Američania sú pripravení ísť proti vláde so zbraňami v rukách

Američania sú pripravení ísť proti vláde so zbraňami v rukách

Rozkol v americkej spoločnosti sa dostal až do armády.

Prieskum uskutočnený „Inštitútom politiky“ Chicagskej univerzity a zverejnený 30. júna ukázal, že takmer každý tretí (28%) Američan je pripravený chopiť sa zbrane proti vláde. Títo ľudia sa cítia odcudzení súčasnej vláde. Z týchto 28% opýtaných má 37% doma zbrane.

Takmer 60% opýtaných súhlasí s tým, že vláda je „skorumpovaná a ide proti záujmom obyčajných ľudí“. 40% neverí oficiálnym výsledkom volieb v roku 2020, keď bol za prezidenta zvolený Joe Biden.

Takmer polovica opýtaných sa vyhýba rozprávaniu o politike. Štvrtina opýtaných uviedla, že prerušila kontakty s priateľmi, pretože s nimi mali odlišné názory; rovnaký počet uviedol, že sa vyhýbajú príbuzným pre politické rozdiely.

Rozkol v americkej spoločnosti sa dostal až do armády. Traja dôstojníci vo výslužbe, absolventi vojenskej akadémie „West Point“ — generálporučík Thomas McInerney, generálmajor Paul Vallely a plukovník Paul O’Meara, Jr., poslali list vedeniu akadémie s nadpisom „West Point Betrayal“, v ktorom protestovali proti povinnému očkovaniu, kurzom „kritickej rasovej teórii“ a takzvanému progresívnemu politickému aktivizmu. V liste bola vyjadrená pripravenosť kvôli týmto aktivitám napadnúť vedenie akadémie a ministerstvo obrany.

Nespokojnosť prejavujú aj vojaci liberálnych názorov, tzv. „zobudení členovia armády“ (woke members of the military). Sú pobúrení nedávnym rozhodnutím Najvyššieho súdu, ktorý zrušil ústavné právo na umelé prerušenie tehotenstva. Teraz môžu štáty USA zakázať interrupcie na svojom území podľa vlastného uváženia. Publikácia „Breibart“ cituje správy v sieťach aktívnej armády, ktoré hovoria, že nechcú brániť krajinu, kde sú zakázané potraty.

Počet ľudí ochotných bojovať za Ameriku klesá. Nepodarilo sa ani naverbovať potrebný počet regrútov na udržanie veľkosti armády. V letectve napríklad chýbalo 4000 pilotov.

Na vojenskú službu je spôsobilých len 23% mladých ľudí. Zvyšok je nespôsobilý pre obezitu, chorobu, užívanie drog, či záznam v registri trestov. Z tých, ktorí sú fit, chce slúžiť v armáde len 9%. 57% mladých Američanov sa jednoducho vojenskej služby bojí. Sú si istí, že po službe v armáde budú mať psychické a fyzické problémy.

V roku 2021 výročná štúdia Prezidentskej nadácie a Inštitútu Ronalda Reagana zistila, že iba 45% Američanov dôveruje armáde, čo je o 25% menej ako v roku 2018.

Kvôli nedostatku personálu musí Pentagon znížiť požiadavky na regrútov a štábne vojenské jednotky len na 90%. Budúci rok bude americká armáda nútená znížiť počet na 473.000 vojakov. Toto je minimálny počet od roku 1940. Začalo sa hovoriť o možnom zavedení povinnej brannej povinnosti, ktorá bola na konci vietnamskej vojny zrušená.

Liberálnu verejnosť desí rýchly nárast popularity konzervatívneho hnutia „QAnon“, ktorého jedným z koordinátorov je bývalý poradca Donalda Trumpa, generál Michael Flynn. Podľa „Public Religion Research Institute“ (PRRI) podiel Američanov, ktorí schvaľujú zásady „QAnon“, vzrástol za rok zo 14% na 18%. Jeden zo štyroch republikánov a každý ôsmy demokrat je zástancom „QAnon“.

Kandidáti „QAnon“ sú vo voľbách v 26 štátoch.

„Desiatky politikov, ktorí sa uchádzajú o štátne alebo federálne úrady, sa pripájajú ku „QAnon“. Zvyšujú desiatky miliónov dolárov na daroch, keďže popularita hnutia medzi voličmi zostáva vysoká. Kľúčoví republikáni, od mocných megadarcov až po prominentných volených predstaviteľov, povzbudzujú hnutie „QAnon“,“ píše liberálny portál „Grid News“ a nazýva „QAnon“ hlasom krajne pravicovej komunity, ktorá tvrdí, že „na dosiahnutie politických cieľov môže byť nevyhnutné násilie a že svetu vládne elitná kabala pedofilných krviprelievačov.“

Politické rozdelenie Ameriky je také zrejmé, že znepokojilo aj spojencov v NATO. Keď sa ministri zahraničných vecí z 30 krajín NATO stretli na večeri pri príležitosti výročného summitu vojenskej aliancie, ich diskusie nabrali nečakaný spád. Doslova otravovali americkú delegáciu otázkami o možných dôsledkoch rozhodnutia Najvyššieho súdu USA o umelom prerušení tehotenstva.

Situácia v USA sa naďalej hýbe. Na pozadí rozhodnutia o umelom prerušení tehotenstva klesla dôvera v Najvyšší súd USA a federálnu vládu USA na historické minimá. Len 25% Američanov dôveruje Najvyššiemu súdu, v porovnaní s 36% v roku 2021.

Narastá zbedačovanie obyvateľstva. 93% pracujúcich Američanov si musí hľadať prácu na čiastočný úväzok, aby sa vyrovnali s rastúcimi cenami. Na druhej strane Biden nemá ľuďom čo ponúknuť, okrem výziev, aby častejšie jazdili na bicykli a boli trpezliví v záujme „záchrany demokracie“.

Vladimír Prochvatilov, FSK






Loading…