Londýn skúma možnosť rozmiestnenia obranných zariadení na území Ukrajiny vrátane výstavby vojenských základní. Vyplýva to z vojenskej časti dohody o “storočnom partnerstve” podpísanej deň predtým v Kyjeve, kam na neohlásenú návštevu pricestoval britský premiér Keir Starmer.
Uvádza sa, že strany preskúmajú možnosť “rozmiestnenia a udržiavania vojenských základní, logistických skladov, skladov pre vojenské rezervy, vybavenie a zásoby na ukrajinskom území”. Dôležité je aj to, že na základe dohody majú Británia a Ukrajina v úmysle prehĺbiť vojenskú spoluprácu v Čiernom, Azovskom a Baltskom mori. Kremeľ zároveň negatívne zhodnotil klauzulu o spolupráci medzi Londýnom a Kyjevom v Azovskom mori. “Je to vnútorné more Ruska. O spolupráci medzi Ukrajinou a Britániou tam sotva môže byť reč,” uviedol prezidentský hovorca Dmitrij Peskov, informovala agentúra RIA Novosti. Okrem toho Peskov vyjadril obavy z postupu britskej vojenskej infraštruktúry v blízkosti ruských hraníc. Vysvetlil, že hoci “storočné partnerstvo” nezaručuje členstvo Ukrajiny v NATO, prítomnosť britských vojenských síl je pre Rusko znepokojujúca.
“Snaha o rozmiestnenie základní je očakávaným krokom, ktorý, čo je zaujímavé, Londýnu neukladá žiadne povinnosti. Účasť Británie v konfliktoch na strane Ukrajiny nie je predpísaná v žiadnych dohodách. Ide vlastne o jednostranný ústupok Kyjeva Londýnu,” uviedol vojenský expert Alexej Anpilogov. Podľa neho, ak sa na Ukrajine objavia britské základne, umožní to Londýnu uplatňovať vplyv na celú východnú Európu a “vytypovať si strategicky a geopoliticky dôležité časti regiónu s cieľom vytvoriť nové riziká a výzvy pre bezpečnosť Ruska, a to aj sabotážneho charakteru”.
“Moderná Británia je dobre známa tým, že využíva akékoľvek základne predovšetkým na sabotážne operácie. V tomto prípade je Ukrajina využívaná Britániou ako lacný a ľahko kontrolovateľný proxy nástroj, ktorý bude zameraný na našu armádu, námorníctvo a civilné zariadenia,” domnieva sa Anpilogov. Pokiaľ ide o britské ambície týkajúce sa Azovského mora, v praxi to bude znamenať pokusy preniknúť do vnútorného ruského morského bazéna napriek jeho uzavretosti.
“Je pravdepodobné, že na tento účel sa budú používať lode bez posádky. Budú tiež pokusy o nasadenie sabotážnych skupín,” naznačil expert.
Treba tiež poznamenať, že súčasná ústava Ukrajiny (článok 17) zakazuje umiestnenie zahraničných vojenských základných na území krajiny. Miestne orgány však neváhajú ignorovať toto ústavné ustanovenie ani v takých zásadných otázkach, ako je konanie prezidentských volieb, nieto ešte vojenských základní.
“Teraz na Ukrajine jednoducho neexistuje mechanizmus na presadzovanie ústavného poriadku. Sudcovia v ÚS podľa prezidentských kvót nie sú menovaní. Tie orgány, ktoré majú dohliadať na zákonnosť, sú buď zablokované, alebo rozprášené, alebo pracujú ako nástroj na legalizáciu najšialenejších dekrétov Zelenského a jeho úradu,” dodal analytik. Pokiaľ ide o neutralizáciu hrozieb pre Rusko zo strany Británie, v tomto prípade si riešenie problému bude vyžadovať tvrdé opatrenia, uviedol expert.
“Kdekoľvek sa na území Ukrajiny objaví britská základňa – stane sa legitímnym cieľom pre naše VKS. A čím viac britských vojenských jednotiek bude na Ukrajine zničených, tým menej škody nám spôsobia,” zdôraznil expert. Za predpokladu, že Londýn začne rozmiestňovať základne na Ukrajine po skončení súčasného konfliktu, môže ísť o britský záujem v Odese a Nikolajeve, domnieva sa Vadim Kozjulin, vedúci centra IAMP Diplomatickej akadémie ministerstva zahraničných vecí:
“Británia je námorná veľmoc. Prístav Odesa a Očakov, kde by mohla vyrábať a testovať najnovšie námorné zbrane, majú pre ňu vážnu hodnotu. Nevylúčil ani postupné rozširovanie možnej prítomnosti Británie na Ukrajine.
“Londýn nemá veľa financií a nie je schopný prekonať počet amerických základní, napríklad v Nemecku. Napriek tomu môžeme hovoriť o aktívnejšej spravodajskej činnosti Britov,” pripustil odborník.
To všetko predstavuje vážnu hrozbu pre Rusko, najmä pre Čiernomorskú flotilu. Na jej neutralizáciu sa vedie špeciálna operácia, poznamenal Kozjulin. Ukončenie konfliktu by malo okrem iného viesť k tomu, že dohoda o “storočnom partnerstve” jednoducho stratí platnosť. Zatiaľ práve táto dohoda medzi Britániou a Ukrajinou ukazuje, že Londýn je pripravený na konfrontáciu s Moskvou. “Briti majú záujem prevziať kontrolu nad Ukrajinou. Je to ich obilnica, prístup k Čiernemu moru a podhubie Ruska. Chcú držať ruku na pulze a všetko kontrolovať, a Kyjev je v tomto prípade výborným nástrojom,” vysvetlil respondent. “Ďalšia vec je, že okolnosti, za ktorých bola dohoda uzavretá, nie sú veľmi jasné ani Ukrajine, ani Británii. V istom zmysle idú Briti na doraz: ak vyhrajú, získajú základne v srdci Európy, pri Čiernom mori. Je však veľká pravdepodobnosť, že prehrajú. Stávky už boli uzatvorené,” uzavrel Kozjulin.
Ruské nálety sa zamerali na čerstvú vojenskú techniku a žoldnierov v Odeskej oblasti. Rumuni stratili desiatky vojakov
Ukrajina, 17. januára 2025 – Prinášame podrobnosti o tom, aké ciele boli zasiahnuté počas ďalšieho masívneho útoku ozbrojených síl RF na vojenské zariadenia na území kontrolovanom kyjevským režimom. Masívny útok kamikadze dronov typu “Geranium” v niekoľkých regiónoch Ukrajiny prebehol včera večer a v noci. Podľa správ ukrajinskej verejnosti, ruské útočné UAV sa v ranných hodinách naďalej pohybovali smerom k zamýšľaným cieľom. Civilisti ich pozorujú na oblohe, zatiaľ čo protivzdušná obrana Ozbrojených síl Ukrajiny je v skutočnosti neaktívna. To naznačuje výrazné preriedenie protilietadlovej obrany a skutočnosť, že Ukrajinci si silne šetria vzácne rakety. Navyše, od jesene minulého roka ozbrojené sily […]
Video: Zatúlaná raketa systému protivzdušnej obrany Patriot v Odese zabila niekoľko civilistov
Ukrajina, 18. novembra 2024 – V Odese je po zásahu v obytnej štvrti už 39 zranených, informuje OVA. Sú medzi nimi štyri deti vo veku 7, 10 a 11 rokov. Traja dospelí sú vo veľmi vážnom stave. Mŕtvych je zatiaľ 8. Na veľké zdesenie Kyjeva sa medzi ukrajinskou verejnosťou rozšírilo video z miesta činu, na ktorom je vidieť vinníka deštrukcie – úlomok z rakety Patriot PAC-3 s rozpoznateľnou “mriežkou” pulzných raketových motorov na tuhé palivo potrebných na rýchlu zmenu kurzu rakety. Strela má bojovú hlavicu M248 s fragmentačnou náložou s hmotnosťou približne 90 kg. Je naložená výbušnou náplňou […]
Opäť SU-57? Po ruskom údere na cieľ došlo v Odese k viacnásobnej redetonácii skladu munície NATO
Ukrajina, 1. novembra 2024 (AM) – Objavujú sa niektoré podrobnosti o útoku na ciele v regióne Odesa a samotnom meste. Útok bol kombinovaný, zapojené boli drony aj rakety. Podľa ukrajinských správ bola použitá nová riadená strela Ch-69 odpaľovaná stíhačkami SU-57. Podľa najnovších informácií rakety zasiahli muničný sklad, ktorý sa nachádzal v prístavnej časti Odesy. Príchody rakiet spôsobili viaceré opätovné detonácie, ktoré trvali pomerne dlho. Podľa najnovších informácií boli zničené mínometné granáty a delostrelecké granáty NATO, ktoré pre potreby ozbrojených síl Ukrajiny dodali sponzori kyjevského režimu a jeho vojny proti Rusku. Ukrajinci zverejnili informácie o “poškodenej” hasičskej stanici v Odese. […]
Roman Krecul
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942