Ambiciózny jesenný program pápeža Františka v Ázii, Bruseli a Ríme odporuje zdravotným očakávaniam

Ambiciózny jesenný program pápeža Františka v Ázii, Bruseli a Ríme odporuje zdravotným očakávaniam

Dňa 2. septembra začal pápež František jedno z najrušnejších období svojho pontifikátu – zahraničné cesty a synoda o synodalite vyplnili niekoľko týždňov jeho kalendára a slúžia ako prejav sily v 11. roku jeho vlády.

Pápež František opustil rímske letisko Fiumicino’večer 2. septembra a začal tak najdlhšiu a pravdepodobne fyzicky najnáročnejšiu cestu svojho doterajšieho pontifikátu.

Pápež František, ktorý cestuje do Indonézie, Papuy-Novej Guiney, Východného Timoru a Singapuru, sa vráti do Ríma až 13. septembra. Kým pristane v Ríme, František precestuje približne 20 000 kilometrov.

Ale to je len začiatok série záväzkov, ktoré 87-ročného argentínskeho pontifika zamestnajú až do konca októbra. Po návrate do Ríma a prevzatí tamojších zvyčajných záväzkov František koncom septembra odcestuje do Belgicka a Luxemburska.

S druhým – a kľúčovým – zasadnutím synody o synodalite, ktoré sa začne 2. októbra a potrvá celý mesiac, je Františkov’ kalendár nabitý.

Pápež v Ázii

Jeho vyčerpávajúce plán sa začína v Jakarte naostro 4. septembra po tom, čo si vzal deň na zotavenie z jetlagu.

Ako je na jeho cestách zvykom, František sa stretne s občianskymi a náboženskými predstaviteľmi, skupinami mladých ľudí, seminaristami, jezuitmi a zástupcami iných vierovyznaní. Tento posledný aspekt je totiž kľúčovou súčasťou pápežovej cesty do juhovýchodnej Ázie.

“Program medzináboženského dialógu je skutočne stredobodom návštevy pápeža Františka v Indonézii,” páter Marcus Solo Kewuta, SVD – predstaviteľ vatikánskeho’dikastéria pre medzináboženský dialóg – povedal Vatican News.

Potvrdil to Vatikán v apríli, výber krajín pre jeho 45. apoštolskú cestu sa niektorým zdal zvláštny, keďže sa vyznačujú ani nie tak veľkým počtom katolíkov, ale vysokým počtom moslimov.

Indonézia je takmer z 90 percent moslimská a len asi 3 percentá obyvateľstva sú katolíci. Okrem stretnutí s prezidentom, občianskymi predstaviteľmi a diplomatmi, katolíckymi duchovnými a členmi miestnej jezuitskej provincie v rámci príslušných stretnutí bude František v “pluralistickej” Indonézii zahŕňať aj kľúčové medzináboženské podujatie.

5. septembra sa František spojí s moslimskými predstaviteľmi v obrovskej mešite Istiqlal v Jakarte”kde podpíšu spoločný dokument zdôrazňujúci mier a vzájomné porozumenie. Spoločný dokument má byť v štýle dokumentu z Abú Zabí z roku 2019, ktorý František vyzdvihol ako nástroj na podporu vzťahov medzi Svätou stolicou a niektorými islamskými lídrami.

V rozhovore s Colmom Flynnom z EWTN’Veľký imám mešity Istiqlal Nasaruddin Umar povedal, že komunita netrpezlivo očakáva pápežovu návštevu.

Indonézska vláda viedla projekt s názvom “Tunel priateľstva,” ktorý spája mešitu s miestnou katolíckou katedrálou hneď oproti. Umar uviedol, že tunel predstavuje, že ľudstvo je celé “z toho istého praotca Abraháma, uctievame toho istého boha. Ľudstvo je len jedno.”

“Pápežova“prítomnosť v Istiqlal preto nie je len gestom dobrej vôle, ale potvrdením záväzku Katolíckej cirkvi”podporovať dialóg a porozumenie medzi rôznymi náboženskými spoločenstvami,” komentoval páter Dimas Danang Agus Widayanto, kňaz z diecézy Purwokerto.

Zvyšok Františkovej’cesty po juhovýchodnej Ázii sa bude niesť v podobnom duchu ako jeho predchádzajúce cesty po svete. Čakajú ho stretnutia s poprednými politickými predstaviteľmi, skupinami veriacich – mladých, starých i invalidných – a skupinami duchovných. František bude slúžiť sväté omše na štadiónoch a podobných veľkých miestach, pričom bude mať aj niekoľko súkromnejších záväzkov, ako napríklad návštevu invalidov a imigrantov na apoštolskej nunciatúre počas svojho pokojnejšieho dňa, v utorok.

Priletel do Papuy-Novej Guiney 6. septembra ráno, František strávi čas v hlavnom meste Port Moresby a v severnom meste Vanimo a 9. septembra odletí do Východného Timoru.

Z krajiny odcestuje 11. septembra, pápežova cesta sa potom na dve noci presunie do Singapuru a do Ríma sa vráti 13. septembra.

Sumarizujúc pápežovu cestu’kardinál štátny sekretár Pietro Parolin sa vcítil do “témy blízkosti”, pričom si všimol rôzne kľúčové aspekty jednotlivých krajín korupciu, medzináboženský dialóg, ekonomickú nestabilitu, násilie a problémy klimatických zmien.

“Na budovanie mieru je potrebné usilovať sa o prijatie postojov, ktoré navrhuje každá apoštolská cesta: stretnúť sa, pozrieť sa jeden druhému do očí a hovoriť úprimne,” Parolin povedal.

Do Belgicka a na synodu

Po návrate do Ríma 13. septembra sa pápež František už nebude dlho zdržiavať v Casa Santa Martha pred odchodom na ďalšiu cestu, hoci tentoraz oveľa bližšie.

Začiatkom roka sa objavili fámy , že pápež prekvapivo vystúpi na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku, hoci vzhľadom na to, že Vatikán zatiaľ nič neoznámil, je takáto cesta teraz nepravdepodobná.

Od 26. do 29. septembra bude v Luxemburgu a Bruseli. Jeho itinerár v súčasnosti zahŕňa stretnutia s veľkovojvodom, premiérom, občianskymi predstaviteľmi a potom s katolíkmi. Nasleduje návšteva belgického kráľa a premiéra, občianskych predstaviteľov v Belgicku a po nej séria stretnutí s univerzitnými profesormi, klerikmi a jezuitmi.

Aj keď František bude v Bruseli slúžiť svätú omšu, účastníci druhého zasadania viacročnej synody o synodalite budú prichádzať do Ríma na začiatok mesačného rokovania.

O dva dni neskôr bude František na Námestí svätého Petra’na otváracej svätej omši kľúčového zhromaždenia synody.

Podobne ako minulý rok bude František pravdepodobne pravidelne prítomný na každodenných zasadnutiach synody, a to aj v dňoch, na ktoré nie je naplánovaný.

V minulom roku František popri synode uskutočnil sériu významných stretnutí, vrátane prijatia kľúčových obhajcov LGBT vo Vatikáne, ako napr. James Martin, SJ a sestra Jeannine Gramick.

V polovici októbra, s krátkou prestávkou od zasadnutí synody, ktoré prebiehajú od pondelka do soboty, bude František 20. októbra slúžiť kanonizačnú omšu na námestí.

Potom bude 27. októbra predsedať záverečnej omši synody, obklopený stovkami účastníkov a zhromaždenými hodnostármi Rímskej kúrie.

Jeseň v perspektíve

Začiatok tohto dvojmesačného obdobia s takouto rozsiahlou pápežskou cestou pripravuje pôdu pre to, čo bude pre ľudí v pápežskej domácnosti neuveriteľne hektickým obdobím.

Jeho cesta do Ázie predstavuje mnoho uhlov pohľadu, z ktorých sa dá analyzovať, a množstvo prvkov, na ktoré treba upozorniť. Colm Flynn podrobne zdokumentoval hlboký vplyv, ktorý sa očakáva, že pápežova prítomnosť’bude mať medzi mnohými katolíckymi komunitami na ostrovoch juhovýchodnej Ázie.

Odložené a postihnuté deti, ktoré spoločnosť príliš často odmieta, sa zrazu opäť dostanú do centra pozornosti celého sveta, keď pápež František navštívi rehoľné spoločenstvo sestier, ktoré sa o ne stará. Takisto aj katolícke komunity povzbudí hromadný príchod pápežského sprievodu a všetko, čo s tým súvisí, a poskytne im novú vitalitu v oblastiach, kde sú nepatrnou menšinou.

Vyzerá to tak, že aj v dobe, keď sa v posledných desaťročiach množia pápežské návštevy, miestne hostiteľské komunity v Ázii – najmä v Indonézii, Papue-Novej Guinei a Východnom Timore – netrpezlivo očakávajú návštevu historického významu.

Je tu však aj hodnotenie každej pápežskej cesty z rímskeho pohľadu. V kontexte posledných rokov sužovaných zdravotnými problémami Františkovo ’rozhodnutie uskutočniť svoju najdlhšiu cestu a možno aj najnáročnejšiu mnohých prekvapilo.

V novembri minulého roka musel odstúpiť od cesty na klimatický summit OSN ’na poslednú chvíľu, len niekoľko hodín po tom, ako boli novinári oboznámení s podrobnosťami o pápežskej ceste.

Začiatkom roka 2023 bol dvakrát hospitalizovaný – v marci a potom v júni – a obrovské zahmlievanie zo strany Svätej stolice o pápežovom zdraví pri jeho marcovej hospitalizácii podporilo fámy, že by sa mohlo blížiť pápežské konkláve.

Pokiaľ všetko pôjde podľa plánu, Františkov jesenný program poslúži ako varovný výstrel kardinálom, ktorí v tichosti vedú kampaň za podporu pápežského konkláve – udalosti, ktorá je vždy nevyhnutná, hoci ťažko predvídateľná.

František naďalej vzdoruje očakávaniam, pokiaľ ide o jeho fyzické schopnosti, a tí, ktorí očakávajú, že záverečné obdobie jeho pontifikátu bude pokojné, budú určite sklamaní. Argentínčan má síce citeľne pokojnejšie leto, ale svetu, ale najmä Rímskej kúrii a kolégiu kardinálov vysiela odkaz, že bude pokračovať vo vedení svojho pontifikátu vo svojom štýle až do dňa svojej smrti.

Vyzerá to tak, že Františkov pontifikát, ktorému teraz pomáha jeho krajan kardinál Victor Manuel Fernández v Kongregácii pre náuku viery, zostane aj naďalej taký hektický a nepredvídateľný ako doteraz.