Zlato v útoku od začiatku roku, problematický osud dolára a islamská zlatá invázia

Zlato v útoku od začiatku roku, problematický osud dolára a islamská zlatá invázia

Drahé kovy tento rok začali s veľmi vytrvalým trendom. Rast odoláva útokom na cenu a húževnato sa derie napred, rovnako ako akcie ťažiarov zlata a striebra. Bývalý riaditeľ Fedu, Alan Greenspan, sa vrátil tento týždeň z hrobu a varoval svet pred vecami, o ktorých na tomto blogu píšem už nejaký čas. Inflácia, drahé kovy, stagnujúca ekonomika budú témami, ktoré budú nasledujúce roky hýbať svetom. Teraz už aj polobláznom v médiách začne byť jasné, že rast úrokových mier a návrat do normálu sa nekoná. Drahý dolár je hrozbou pre svetovú ekonomiku. Jeho ďalší rast po dvihnutí mier by spôsobil v globálnej ekonomike katastrofu. Osud dolára bude ovplyvňovať vývoj ceny zlata tento rok. K silnému dopytu po kove z Číny a Ruska sa teraz pridáva Islamský svet. Zlato a investície do zlata prešli náročnými podmienkami pre zlučiteľnosť s právom šaríja. Skoro dve miliardy moslimov teraz budú môcť svoje investície presmerovať do drahých kovov a inštrumentov, ktoré sa naň viažu.

Trh drahých kovov je tento rok extrémne odolný

Začiatok tohto roku sa pre drahé kovy určite vydaril. Zlato je za necelé prvé dva mesiace hore 7% a striebro skoro 13%. Pri striebre na 18 dolároch a zlate na 1240 sa pokúsili počas minulotýždňovej tlačovky Fedu o ďalší útok na cenu. Tento ale dopadol viac než komicky. Cena sa hneď oklepala a vrátila sa na pôvodné pozície. Minulé roky takéto útoky spôsobovali prakticky okamžité prepadnutie ceny. Je teraz otázne, či takáto odolnosť kovov je známkou silného dopytu po tehlách alebo úprimná nedôvera investorov v centrálne banky. Asi z oboch trochu. Sám som čakal okolo 18 dolároch na striebre prepad, lebo trh je po dvojcifernom raste určite lokálne prekúpený. Odolnosť trhu hlavne preukazuje na to, že manipulačná schéma na trhu drahých kovov pomaly ale iste končí.

Zaujímavý vývoj je opäť aj v oblasti ťažiarov kovov. Index junior ťažiarov JNUG je od začiatku roku hore 72%. To je veľmi pozitívny signál pre cenu kovov, pretože volatilné indexy často ukazujú vývoj ceny samotných kovov s predstihom. Aj napriek dynamickému mlčaniu o výkonoch drahých kovov a akcií ich ťažiarov v zapredaných médiách, čoraz viac investorov pokukuje po vhodnom čase na vstup do sektoru. Rok 2017 bude rokom fúzií a akvizícií v ťažiarskom priemysle. Začiatkom roku minulého boli zlato aj striebro ešte stále na konci brutálneho 5 ročného poklesu. Investori sa ich doslova štítili. Začiatok tohto roku je dosť odlišný.

Akcie ťažiarov šli hore spoločne s kovmi. Investície v ťažiarskom priemysle majú veľmi špecifický charakter, ktorý je daný práve fluktuáciou ceny konkrétnej komodity. Ak ide cena komodity dole, jediná možnosť ako prežiť je sekať náklady. A v tejto oblasti je väčšina ťažiarov vplyvom poklesu cien kovov v koncoch. Našťastie ceny kovov začali rásť a s nimi aj ziskovosť spoločností. Zatiaľ čo zisky spoločností v indexe S&P sú ploché alebo klesajú, ťažiari sa tešia novým ziskom. Index ťažiarov GDXJ šiel za posledných 12 mesiacov hore 63%. Väčšina spoločností je zisková pri cene zlata 950 dolárov za uncu a s rastom ceny kovov je potenciál na zlepšenie finančných výsledkov.

Sektor je pre drvivú väčšinu investorov stále ešte tabu. Veľké peniaze od inštitucionálnych fondov začínajú do zlata, striebra a platiny len teraz prúdiť. Vplyvom manipulácie finančných médií a traumy z poklesu cien kovov za minulé roky, sú stále ešte opatrní, aj napriek tomu, že sa akcie štverali minulý rok hore v dvojciferných číslach. To sa ale začne tento rok meniť. Bohatí ľudia, tí o stupienok nižšie pod globálnou elitou, nemajú veľa peňazí v akciách a zlate. Za posledné roky nulových úrokových mier investovali hlavne do nehnuteľností. Toto sa taktiež bude meniť.

Veľa investícií bude len klamár stojaci pri diere do zeme

Producenti a ťažiari teraz prichádzajú do nového hracieho poľa. Posledné mesiace som pár článkov venoval hrozbe inflácie, ktorá sa pomaly ale iste začína zjavovať. K cyklickému obratu komodít treba prirátať aj inflačný činiteľ do budúcich rokov a mesiacov. Hlavne drahé kovy a energetické komodity ako urán, ropa a lítium budú teraz loviť kapitál a poskytovať veľa príležitostí. Chcem upozorniť na to, že pri akejkoľvek forme investovania treba dávať veľký pozor.

Nedávam finančné rady, len poskytujem svoj pohľad na to, čo sa vo svete deje. Konferencie ťažiarov striebra mali predminulý rok atmosféru ako na kare. V roku 2016 div, že nestrieľali ohňostroje. Pri šialenstve, ktoré na kovoch čaká, bude veľa spoločností vlastne len klamár stojaci pri diere do zeme. V prípade investícií do akcií ťažiarov vždy kupujte ľudí. Tých, ktorí dokázali z príšernej situácie za posledné roky vyťažiť maximum, ako Keith Neumeyer. Ľudí, ktorí si pár cyklických poklesov už prežili, ako napríklad Rich Rule alebo Eric Sprott. Nekupujte len historku. Čísla môžu, hlavne v dnešných časoch účtovnej alchýmie, vyzerať skvelo a aj tak môžete kúpiť odpad.

Zlato sa ale samotné ukazuje potrebné nielen ako zaujímavá investícia, ale aj nevyhnutnosť. Vo všetkých krajinách, ktorých meny skolabovali, ako Rusko pár rokov dozadu, Brazília, Venezuela, Kanada alebo Británia po brexite, si zlato zachovalo svoju kúpnu silu. Zlato je konštanta, papierové meny sú premenné. Preto keď meny klesajú, zlato pevne stojí a opticky to vyzerá, že sa investície do zlata zhodnocujú. Kolaps je ale funkciou všetkých fitaných mien, či už papierových alebo digitálnych, ktoré si môžu centrálne banky tlačiť podľa uváženia. A ak budeme chcieť pri ďalšej kríze vtesnať veľký objem papierové bohatstva do drahých kovov, ich cena bude musieť byť podstatne vyššie.

Z inflačného ale aj cyklického hľadiska je na tom najperspektívnejšie striebro. Všetky komodity prekonali svoje rekordy z 80. rokov až na jedinú – striebro. Striebro je jediné ktoré nie je vyššie ako bolo v 60. rokoch, kedy začal proces odpútania dolára od zlata, aby si mohla globálna elita tlačiť svetovú menu na požiadanie. Nový bull príde, keď striebro prekoná svoje historické maximum 50 dolárov. A nejdem rozoberať dopytovú štruktúru, to by bolo na samostatný článok. Striebro je azda najviac využívaný prvok z celej periodickej sústavy. Zaujímavý bude vývoj cien, ak Trump predsa len zavedie 20% daň na import z Mexika. Vyše 60% tohto kovu USA musia dovážať a väčšinu práve z Mexika.

Prvý otáznik je dolár

Nejasnou premennou v rovnici stále ostáva dolár. Inflácia ktorá prichádza teraz obráti všetko hore nohami. Minulý týždeň som v článku písal ako a prečo túto infláciu globálna elita využije na zlikvidovanie dlhu. Je to posledná zastávka pred hrubou revalváciou zlata. Prakticky týždeň po jeho publikovaní spravil Šaman Alan Greenspan veľavravný a dokonca konšpiračný rozhovor o súčasnej situácii a smerovaní globálnej ekonomiky. Bývalý šéf Fedu ako keby zhrnul niekoľko mojich posledných článkov – inflácia, stagflácia, ekonomické spomalenie a samozrejme zlato a striebro ako jediná mena, ktorá nenesie riziko protistrany a nemôžu ju centrálne banky tlačiť ako sa im zachce.

Toto je nahrubo nahodená situácia dneška. Avšak balansovanie na tenkom inflačnom lane smerom k spáleniu obrovského dlhového zaťaženia globálnej ekonomiky bude skutočne vzrušujúce. Celá táto akrobacia sa bude točiť okolo dolára. Svetová rezervná mena je príšerne predražená. Šašovia z Fedu posledné dva roky stále oznamujú, že budú normalizovať úrokové miery z ich historického minima. Fed funds rate, mieru na krátkej strane krivky, dvihli o bezvýznamných 0,5%. Mediálne sračkomety tento výtlak mier vzali za hotový a hneď s ním bežali pred retardov, ktorí ešte stále sledujú telku a čítajú tlač. Do tohto koša spadá aj svetová investičná komunita. Ale už nie veľmi dlho. Globálny kapitál sa začal prelievať do dolára v očakávaní zvyšovania úrokových mier amerických dlhopisov.

Reálny výtlak mier je samozrejme úplná volovina. Písal som, že 10 ročné dlhopisy nepôjdu vyššie ako 2,5-3%. Dlhy by explodovali v hyperinfláciu, ak by sme sa priblížili k normálu historického priemeru. Samozrejme, pri 2,6% sa miery začali otočili naspäť a od decembra klesajú. Naposledy dosiahli maximum 3%, keď Východ potreboval západnej elite trochu šliapnuť na krk, počas vyjednávania prímeria v Sýrii na začiatku roku 2013. A od vtedy klesali až do minulého leta. To bol akože ten rast úrokových mier. Veriť týmto somarinám mohli len bezprizorní jedinci v médiách.

Dolár je v súčasnosti príšerne predražený. Aj keď sme mali najhorší január na dolárovom indexe za posledných niekoľko dekád, dolár je dlhodobo nadhodnotený voči euru o 20% a voči japonskému jenu o 30%. Ak by Fed teraz pokračoval vo výtlaku mier a dolárový index by šiel na 110, mohli by sme k obom prirátať ďalších 10%. To by bola katastrofa pre súčasnú globálnu ekonomiku. Rovnako pre americké korporácie a pre Trumpa. Drahý dolár znižuje zisky americkej korporátnej zložky a robí americké produkty vo svete menej konkurencie schopné.

V roku 1985 riešili problém drahého dolára krajiny G5 spoločne. Reagan potreboval oslabiť dolár, tak ako to potrebuje teraz Trump, ale nechcel vyššiu infláciu, z ktorej sa USA ledva dostali tým, že vyhnali úrokové miery na historických 18%. Pri súčasnom dlhu krajiny to ani nie je možné. Preto je pravdepodobné, ak samozrejme dovtedy neexploduje Európa pod vplyvom nacionalistkých vrtochov jednotlivých krajín, že veľkí páni sa budú musieť opäť dať dokopy a sadnúť si za stôl v hoteli Plaza. Tento krát aj s Čínou. Budú musieť s drahým dolárom niečo robiť. Fed možno spustí ďalšiu vlnu kvantitívneho uvoľňovania, ale s takto prudko oslavujúcim dolárom riskuje, že sa inflácia vymkne z pod kontroly a investori sa budú v panike zbavovať amerického dlhu.

Čo bude robiť dolár, bude silne ovplyvňovať zlato a striebro. Silný dolár znamená lacné drahé kovy a naopak. Zlato je stále na svetových trhoch oceňované v dolároch. Aj keď sa dopredu derie čoraz agresívnejšie konkurencia z Východu. Rusko a Čína pomaly odstraňujú dolár zo vzájomného obchodu a razantne hromadia zlato. Uvedomujú si, že dolár tu nebude naveky. Každopádne, dolár bude musieť ísť dole, inak to položí už tak vratkú globálnu ekonomiku na lopatky. Čo bude samozrejme dobré pre zlato. Ako tento proces ale prebehne ešte nie je pre mňa úplne jasné. Jasné však je, že úrokové miery hore nepôjdu. Bol to klam a blud.

Dolár začal prudko rásť s kolapsom cien ropy v polovici roku 2014. Očakávanie rastu výnosov, kolabujúce ceny komodít a s nimi krachy rozvíjajúcich sa trhov hnali globálne korunky do dolára a dolárových aktív. To je prvá fáza začiatku neistoty. V panike najskôr ide hore vždy dolár a následne zlato. Toho sme momentálne svedkami. Dolár je oveľa likvidnejší ako zlato, je preto pre investorov ako prvé záchranné koleso. Ale ak už si globálny investor nebude môcť byť istý ani hodnotou dolára, ostane jediné miesto, pre bezpečné uloženie ťažko nadobudnutých peňazí a tým sú drahé kovy.

Islam sa otvára zlatu

World Gold Council vyjednával so špičkami moslimskej duchovnej komunity, aby umožnil 1,7 miliarde moslimov investície do zlata. Moslimi nemôžu investovať do tried aktív, ktoré nespĺňajú náročné požiadavky práva šaríja. Účtovná a auditná organizácia pre islamské finančné inštitúcie oznámila spustenie Šaríja štandardu pre zlato. Obrovské množstvo zdrojov islamského bankovníctva sa tak pridá k neustále hladnému východu a bude môcť investovať či už do fyzického zlata, do ETF drahých kovov alebo do spoločností ako BitGold.

Sporenie v zlate má pre moslimov obrovské množstvo výhod. Mnoho ázijských krajín, kde žijú moslimovia, má veľmi nestabilný menový systém. Ak si má obyčajný človek našetriť na cestu do Mekky, ktorú by mal každý pravoverný aspoň raz v živote podniknúť, sporenie v lokálnej mene sa na takýto účel vôbec nehodí. Za posledných pár desiatok rokov stratili meny mnohých rozvíjajúcich sa krajín väčšinu svojej kúpnej sily. Sporenie v zlate je z dlhodobého hľadiska úplne ideálne. Aj z tohto dôvodu západná elita účtuje vzájomné záväzky a prenecháva multigeneračné bohatstvo v drahých kovoch. Cena zlata sa len za posledné dve dekády zniekoľkonásobila. S príchodom súčasnej inflácie budú doterajšie dôvody pre vlastníctvo zlata našlapané steroidmi.

 

PS: Možno ste si viacerí všimli, že na blogu bola spustená platená sekcia. V tejto sekcii budem porobenejšie vysvetľovať niektoré veci, ktoré sa nezmestia do sekcie verejnej. Zatiaľ je systém ešte stále v testovacej fáze. Plánujem písať každý druhý článok spoplatnený. Ak všetko pôjde hladko, v priebehu 2-3 mesiacoch chcem publikovať jeden článok týždenne. Každý mesiac budú 3 články poplatnené a 1 verejný. Platení zákazníci tak budú mať prístup nielen k aktuálnejšiemu obsahu, ale pri väčšom počte článkov budem môcť písať o veciach, ktoré sa do verejnej časti zatiaľ nezmestili, ako sú pikošky z pozadia globálej elity a môj pohľad na to, ako zo zmien vo svete vyťažiť čo najviac. Ďakujem zatiaľ všetkým, ktorí si zatiaľ členstvo zakúpili. Bez vás by nový formát blogu nebol možný.