Ako dohoda s Ruskom zachránila San Maríno

Ako dohoda s Ruskom zachránila San Maríno

Republika vo vnútri Talianska sa stala živým príkladom pre celú Európu, vytvárajúc obraz prospešnej spolupráce s Ruskom.

Len pred niekoľkými týždňami zavládla v San Maríne panika, pretože malý štát bol jediný v západnej Európe bez vakcíny proti COVID-19. Zúfalstvo dohnalo zamestnancov miestnej nemocnice k bojkotu práce. Jednoducho odmietli liečiť ľudí infikovaných koronavírusom.

V tejto situácii sa vláda San Marína obrátila s prosbou o pomoc na ruskú vládu a Moskva schválila dodávku vakcíny „Sputnik V“. Vďaka tejto spolupráci bude do konca mája v San Maríne zaočkovaná celá dospelá populácia — 29 tisíc ľudí. Táto skutočnosť podľa denníka „The Washington Post“ vytvorila alternatívnu realitu v Európe, kde očkovanie skutočne zlyhalo.

San Maríno nie je členom Európskej únie, čo mu spoluprácu s Ruskom uľahčuje. Úspech tejto spolupráce však tlačí európske krajiny, aby nasledovali príklad mikroštátu. Ale zatiaľ čo európske elity polemizujú o dodávkach ruskej vakcíny, Taliani sa zo všetkých síl snažia zaočkovať v San Maríne. Niektorí dokonca zadávajú do online-systému očkovania nepravdivé údaje.

Za normálnych okolností je hranica medzi Talianskom a San Marínom takmer neviditeľná. Krajiny používajú rovnakú menu a hovoria rovnakým jazykom. Ekonomika je tiež hlboko prepojená. Ale v súčasnej realite je rozdiel zrejmý, píše americký denník. Napríklad v San Maríne už 27% populácie dostalo minimálne prvú dávku vakcíny. V Taliansku tento údaj nepresahuje 12%. Napriek ambicióznej stratégii EÚ si mnoho mladých Talianov počká s očkovaním až do jesene. Krízu ešte zhoršujú problémy s vakcínou AstraZeneca, o ktorej bezpečnosti sa dnes pochybuje.

Domenica Spinelli, primátorka mesta Coriano v Taliansku

Domenica Spinelli, primátorka mesta Coriano v Taliansku

„Tlieskam San Marínu. Použili plán B, ktorý Európe chýba.“

Regulačný úrad EÚ už v rámci schvaľovacieho konania preveruje vakcínu „Sputnik V“, čo sa však kvôli byrokracii bude ťahať mesiace. San Maríno nemá ani schvaľovaciu agentúru pre vakcíny. Výbor pre bioetiku dostal právo problém vyriešiť a dal vakcíne zelenú.

Je pozoruhodné, že v San Maríne sa uvažovalo aj o ďalších vakcínach. Ale očkovacie látky vyrobené v Číne neprešli náležitým výskumom. Republikový minister zdravotníctva Roberto Ciavatta označil spoluprácu s Indiou za „skok do tmy“. Na tomto pozadí vakcína „Sputnik V“ vynikala vysokou účinnosťou a pozitívnym hodnotením v renomovanom vedeckom časopise „The Lancet“. Navyše mala relatívne nízku cenu — asi 10 dolárov za dávku.






Loading…