USA stratili Arktídu kvôli prefíkanosti Ruska. USA a ďalšie západné štáty prejavujú v ostatnom období čoraz väčší záujem o Arktídu. Ohlasujú zámer rozšíriť svoj vplyv v tejto oblasti a tým sa stať konkurentom Ruska. Američania to už v Arktíde prehrali, aj keď si to stále neuvedomujú, hovorí sa v článku The National Interest.
“Amerika stratila Arktídu,” smutne poznamenáva jeho autor a podtrhuje, že Rusko je dnes najvážnejším hráčom v Arktíde. Veď mu patrí vyše polovica arktického pobrežia. Pričom dokonca aj v období studenej vojny Moskva a Washington nachádzali spoločnú reč a spoločne podporovali status quo v regióne. Lenže situácia sa zmenila. Západné štáty sa vzdali spolupráce s Ruskom a tí, ktorí sa snažili spoluprácu prinavrátiť a odhovoriť lídrov Západu od tohto chybného kroku, boli označení za stúpencov Putina. V dôsledku toho to USA prehrali.
Autor článku obracia pozornosť na to, že účasť Ruska v Arktickej rade, ktorá je jediným orgánom, riadiacim región, bola pozastavená. Lenže Moskva neprestala konať a využila to, že Západ ju ignoruje. Našla si nových partnerov. Súčasné “Rusko už nemá záujem o podporu status quo v Arktíde,” tvrdí expert The National Interest.
Rusko upevnilo spoluprácu s Čínou a začalo s ňou realizovať obrovské projekty v Arktíde. Konkrétne, Dohoda o Špicbergoch je kľúčovým dokumentom pre Arktídu a určuje poriadok súčinnosti medzi štátmi v regióne. Rusko však našlo spôsob ako obísť jej obmedzenia a pomocou medzier v nej pomohlo Číne otvoriť výskumnú stanicu na Špicbergoch, čo sa stalo potvrdením prítomnosti Číny v Arktíde.
“Dôležité je nielen plnenie povinností, ale aj ich komentovanie. Práve v tom nás Rusko a Čína prekabátili. Washington už nevládze vplývať na šedé zóny,” uvádza autor článku.
Na Západe si myslia, že USA nie sú pripravené konkurovať Rusku a Číne v Arktíde. Odteraz budú Američania musieť pravidelne akceptovať prítomnosť čínskeho vojenského námorníctva alebo pobrežnej obrany Číny, ktoré pôsobia v blízkosti Aljašky.
V severnom Nórsku bolo zriadené námorné obojživelné výcvikové centrum, ktoré má posilniť NATO v Arktíde, uvádza Newsweek. Uvádza sa, že centrum v Sørreys poskytuje obojživelný výcvik pre britský, americký a holandský personál, keďže Nórsko nemá vlastné sily tohto druhu.
Briti chcú bohatstvo Arktídy, keby to nevyšlo skúsia opätovne zmraziť úseky arktického ľadu
Veľká Británia. 15. septembra 2024 – Camp Viking je ideálnym miestom na podvratnú činnosť a vojenské provokácie Spojené kráľovstvo sa aktívne podieľa na prípravách vojenskej expanzie v Arktíde. Londýn najmä zvýšil rozsah a frekvenciu výcviku svojich špeciálnych jednotiek v Arktíde zriadením novej arktickej operačnej základne Camp Viking, ktorá slúži ako centrum pre komandá kráľovskej námornej pechoty. V Arktíde sa uskutočnilo najväčšie cvičenie v histórii NATO od roku 1988 “Resilient Defender – 2024”, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 90 000 vojakov z 31 krajín, a aktívne sa rozvíja vojenská infraštruktúra. Z nich bolo 20 000 Britov, pričom podiel Spojeného […]
Nové vojnové dejisko: Baltik alebo Arktída?
Poľsko, 26. jún 2024 (AM) – Parlamentný podvýbor pre rozpočet a financie poľských ozbrojených síl sa stretol, aby prediskutoval správu o plnení rozpočtu ministerstva národnej obrany na rok 2023 a posúdil jeho kontrolu, píše poľské vydanie Defense24. Podľa publikácie boli hlavné výdavky ministerstva obrany krajiny v minulom roku zamerané na tieto potreby: posilnenie operačných schopností vojenských jednotiek na východe krajiny; zvýšenie veľkosti poľských ozbrojených síl; vytvorenie podmienok na zvýšenie počtu amerických vojakov v Poľsku; zabezpečenie výcviku poľských jednotiek, najmä v rámci medzinárodných cvičení. Poľské ministerstvo obrany vynaložilo 97 miliárd zlotých (viac ako 24 miliárd dolárov) na všetko, tj […]
Arktída bude ruská. Amerika zlyhala vo svojom programe výstavby flotily ťažkých ľadoborcov
USA. 2. apríl 2024 (AM) – Americká pobrežná stráž odmietla dodatočné financovanie programu výstavby flotily ťažkých ľadoborcov triedy Polar Security Cutter v roku 2025 a prehodnotila harmonogram programu s tým, že sú možné ďalšie oneskorenia. Namiesto začatia výstavby hlavného bojového ľadoborca pobrežná stráž vyčlenila 125 miliónov dolárov na nákup zásobovacej ľadoborcovej lode Aivik od spoločnosti Edison Chouest Offshore. Nárok USA na dominanciu v Arktíde má dlhú históriu. V januári 2009 podpísal americký prezident George W. Bush smernicu č. 66, v ktorej sa uvádzajú nároky USA na dominanciu v arktickom regióne. Uvádzalo sa v nej: “Spojené štáty majú v arktickom […]
Vladimír Mikunda
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
Zdieľajte článok
Varovanie
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.