aj napriek enormnému úsiliu edukovať lekárov o správnom používaní antibiotík? Na obranu, každý lekár môže na túto otázku odpovedať takto: pretože všetci sa takmer denne stretávame s pacientmi, ktorí si prídu do ordinácie po antibiotiká. Títo pacienti majú dva hlavné motívy: buď sú ich symptómy príliš závažné, alebo ich vyriešenie trvá príliš dlho, alebo oboje.
Ak chorobu chápeme ako upratovanie, potom sa úzkosť výrazne znižuje. „Váš imunitný systém odvádza dobrú prácu – toto zdravé, veľmi potrebné upratovanie už čoskoro dotiahnete do úspešného konca,“ takto by mohol povedať lekár, ktorý sa zamýšľa nad upratovaním.
Ak sa domnievame, že choroba je útokom nepriateľských predátorských mikróbov, potom sa lekár aj pacient snažia zbaviť symptómov spolu so škodlivými mikróbmi, o ktorých sa mylne domnievame, že tieto symptómy spôsobujú. Ako sme už videli, symptómy nespôsobujú baktérie, ale imunitný systém. Mikróby sú však dôležitým stimulom, ktorý spúšťa reakciu imunitného systému, čo spôsobuje príznaky akútneho zápalového ochorenia. Takže, keď zabíjame alebo inhibujeme baktérie antibiotikami, brzdíme tým aj imunitný systém. Tým sa potláčajú zápalové symptómy, ktoré sú súčasťou aktívne fungujúceho imunitného systému, vzniká ilúzia, že sme chorobu vyliečili, pričom v skutočnosti sme symptómy potlačili a zasiahli do imunitného systému ešte pred vykonaním práce. Toto je potlačenie, nie zotavenie a je dôležité rozpoznať rozdiel medzi nimi.
Ak prinútime našu gazdinú, aby prestala s horúčkovitým upratovaním, aby si trochu oddýchla, budeme musieť strpieť neuprataný dom. Neupravený dom a neaktívna žena v domácnosti sú stavy, ktoré najskôr vedú k návratu múch a mravcov a nakoniec vedú k chronickým ochoreniam a rakovine.
Preto už štrnásť rokov hovorím, že kľúčom k prevencii rakoviny je uznať obrovskú múdrosť a prínos našej občasnej zápalovej očisty a zdržať sa ich zbytočného blokovania antibiotikami a protizápalovými liekmi.
Tento názor nedávno podporilo aj zverejnenie štúdie, ktorá ukazuje, že antibiotiká zvyšujú riziko rakoviny prsníka. Antibiotiká sú však život zachraňujúcim liekom, keď sa akútne infekčné ochorenie stane nebezpečným. Toto nebezpečenstvo nesúvisí s intenzitou samotného zápalu, ale s intoxikáciou a zjavne veľkým množstvom metabolických splodín a jedov, ktoré zápal uvoľňuje a uvádza do pohybu.
Ak má naše telo silu odstrániť všetky tieto toxíny a vyplaviť ich z tela von, ochorenie väčšinou pominie. Ak nám táto sila chýba, potom sa šikovný lekár pokúsi podporiť a urýchliť uvoľnenie, detoxikačný proces, starostlivo sledovať stav pacienta a v prípade potreby nasadí antibiotikum, aby predišiel komplikáciám alebo smrti na jedy, ktoré spôsobila naša príliš horlivá žena v domácnosti – náš imunitný systém. Ide o toxický alebo septický zápal a v takejto krízovej situácii je antibiotikum požehnaním.
Ale naša pravdepodobnosť, že niekedy zažijeme takúto intoxikačnú krízu, sa výrazne zníži, ak pochopíme, ako dovoliť všetkým našim malým neškodným zápalovým krízam vykonať upratovacie práce, ktoré naša múdra vnútorná hospodárka považuje za nevyhnutné pre nás. Ako teda liečiť akútne infekčné (zápalové) ochorenie tak, aby sa pracovalo s očistným a uvoľňovacím procesom imunitného systému, a nie proti nemu? O týchto praktických usmerneniach som hovoril v kapitole „Ako liečiť detské choroby“ v knihe The Vaccine Dilemma a v článku publikovanom v júli/augustovom čísle 2003 magazínu Mothering pod nadpisom „ Kríza zotavenia: Neboj sa, mami, práve rastiem.“
Tieto základné princípy liečby platia rovnako presne pre dospelých, ako aj pre deti. Sú navrhnuté tak, aby podporovali a uľahčovali prácu imunitného systému, zmierňovali symptómy, predchádzali komplikáciám a podporovali úspešné dokončenie a realizáciu úloh začatých samotným imunitným systémom. Podrobnejšiu diskusiu o týchto základných princípoch liečby je možné získať spolu s návodom na použitie pri špecifických symptómoch v mojej homeopatickej alebo antropozofickej lekárni na telefónnom čísle 800-241-1030. Snáď najdôležitejšie body, ktoré treba pamätať pri zvažovaní akútnych infekčných (zápalových) ochorení, sú, že horúčka je dobrá, intoxikácia je zlá a odstránenie intoxikácie je veľmi dobré.
Nebezpečenstvo akútneho infekčného (zápalového) ochorenia nie je v teplote 40,5 stupňov Celzia, nie v hustom prúde žltého hlienu z nosa, ale v množstve zvyšných toxínov, ktoré otrávia pacienta, pretože sa nedajú vylúčiť z nosa a tela dostatočne rýchlo. Je normálne, že pacient je slabý, ospalý a precitlivený.
Medzi príznaky nadmernej otravy organizmu patrí zvýšená podráždenosť a nepokoj, narastajúce pocity zúfalstva alebo úzkosti a klesajúca schopnosť udržať vedomie a vizuálny kontakt. Ak máte tieto príznaky, zavolajte svojho lekára.
Hlavným nebezpečenstvom a príčinou komplikácií pri akútnych infekčných (zápalových) ochoreniach je intoxikácia, ktorá vzniká v organizme rýchlejšie, ako sa z neho dá vyčistiť a odstrániť. My ako lekári musíme vzdelávať našich pacientov o tom, ako rozpoznať a liečiť intoxikáciu.
Teplota do 41 stupňov Celzia nie je ani tak znakom vážnosti ochorenia, ale skôr dôkazom toho, ako tvrdo pracuje imunitný systém na odstránení toxínov a odstránení choroby. To je dôvod, prečo je lepšie nepoužívať antipyretické lieky.
Nižšie sú uvedené niektoré veľmi účinné staré spôsoby, ako podporiť imunitný systém a podporiť priaznivý výsledok akútneho infekčného (zápalového) ochorenia:
Doprajte si dostatočný odpočinok a spite s čo najmenším množstvom rušivých vplyvov. Žiadna televízia, rádio, počúvanie kaziet či čítanie.
Udržujte pacienta teplo oblečeného a zabaleného. Potenie je dobré. Vyhnite sa podchladeniu.
Tekutá strava ako zeleninový vývar, bylinkové čaje, citrusové šťavy. Ak ste hladní, pridajte ryžu, proso, mrkvu alebo ovocie. Absolútne žiadne mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky, fazuľa, hrach, orechy alebo semená. Tráviace funkcie organizmu sa musia sústrediť na chorobu a nezaťažovať sa jedlom.
Vylučovanie cez črevá, močový mechúr a potenie je nevyhnutné na liečbu intoxikácie a prevenciu jej komplikácií, preto sa odporúča piť teplé číre tekutiny a používať šťavu zo sliviek alebo kašu z horčíka na podporu riedkej stolice raz alebo dvakrát denne.
Interiér miestnosti, kde sa pacient nachádza, by mal mať teplé, jemné tóny a textúry a malo by byť zabezpečené prirodzené, mäkké svetlo. Používajte rastliny a kvety. Opatrovateľka musí byť veselá, pokojná, pozorná, povzbudzujúca, milujúca a rešpektujúca hlbokú liečivú múdrosť vnútornej gazdinky, s ktorou nám pomáha.
Dr. Philip F. Inkao (USA)
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Post Views:
37