Aktivisti vytvárajú vlastný systém na identifikáciu zlých policajtov, čo skrývajú odznaky (ZDROJ…….)

Aktivisti vytvárajú vlastný systém na identifikáciu zlých policajtov, čo skrývajú odznaky (ZDROJ…….)

„Porazte ich v ich vlastnej hre.“ „Zvráťte situáciu.“ „Dajte im ochutnať ich vlastnú medicínu.“

Každá z týchto fráz bude platiť pre absolútne geniálne opatrenia, prijaté aktivistami, ktorí vytvárajú svoj vlastný systém na rozpoznávanie tvárí na identifikáciu policajtov, ktorí skrývajú svoje odznaky.

Policajná brutalita stúpa po celom svete

Ako uviedla organizácia TFTP počas protestov v USA nasledujúcich po smrti Georgea Floyda, policajti v celej krajine, v desiatkach miest, uplatňujú bezprecedentné násilie proti rozhnevaným protestom, prameniacim z nekontrolovanej policajnej brutality.

Podobné protesty v súčasnosti prebiehajú aj v mnohých krajinách po celej Európe proti pandemickým reštrikciám, vrátane Slovenska. Mohli sme to vidieť aj nedávno, keď na proteste 17. novembra polícia spôsobila pätnásťročnému chlapcovi tržné zranenie hlavy.

V USA Floydova smrť bola vyvrcholením nepokojov. Následne povstanie reprezentovalo niečo ďaleko hlbšie – systematické zlé zaobchádzanie orgánov na presadzovanie práva s občanmi, ktorí nie sú priamo spojení s vládnym establišmentom.

Do nespočetných incidentov boli počas týchto nepokojov zapojení policajti, ktorých nebolo možné identifikovať a v dôsledku ich anonymného podnecovania a násilia nemohla byť vyvodená žiadna zodpovednosť.

V mnohých štátoch zrejme polícia podnikala opatrenia na vyhnutie sa tejto zodpovednosti odstránením svojich menoviek alebo skrývaním svojich odznakov. To je však v priamom rozpore s postupmi väčšiny krajín.

Zdá sa však, že politikom, starostom, primátorom alebo mainstreamovým médiám je to v podstate jedno.

Prečo policajti skrývajúci totožnosť sú vážny problém

Policajti, ktorí taja svoju totožnosť, sú neblahou správou z dvoch dôvodov.

Ten prvý je, že môžu uplatňovať brutalitu voči nevinným osobám a my nevieme, kto sú, aby sme ich za to brali na zodpovednosť.

Druhým dôvodom je fakt, že za policajta bez čísla a odznaku sa môže obliecť ktokoľvek a začať si robiť, čo chce, napríklad vyvolávať násilie, zadržiavať ľudí či mnohé iné bezohľadné skutky.

Existujú vážne podozrenia, že mnohé tieto policajné akcie akoby dostali rozkazy zhora zakryť čísla svojich odznakov a odstrániť si menovky.

Toto je neakceptovateľné a vďaka programátorovi – samoukovi Christopherovi Howellovi to už tak dlhšie byť nemusí.

Program na identifikáciu policajtov

Howell vytvoril program na identifikáciu policajtov, ktorým ich nadriadení počas reakcie na protesty dovolili odstrániť si menovky.

„Zaoberám sa vývojom systému na rozpoznávanie tvárí pre použitie na portlandských policajtov, pretože sa neidentifikujú na verejnosti,“povedal Howell pre NY Times.

Keďže však Portland vyhlásil používanie systému na rozpoznávanie tvárí proti polícií za nelegálne, mal Howell s využitím svojho softvéru isté problémy.

Lenže, ako uvádzajú NY Times, starosta Portlandu Ted Wheeler pánovi Howellovi povedal, že jeho projekt „naháňa trochu hrôzu“. Nejaký mestský právnik objasnil, že žaloby sa nebudú týkať jednotlivcov, načo Rada zákon jednomyseľne schválila.

„Tu v Portlande je priveľa sily,“povedal Howell pre NY Times. „Vedieť, kto sú tí policajti, sa zdá byť základom.“

Tento programátor – samouk tak vytvoril systém, ktorý vedie k obratu situácie ohľadom policajnej zodpovednosti.

„Viete, pre mňa bolo toto čosi ako chvíľa ´myšlienkovej sprchy´ a len akýsi druh prieniku medzi tým, čo viem robiť a mojimi súčasnými záujmami,“povedal.

„Zodpovednosť je dôležitá. Potrebujeme vedieť, kto čo robí, aby sme sa s tým vedeli vyrovnať.“

Hong-Kongčania a Francúzi vyvinuli podobné systémy

Vo svojej snahe o identifikáciu anonymných policajtov, ktorí môžu podnecovať násilie bez obáv z trestu, nie je Howell osamelý.

Colin Cheung, protestujúci z Hong Kongu, vyvinul nástroj na identifikáciu policajtov s využitím ich fotografií z internetu. Jeho technológia bola taká účinná, že ho za to čínska vláda uväznila.

Ako uvádzajú Times, Paolo Cirio uverejnil na internete tváre 4000 francúzskych policajtov pre výstavu nazvanú „Zachytenie“, ktorú opísal ako prvý krok vo vývoji aplikácie na rozpoznávanie tvárí.

Tváre vybral z 1000 fotografií, ktoré zozbieral na internete a od fotografov, ktorí sa zúčastnili na protestoch vo Francúzsku.

A pridávajú sa aj iní ľudia.

Ak je štát ochotný využívať systém na rozpoznávanie tvárí proti nevinným občanom, potom by jeho predstavitelia nemali byť prekvapení tým, že kamery a softvér začínajú ukazovať aj na nich.

Zdroj: https://www.badatel.net/




Loading…