Aktivistky za ordináciu žien pravidelne protestujú v Ríme počas synody

Aktivistky za ordináciu žien pravidelne protestujú v Ríme počas synody

Skupina, ktorá sa zasadzuje proti katolíckej náuke o svätení žien, sa počas synody v Ríme prezentuje verejným protestom a nočnými vigíliami pred Vatikánom.

Každý októbrový večer o 19.00 hod. rímskeho času aktivisti zaujmú svoje pozície pred Bazilikou svätého Petra. So sviečkami a transparentmi vyzývajúcimi na kňazstvo žien a pravidelne protestujú proti synode o kňazstve a všeobecne proti katolíckemu učeniu, ktoré neumožňuje kňazské svätenie žien.

Protest je súčasťou série akcií organizovaných Konferenciou o kňazstve žien (Women’s Ordination Conference – WOC) a organizáciou Women’s Ordination Worldwide (WOW).

WOC, ktorá vznikla v roku 1975, sa označuje za “najväčšiu organizáciu pracujúcu na vysvätení žien za diakonky, kňažky,  biskupky do inkluzívnej a zodpovednej rímskokatolíckej cirkvi.”

Vyzývajú na zmenu cirkevného’učenia o kňazskej vysviacke, pričom potvrdzujú, že “je’čas&nbspodložiť kacírstvo, že ženy nemôžu zobrazovať Ježiša v kňazstve.”

Katolícka cirkev jasne vyslovila nemožnosť vysvätenia žien’na akúkoľvek časť sviatosti svätenia. Diakonát ako súčasť sviatosti svätenia nie je možné otvoriť ženám.

V apoštolskom liste z roku 1994 Ordinatio Sacerdotalis pápež Ján Pavol II. učil: “Vyhlasujem, že Cirkev nemá nijakú právomoc udeľovať kňazské svätenie ženám a že tento úsudok majú definitívne zastávať všetci veriaci Cirkvi“.”

Počas úvodného zasadnutia Synody 2024 kardinál Victor Manuel Fernández – vedúci aktuálnej synodálnej študijnej skupiny k otázke diakonátu žien – vyhlásil, že “stále nie je priestor pre pozitívne rozhodnutie Magistéria o prístupe žien k diakonátu, chápaného ako stupeň sviatosti svätenia.”Dodal, že Vatikán bude pokračovať v hĺbkovom štúdiu.

Čítajte: Vatikán vyhlasuje, že ‘nie je priestor’ pre diakonky, ale bude ‘pokračovať v práci na hĺbkovej štúdii’

Ale toto vyhlásenie neodradilo aktivistov za ordináciu žien’. “Konferencia o ordinácii žien’(WOC) odsudzuje toto prázdne predstavenie ‘synodality,’ ako nezlučiteľné so synodálnym prísľubom inkluzívnosti a ako zradu na katolíkoch na celom svete, ktorí verili, že sa zapájajú do úprimného procesu obnovy cirkevných štruktúr,” skupina odpovedali.

“Vatikán radšej nechá ženy“hniť na vinici, než by uznal ich rovnoprávnosť,” tvrdili.

Na úvod svojej prítomnosti v Ríme počas aktuálnych zasadnutí synody WOC a WOW uskutočnili slávnosť v starobylej bazilike Santa Prassede, v ktorej sa nachádza stĺp, na ktorom bol zbičovaný Kristus.

Paradigmatický ceremónia obsahovala svedectvá a modlitby za ženy “vysvätené” za kňazov a biskupov – teda osoby, ktoré majú automaticky vystavené exkomunikácii podľa kánonu 1378 cirkevného’práva.

Podľa sprievodcu katolíckej púte Mountain Bucorac, “(w)ked sa ho pýtali, prečo majú ženy na sebe štóly a kážu, sakristián povedal, že ‘je to svätokrádež, ale kňaz povedal, že sa môžu modliť.’”

“(V)atikán sa naďalej skrýva za tieňové komisie, nekonečné štúdie a mizogýnnu teológiu, aby udržal patriarchálny status quo,” napísala WOC a oznámila sériu svojich akcií v Ríme tento mesiac. “Taký je možno“vatikánsky status quo; ale WOC verí v Cirkev v pohybe a v Boha, ktorý prišiel na svet na mieste, kde nebolo ‘miesta.’V Ježišovom duchu budeme naďalej žiť evanjeliovú výzvu k rovnosti.” {Podčiarknutie originálu}

WOC a WOW tiež sponzorovali sériu billboardov v okolí Ríma propagujúcich slogan “Aj katolícke ženy môžu byť kňazmi.”

Credit: WOC/Facebook
Plagát z konferencie o ordinácii žien’. Kredit: Haynes

Dva verejné protesty sa uskutočnili aj na hraniciach Vatikánu, kde vyzývali Vatikán, aby “vysväcoval ženy” a pýtali sa “prečo nie ja?”

Komentujúc sériu podujatí počas synody, WOW uviedol, že “poskytujú jedinečný pohľad na rastúce globálne hnutie, ktoré sa zasadzuje za ordináciu žien, a odrážajú hlasy tých, ktorí veria, že Cirkev môže byť celistvá len vtedy, keď zahŕňa všetkých svojich členov.”

Ako feministické teologičky, aktivistky a katolíčky, ktoré sú hlboko oddané spravodlivosti, budeme aj naďalej nekompromisným hlasom za úplnú rovnosť žien a LGBTQ+ ľudí v živote Cirkvi. Vyzývame Vatikán, aby sa stal vzorom Cirkvi rovných, ktorú si predstavoval Kristus a kde sú všetci vítaní pri stole.

Okrem nočných vigílií vo Vatikáne – ktoré zahŕňajú “dve minúty ticha ako spojenie so Zdrojom pod hlukom nášho každodenného života” – majú aktivisti sľúbili&span> ďalšie “prekvapenia, ktoré ešte len prídu” v Ríme.

Ale hoci tému diakoniek vytrvalo otvárajú niektoré hlasy v médiách, na synode i externí aktivisti, učenie Cirkvi’o svätení sa meniť nedá.

“Je však určite nepochybné, že toto definitívne rozhodnutie pápeža Jána Pavla II. je skutočne dogmou viery Katolíckej cirkvi a že tomu tak bolo samozrejme už predtým, ako tento pápež definoval túto pravdu obsiahnutú v Zjavení v roku 1994,” vyhlásil teraz už bývalý prefekt CDF kardinál Gerhard Müller v roku 2019 v súvislosti s Ordinatio Sacerdotalis.

Dalej poznamenal, ako “nemožnosť, aby žena platne prijala sviatosť svätenia v každom z troch stupňov (diakon, kňaz, biskup), je pravda obsiahnutá v Zjavení, a preto je neomylne potvrdená Magistériom Cirkvi’a predložená ako hodná viery.”

V roku 2018 vtedajší prefekt CDF kardinál Luis Ladaria Ferrer, SJ, obhajoval učenie Ordinatio Sacerdotalis ako nesúce znak “neomylnosti,” s tým, že Ján Pavol II;formálne potvrdil a explicitne vyjadril, aby odstránil všetky pochybnosti, to, čo ordinárne a univerzálne Magistérium v priebehu dejín dlho považovalo za súčasť depozitu viery.”