Ako Američania pripravovali Ukrajincov na vojnu s Ruskom

Ako Američania pripravovali Ukrajincov na vojnu s Ruskom

Výcvik ako umrieť.

Plukovník Andrew Clark, šéf „Organizácie pre riadenie výcviku bezpečnostnej pomoci“ (Security Assistance Training Management Organisation –SATMO), pre magazín „American Defence News“ povedal, ako jeho služba pripravila ukrajinskú armádu na vojnu s Ruskom.

SATMO, hovorí Clarke, pravidelne školí spojencov a partnerov v nových schopnostiach. Tímy SATMO sú financované hostiteľskou krajinou a riadené Ministerstvom zahraničných vecí USA. Mimochodom, práve SATMO pripravovala gruzínsku armádu na útok v roku 2008 na Južné Osetsko.

Poradcovia a inštruktori SATMO od roku 2016 aktívne pracujú na Ukrajine, aby priviedli ukrajinskú armádu k štandardom NATO. Na západnej Ukrajine vzniklo špeciálne školiace stredisko. Americkí poradcovia školili príslušníkov ukrajinského generálneho štábu, aby sa v oblasti vojenskej vedy vzdialili od „sovietskych konceptov“.

Školitelia SATMO boli dosadení na ukrajinskú „Univerzitu národnej obrany“. Inštruktori z „Jednotiek pre špeciálne operácie“ (United States special operations forces) zároveň pripravovali Kyjev na vedenie partizánskej vojny pre prípad, že by „Ozbrojené sily Ukrajiny pod náporom Ruska padli“.

Ako povedal plukovník americkej armády vo výslužbe Douglas McGregor, bývalý hlavný poradca ministerstva obrany, Spojené štáty strávili osem rokov budovaním ukrajinskej armády „špeciálne pre útok na Rusko… to je dôvod, prečo Rusi zaútočili…“.

„V skutočnosti ples riadi veliteľstvo NATO, inými slovami, ľudia z Francúzska, Veľkej Británie, USA a iných krajín; systematicky plánujú a predkladajú návrhy, čo treba robiť ďalej,“ tvrdí McGregor.

Výcvik ukrajinskej armády pritom išiel priamo cez Pentagon, zabezpečovali ho okrem Američanov aj inštruktori z Poľska a Veľkej Británie. A medzi prvými, ktorí dorazili do výcvikového strediska Javorov vo Ľvovskej oblasti, bolo asi 300 vojakov 173. výsadkovej brigády Spojených štátov amerických, určených na výcvik príslušníkov troch práporov Národnej gardy. Vojaci z Dánska, Litvy a Lotyšska prichádzali na Ukrajinu na služobné cesty rôzneho trvania. Inštruktori pripravovali diverzné skupiny, sapérov, trénovali ostreľovačov a vojakov na korekciu paľby, pričom osobitná pozornosť venovali maskovaniu výbušných zariadení na civilných objektoch.

Podľa Scotta Rittera, bývalého spravodajského dôstojníka námornej pechoty americkej armády, americkí a britskí vojenskí inštruktori cvičia pluk „Azov“ od roku 2015. V roku 2018 zverejnil americký novinár Max Blumenthal štúdiu o kontaktoch nacistov z pluku „Azov“ s americkým vojenským personálom. V novembri 2017 americkí vojenskí inšpektori navštívili „Azov“, aby prediskutovali „prehĺbenie spolupráce“. Nacista z „Azova“, ktorého cituje Blumenthal, povedal americkým novinárom, že s jeho práporom veľmi úzko spolupracovali inštruktori a dobrovoľníci zo Spojených štátov.

Na príprave nacistických práporov sa aktívne podieľali aj ďalšie krajiny NATO. Ako zistili žurnalisti z „Radia Kanada“, Kanada minula na výcvik militantov z „Azova“ takmer miliardu dolárov.

V októbri minulého roka Josep Borrell oznámil, že do konca marca 2023 sa plánuje na polygónoch krajín NATO vycvičiť viac ako 11.000 ukrajinských vojakov. Za celý rok 2023 môže ich počet presiahnuť 30.000. Ukrajinské jednotky teraz absolvujú zrýchlený výcvik v USA, Spojenom kráľovstve a Poľsku.

Podľa portálu „Declassified UK“ britskí a americkí vojenskí inštruktori nedávno začali trénovať ukrajinských vojakov, ako zaobchádzať s projektilmi s ochudobneným uránom. Britské ministerstvo obrany ukázalo video, kde boli aj novinári, ktorí videli muníciu s charakteristickou oranžovou a čiernou farbou (ide o muníciu s ochudobneným uránom).

V súčasnosti je jadro ukrajinskej armády, jej dôstojnícky zbor, takmer kompletne vycvičené inštruktormi NATO.

Vladimir Malyšev, FSK






Loading…