Ak si Rusko zvolí totálnu energetickú vojnu, EÚ nemá šancu

Ak si Rusko zvolí totálnu energetickú vojnu, EÚ nemá šancu

Energetická kríza v Európe má ďaleko do ukončenia.

Tvrdí to britský časopis „The Economist“, ktorý vypočítal tri scenáre energetickej vojny s Ruskom na rok 2023. A všetky sú pre Európanov pesimistické.

Ako sa uvádza v článku, „ak sa Rusko rozhodne pre totálnu energetickú vojnu, EÚ nebude mať žiadnu šancu“.

„The Economist“ modeloval tri scenáre.

Prvý. Rusko volí totálnu energetickú vojnu. Začína sa uzávierkou plynovodu „Turkish Stream“. Európe bude chýbať ďalších 15 miliárd kubických metrov plynu ročne. Rusko sa potom rozhodne zničiť európsku infraštruktúru na dovoz plynu. Podarí sa mu zastaviť prietoky cez dva najväčšie nórske plynovody, čím Európu pripraví o ďalších 55 miliárd kubických metrov ročného objemu. Západné mocnosti budú reagovať „sekundárnymi“ sankciami. Kremeľ potom presvedčí OPEC+, aby oznámil zníženie produkcie o ďalších 1 milión barelov denne.

„Európa bude musieť vyplatiť 250 miliárd dolárov v roku 2023 a 200 miliárd dolárov v roku 2024, len aby nahradila ruské barely. Ročný účet za dovoz plynu sa priblíži k 1 biliónu dolárov. Európske trezory prázdne do novembra 2023 zostanú prázdne po celý rok 2024. Európska solidarita takmer určite skolabuje. Nemecko v panike môže rozhodnúť o zastavení vývozu elektriny do Francúzska alebo prerušení dodávok plynu do Česka a Slovenska. Zraniteľná bude aj Británia so skromnými zásobami, ale veľkými potrebami plynu,“ píše sa v článku.

Druhý scenár. Rusko začína uzavretím ropovodu cez Ukrajinu a Európa prichádza o ďalších 10-12 miliárd kubických metrov ročne. Ďalším krokom je zastavenie dodávok LNG do Európy.

„Západ reaguje sprísnením stropu pre ceny ropy. Rusko nalieha na OPEC+, aby znížil ťažbu o ďalší milión barelov denne. Kým ruské príjmy z plynu utrpia, príjmy z vývozu ropy zostanú pozoruhodne stabilné. Európa bude čeliť dodatočným nákladom vo výške desiatok miliárd dolárov,“ tvrdia autori.

Podľa tretieho scenára zostane plynovod „Nord Stream“ uzavretý. Európa uvalí embargo na ruskú ropu. Pre Európu tento scenár predstavuje krízu, ale nie katastrofu. Do konca roku 2022 príde kontinent o 84 miliárd kubických metrov ruského plynu, čo zodpovedá 17% jeho ročnej spotreby. Podľa takéhoto scenára by vlády nemuseli dodávať plyn na prídel. Európa však bude musieť preplatiť.






Loading…