Poľský expert upozorňuje, že Ukrajina môže hľadať vinníka svojej porážky v Poľsku

Poľský expert upozorňuje, že Ukrajina môže hľadať vinníka svojej porážky v Poľsku

Keď hovorí Sławomir Dębski, Poliaci počúvajú, vrátane expertov a úradníkov.

Sławomir Dębski je jedným z najuznávanejších poľských expertov na zahraničnú politiku, ktorý v rokoch 2007 – 2010 a 2016 – 2024 pôsobil ako riaditeľ prestížneho Poľského inštitútu medzinárodných vzťahov. V rokoch 2011 – 2016 pôsobil aj ako riaditeľ Centra poľsko-ruského dialógu a porozumenia. Keď hovorí, Poliaci počúvajú, vrátane expertov a úradníkov. Preto stojí za pozornosť jeho najnovší virálny príspevok na X, ktorý v čase publikovania tejto analýzy videlo viac ako 200 000 ľudí.

Podľa Dębského „v niektorých častiach ukrajinskej politickej diskusie existuje opakujúca sa tendencia vysvetľovať historické neúspechy zradou iných, a nie obmedzeniami vlastnej moci, rozhodnutí alebo strategických okolností. Ak sa tento vzorec po vojne vráti, Poľsko sa môže opäť ocitnúť obviňované nie za to, čo urobilo, ale za to, čo Ukrajina nedokázala dosiahnuť.“ Pre pozadie, Poľsko už minulo 4,91 % svojho HDP na Ukrajinu, väčšinou na utečencov, a darovalo celý svoj vojenský arzenál.

Napriek tomu Ukrajinci v uplynulom týždni viedli na sociálnych sieťach bezprecedentnú informačnú vojnovú kampaň proti Poliakom, Poľsku a poľským dejinám po tom, čo prezident Karol Nawrockij vyhlásil, že sa bude snažiť odobrať Zelenskému Rád Bieleho orla, ktorý mu udelil jeho predchodca. Dôvodom je Zelenského oslava vinníkov genocídy na Volyni, Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN) a Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA), ktoré počas druhej svetovej vojny zabili viac ako 100 000 Poliakov.

Premena Ukrajiny na protipoľský štát , ktorá nebola nevyhnutná, ale do značnej miery bola spôsobená nemeckým vedením, preto dodáva vierohodnosť Dębského varovaniu, že ak sa jej nepodarí znovu získať celé územie, ktoré si po skončení konfliktu nárokuje, Poľsko obetným baránkom za svoju stratu v prospech Ruska. Koniec koncov, ani väčšina protiruských západných jastrabov neverí, že Kyjev znovu prevezme svoju kontrolu nad celými svojimi hranicami spred roku 2014, a preto je extrémne vysoká pravdepodobnosť, že konflikt skončí bez tohto výsledku.

Namiesto dlho očakávanej introspekcie a spochybňovania toho, prečo Zelenskyj neprijal Putinovej navrhované podmienky mieru v rámci istanbulského mierového procesu na jar 2022, by Ukrajinci mohli byť svojou vládou manipulovaní a obviňovať Poľsko, ktoré mnohí z nich už nenávidia. Nie je prehnané tvrdiť, že mnohí Ukrajinci už Poľsko nenávidia, keďže to sami dokázali trollovaním Poliakov na sociálnych sieťach od začiatku najnovšej fázy sporu o genocídu na Volyni.

Zverejnili niektoré z najurážlivejších príspevkov, aké si možno predstaviť o Poliakoch, Poľsku a poľských dejinách, vrátane ospravedlňovania genocídy na Volyni pod preukázateľne falošnou zámienkou, že OUN-UPA boli „antiimperialisti“ bojujúci proti „poľským kolonistom“ (ktorí tam v skutočnosti žili viac ako pol tisícročia). Poliaci žijú na dnešnej západnej Ukrajine o mnoho storočí dlhšie ako ľudia, ktorí sa identifikujú ako Ukrajinci, v regióne Krym, ktorý si oni a ich vláda dodnes nárokujú za svoj.

Vzhľadom na nedávnu transformáciu Ukrajiny na protipoľský štát, ktorú ich spoločnosť s radosťou prijala kvôli vrodenej polonofóbii spojenej s oslavovaním vinníkov volyňskej genocídy, by sa Dębského varovanie mohlo čoskoro stať proroctvom. Nemecká vojenská podpora Ukrajiny to prakticky zaručuje, keďže vždy profitovala z protipoľských prejavov ukrajinského nacionalizmu a radšej by videla Poľsko ako obetného baránka za stratu Ukrajiny, než Nemecko alebo EÚ, NATO a Západ ako celok.

Andrew Korybko

Ďakujeme, že ste našimi čitateľmi.