Ako dva psy, štyri mačky a sto papagájov zmenili život celému domovu dôchodcov

Ako dva psy, štyri mačky a sto papagájov zmenili život celému domovu dôchodcov

A zároveň sa znížila spotreba liekov.

Atul Gawande je americký chirurg a popularizátor medicíny založenej na dôkazoch. Vo svojej knihe Všetci sme smrteľní hovorí o tom, ako sa v moderných spoločnostiach menili a stále menia postoje k starobe a smrti. Predkladáme vám úryvok z kapitoly „Mohlo by to byť lepšie“ – o slávnom opatrovateľskom dome Chase Memorial v USA.

V súčasnom období sa na webovej stránke tohto domova dôchodcov dočítate:

„Naše zariadenie bolo priekopníkom v rozvoji zdravotnej starostlivosti pre seniorov a teraz ponúka mnoho inovatívnych gerontologických programov vrátane telemedicíny a pokročilej starostlivosti o rany…V našom zariadení nájdete mačky, psy a bohatú vegetáciu.“

Atul Gawande vo svojej knihe spomína, ako mladý lekár v 90. rokoch 20. storočia priniesol zvieratá do tohto domova dôchodcov a zmenil tým životy všetkých jeho obyvateľov a zamestnancov.

Stalo sa to v roku 1991 v malom mestečku New Berlin na severe štátu New York. Mladý lekár Bill Thomas uskutočnil experiment. Sám celkom nerozumel tomu, čo robí. Mal 31 rokov, necelé dva roky z praxe všeobecného lekára a naposledy ako hlavný lekár v opatrovateľskom dome Chase Memorial, kde žije 80 veľmi starých, ťažko zdravotne postihnutých ľudí. Asi polovica obyvateľov mala nejakú formu fyzického ochorenia a štyria z piatich mali Alzheimerovu chorobu alebo iné formy kognitívnej poruchy. Predtým Thomas pracoval ako lekár na pohotovosti v nemocnici oproti domu dôchodcov…

Zamestnanci Chase Memorial nepociťovali pri svojej práci žiadne zvláštne ťažkosti, ale oči Billa Thomasa ešte neboli zakalené a v každej miestnosti jasne videl zúfalstvo. Dom dôchodcov môže dokonca spôsobiť depresiu u vlastného hlavného lekára. Bill sa rozhodol všetko zmeniť… Videl, že obyvatelia jeho ústavu sú úplne vyčerpaní a že ich duch je zlomený. Lekár mal najskôr podozrenie na vplyv nejakej nezavinenej choroby alebo nesprávnej kombinácie liekov. Preto vykonal lekárske vyšetrenie všetkých pacientov, nariadil testy a ďalšie štúdie a predpísal ďalšie lieky. Prešlo niekoľko týždňov, vykonali sa štúdie a urobili sa potrebné zmeny, no výsledok bol prakticky nulový – okrem toho, že sa výrazne zvýšili účty za zdravotnú starostlivosť a sestrám sa zunovali nohy. Hlavná sestra hovorila s Billom a presvedčila ho, aby prestal.

„Plietol som si starostlivosť s liečbou,“ priznal sa Doktor Thomas, ale nevzdal sa. Dospel k záveru, že v jeho domove dôchodcov chýba jedna veľmi podstatná zložka: život sám. A lekár sa rozhodol predpísať život pacientom ako experiment – ​​spočiatku v malých dávkach. Jeho nápad bol rovnako bláznivý a naivný ako geniálny. A to, že sa mu podarilo zamestnancov a obyvateľov domova seniorov uviesť do praxe života, je skutočný malý zázrak.

Bill poznal všetkých svojich zverencov zblízka. Bývalé učiteľky, ženy v domácnosti, robotníci, majitelia obchodov – skrátka tí istí ľudia, ktorí ho obklopovali v detstve a mladosti. Bill veril, že život môže byť pre týchto ľudí lepší. A rozhodol sa domov dôchodcov trochu oživiť, podobne ako na svojej farme: doslova doň pridať živé tvory.

Bill išiel navštíviť vedenie Chase Memorial. Navrhol požiadať o malý grant, ktorý štát New York poskytoval na podporu inovatívnych projektov. Roger Halbert, správca, ktorý Thomasa najal, túto myšlienku v zásade schválil. Bol nadšený, že môže vyskúšať niečo nové. Počas 20 rokov v Chase Memorial si Halbert vybudoval dokonalú povesť inštitúcie a neustále prichádzal s novými aktivitami pre obyvateľov. Projekt Billa Thomasa sa teda zdal ako logické pokračovanie týchto inovácií. Tím administrátorov si sadol, aby napísal žiadosť o grant…

Medzitým Thomas vysvetlil svoj myšlienkový pochod… Na odstránenie týchto problémov je potrebné zaviesť život. Rastliny v črepníkoch musíme umiestniť do všetkých miestností. Vyčistite trávnik a vysaďte tam kvetinový záhon a zeleninovú záhradku. A získajte nejaké zvieratá. Na prvý pohľad nie je to nič zložité…

Halbert túto myšlienku spočiatku ťažko prijímal. Nedávno sme sa rozprávali a on mi podrobne povedal, ako sa to všetko stalo:

„Na stretnutí bola aj hlavná sestra Lois Greisingová, hlavná animátorka, sociálny pracovník… a ja sa na nich pozriem a oni sa na seba pozerajú, prevrátia oči a povedia: ‚To je také zaujímavé!‘ Dám tam dvoch psov.“…

Ale potom sa Bill pýta:

„A mačky?“

hovorím:

„Aké mačky? Už máme prihlásených dvoch psíkov!“

„Nie každý má rád psov,“ hovorí Bill. -„Mnoho ľudí miluje mačky.”

„Dobre, prihlásim jednu mačku,“ rozhodla som sa.

„Nie-nie-nie! Máme dve poschodia. Potrebujeme dve mačky na poschodie!“

„Nahlásime ministerstvu zdravotníctva, že dostaneme dvoch psov a štyri mačky?!“

„Áno, presne, zapíšme si to takto.“

A potom Bill hovorí:

„Áno, a tiež vtáky!“

„To akože, by tu mali spievať vtáky?“

„Presne tak!“

„Koľko vtákov by teda malo zabezpečiť tento spev?”

„Povedzme asi sto,“ hovorí Bill.

„Sto vtákov? V domove dôchodcov?! Si pri rozume? Už ste niekedy bývali v dome s dvoma psami, štyrmi mačkami a stovkou vtákov?

„Nie,“ hovorí, „ale možno to stojí za pokus?“

Hovorím:

„Doktor Thomas, som na vašej strane. Som pripravený myslieť mimo rámca. Ale nie som si istý, či chcem, aby sa moja inštitúcia zmenila na zoologickú záhradu. A aby to voňalo ako v zoologickej záhrade. Takže si neviem predstaviť, ako to budeme organizovať.“

Uskutočnili ešte niekoľko stretnutí a Thomas omrzel svojich nadriadených…Požiadali o grant. Halbert si myslel, že nie je šanca. Thomas však trval na tom, aby všetci išli do hlavného mesta štátu a osobne sa porozprávali s úradníkmi, aby ich získali na svoju stranu. A dostali grant a dosiahli všetko…

Úlohou rozbehnutia procesu bola poverená vrchná sestra Lois Greisingová. Mala už vyše šesťdesiat a väčšinu života pracovala v domovoch dôchodcov. Preto sa jej páčila myšlienka vniesť do života starých ľudí novosť a urobiť ich lepšími. Povedala mi, že pre ňu to bol „veľký experiment“ a rozhodla sa, že jej úlohou je nájsť kompromis medzi trochu prílišným optimizmom Billa Thomasa a opatrnosťou a zotrvačnosťou zvyšku personálu.

Úloha to nebola jednoduchá… Bill chcel, aby v dome bolo čo najviac zvieratiek, zelene a detí, aby sa stali neoddeliteľnou súčasťou života každého obyvateľa. Prirodzene to do určitej miery zabráni zamestnancom pohybovať sa po ich obvyklej koľaji, ale aj to je súčasťou plánu!

V tú istú jeseň sa v domove dôchodcov objavil chrt menom Target, mopslík menom Ginger, štyri mačky a vtáky. Všetky umelé rastliny boli vyhodené a do všetkých miestností boli umiestnené kvetináče so živými. Deti zamestnancov začali po vyučovaní navštevovať svojich rodičov v práci a priatelia a príbuzní obyvateľov zriadili za domom záhradu a vybavili detské ihrisko. Bola to šoková terapia.

Uvediem jeden príklad, ktorý dobre hovorí o rozsahu zmien: administratíva zakúpila sto anduliek a všetky boli dodané naraz… Klietky prišli… nezmontované, ale v plochých krabiciach. On a [jeho manželka] Judy, hlavná sestra Lois Greisingová a niektorí ďalší zamestnanci strávili niekoľko hodín skladaním klietok… a nosením vtákov po izbách…

Nikto nevedel, kde očakávať problémy, všetci si robili svoju prácu – vrátane samotných dôchodcov. Každý, kto bol fyzicky zdatný, vyložil klietky novinami, hľadal matrace a misky pre mačky a psov a na pomoc si prizvali aj deti. Všade naokolo vládol extatický chaos – alebo, ako to diplomaticky vyjadrila Lois Greisingová, „povznesená nálada“.

Mnohé problémy sa museli vyriešiť hneď, ako vznikli: napríklad, ako kŕmiť zvieratá? Rozhodli sme sa organizovať denné „kolá“. Judy zohnala starý lekársky vozík zo zatvorenej psychiatrickej liečebne a premenila ho na „vtáčí mobil“. Vtáčí mobil bol naložený krmivom pre vtáky, psy a mačky a jeden zo zamestnancov ho vozil z miestnosti do miestnosti, vymieňal noviny v klietkach a kŕmil zvieratá. Thomas poznamenal, že pri distribúcii potravy pre zvieratá z vozíka, ktorý sa kedysi používal na dodávanie ton antipsychotík, došlo k nádhernému paradoxu.

Boli tam najrôznejšie zádrhely a každý hrozil, že experiment ukončí. Jedného dňa zavolala Billovi Thomasovi zdravotná sestra v službe o 3:00. Nebolo na tom nič nezvyčajné: bol to predsa hlavný lekár. Sestra sa však s Billom vôbec nechcela rozprávať. Požiadala o rozhovor s Judy. Bill podal telefón svojej žene.

„Váš pes sa posral na podlahu,“ povedala sestra Judy. – Poď po nej upratať.“

Sestra mala pocit, že to nie je jej náplň práce. Nešla do ošetrovateľskej školy upratovať po psoch! Judy odmietla prísť. Áno, boli nejaké ťažkosti, priznáva Bill. Na druhý deň ráno, keď prišiel do práce, zistil, že sestrička položila cez kopu stoličku, aby na ňu nikto nestúpil, a odišla domov.

Niektorí zamestnanci verili, že by sa mal najať niekto, kto sa bude profesionálne starať o zvieratá – to v skutočnosti nebolo súčasťou popisu práce ošetrovateľov a nikto za to nebol platený navyše… Iní verili, že všetko by sa malo organizovať ako doma: starostlivosť o zvieratá by mala byť rozdelená medzi všetkých spravodlivo. Keď chováte domáce zvieratá, môže sa stať čokoľvek a kto je nablízku, rieši problém, či už riaditeľ alebo zdravotná sestra.

Druhý názor výrazne podporovala Lois Greisingová. Pomáhala zamestnancom prideľovať povinnosti. Postupne sa všetci zamestnanci zhodli, že naplniť Chase Memorial životom je úlohou každého z nás. A urobili to nie preto, že by súhlasili s nejakým racionálnym argumentom alebo urobili kompromis, ale preto, že čoskoro nebolo možné nevšimnúť si, aké prospešné sú zmeny pre obyvateľov domova seniorov: začali sa prebúdzať a ožívať.

„Dokonca aj tí, o ktorých sme si mysleli, že navždy stratili schopnosť reči, zrazu začali hovoriť,“ spomína Bill Thomas. „Tí, ktorí sa už dávno stiahli do seba a nikdy neopustili svoje izby, teraz požiadali službukonajúcu zdravotnú sestru o povolenie venčiť psa.“

Papagáje boli rozdelené do rôznych miestností a každý dostal meno. Postupne sa v očiach obyvateľov domovov dôchodcov začalo objavovať svetlo. Bill Thomas napísal o tomto príbehu celú knihu, citujúc citáty z denníkov zamestnancov, ktoré objasňujú, aké neoddeliteľné boli zvieratá a vtáky pre každodenný život obyvateľov domovov dôchodcov, dokonca aj tých s ťažkou demenciou:

„Gus absolútne miluje vtáky. Počúva ich spev a ponúka im kávu.“

„Naši zverenci mi uľahčujú prácu – mnohí z nich mi podrobne rozprávajú, ako prebiehal deň ich vtákov (napríklad „celý deň spieval“, „zle jedol“, „stal sa veselší“).

„M. S. dnes prišiel so mnou na vtáčiu prechádzku. Obyčajne sedí pri dverách skrine a sleduje ma, ako chodím tam a späť, tak som ju dnes pozval, aby sa so mnou prešla. S veľkým nadšením súhlasila a vyrazili sme. Pridal som jedlo a vymenil vodu a podrobne som jej povedal, čo robím a keď som papagájom dal sprchu, vybuchla do smiechu.“

Takže medzi obyvateľmi opatrovateľského domu Chase Memorial teraz bolo sto papagájov, štyri psy a dve mačky, ako aj populácia králikov a niekoľko nosníc. A tiež niekoľko stoviek izbových rastlín a nádherná kvetinová záhrada a zeleninová záhrada. Okrem toho bola pri domove seniorov otvorená materská škola pre deti zamestnancov a krúžky pre školákov.

Vedci analyzovali výsledky tohto programu počas dvoch rokov a porovnávali obyvateľov Chase v rámci rôznych parametrov.

Štúdia zistila, že v priemere sa počet lekárskych objednávok na jedného obyvateľa v Chase Memorial znížil na polovicu v porovnaní s kontrolnou skupinou. Obzvlášť prudko klesla potreba antipsychotík, ako je haloperidol. Celkové náklady na lieky predstavovali iba 30 % nákladov v kontrolnom domove dôchodcov. Úmrtnosť sa znížila o 15 %. Vedci nedokázali pochopiť, čo sa tu deje. Ale Bill Thomas mal svoju vlastnú verziu: „Verím, že pokles úmrtnosti možno vysvetliť základnou ľudskou potrebou zmyslu života.

A niektoré štúdie podporujú tento záver. Začiatkom sedemdesiatych rokov uskutočnili psychologičky Judith Rodin a Ellen Langer experiment v domove dôchodcov v Connecticute: všetci obyvatelia dostali rastlinu v kvetináči. Polovica mala za úlohu polievať rastlinu a mala prednášku o výhodách vykonávania každodenných prác. Druhá polovica nemusela zalievať rastlinu – to za nich urobil niekto iný – a dostala prednášku o tom, ako je za ich blaho zodpovedný personál domova dôchodcov. Po roku a pol sa ukázalo, že starí ľudia, ktorí nadobudli povinnosti – aj také jednoduché, ako je polievanie izbových rastlín – si dokážu lepšie udržať aktivitu a duševnú bystrosť…

Bill Thomas vo svojej knihe rozpráva príbeh svojho zverenca pána L. Tri mesiace predtým, ako L. nastúpil do domova dôchodcov, jeho manželka, s ktorou žil viac ako 60 rokov, zomrela. Stratil chuť do jedla a deti mu museli čoraz viac pomáhať s každodennými prácami. Potom vletel s autom do priekopy a polícia naznačila, že mohlo ísť o pokus o samovraždu. Keď pána L. prepustili z nemocnice, jeho rodina ho poslala do Chase Memorial.

Bill spomína: „Nechápal som, prečo je stále nažive… Jeho známy svet bol zničený do tla. Stratil manželku, domov, slobodu a čo je najhoršie, úplne prestal chápať zmysel svojej ďalšej existencie. Život stratil všetku radosť.“

Keď bol pán L. v domove dôchodcov, rapídne upadol, napriek antidepresívam a snahám ho rozveseliť. Prestal chodiť. Celý deň ležal v posteli. Odmietol jesť. Potom však spustili program so zvieratami a pánovi L. ponúkli, že si vezme pár papagájov do svojej izby. Súhlasil s ľahostajnosťou muža, ktorý si je istý, že čoskoro zomrie…

„Spočiatku boli zmeny sotva badateľné. Pán L. začal v posteli sedieť, aby lepšie videl, čo robia jeho miláčikovia.“ Zamestnancom, ktorí sa prišli starať o vtáky, začal radiť, čo sa im páči a ako sa im darí. Papagáje ho vytiahli. Podľa Billa Thomasa ide o jasné potvrdenie jeho hypotézy o tom, čo iné živé bytosti môžu dať ľuďom. Namiesto nudy je tu nepredvídateľnosť. Namiesto samoty – spoločnosť. Namiesto pocitu bezmocnosti je tu možnosť sa o niekoho starať.

„Pán L. začal jesť, obliekať sa a znova vychádzať z izby,“ povedal Thomas. „Psy bolo potrebné venčiť každý deň po obede a on nám objasnil, že teraz je to jeho zodpovednosť.“ O tri mesiace neskôr sa pán L. vrátil domov. Bill Thomas stále verí, že tento program mu zachránil život.

Hlavným výsledkom experimentu Billa Thomasa nie je ani potvrdenie jeho hypotézy, že pocit zmyslu života znižuje úmrtnosť medzi krehkými starými ľuďmi. Hlavným výsledkom je, že tento pocit im môže byť poskytnutý, bodka… Presne zmerať, o koľko sa zvýšila viera človeka, z ktorej by mal žiť, je, samozrejme, oveľa ťažšie, ako jednoducho vypočítať, o koľko menej liekov teraz potrebuje resp. koľko môže ešte žiť..

Z knihy amerického chirurga Atula Gawandeho

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info



Post Views:
41