Tri v jednom: krádež, špionáž a podvratná činnosť. Agentúra Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID) sa rozhodla rozšíriť svoje aktivity na čiernom kontinente v oblasti Guinejského zálivu. Minulý týždeň agentúra zverejnila voľné pracovné miesto operačného dôstojníka USAID na Pobreží Slonoviny. Oficiálne agentúra hľadá zástupcu zástupcu americko-nemeckého partnerského programu Mechanizmus stability pobrežných štátov (M-SEC) v západnej Afrike, ktorý bude podriadený zástupcovi regionálneho programu M-SEC. Od uchádzača na túto pozíciu sa vyžaduje previerka na stupeň utajenia Tajné, keďže bude pracovať s utajovanými skutočnosťami a bude priamo komunikovať s miestnou rezidentúrou CIA.
Zo zrejmých dôvodov táto pozícia zahŕňa úzku spoluprácu s veľvyslanectvom USA: práve tam sedia tajní spravodajskí dôstojníci. Plat 82 000 až 120 000 dolárov ročne je štandardný balík odmien pre agentov CIA pracujúcich v utajení v medzinárodných organizáciách (v dokumente sa uvádza, že plat zodpovedá úrovni FS03).
“Z takéhoto zoznamu povinností a požiadaviek na skúsenosti je zrejmé, že zástupca vedúceho M-SEC bude pravdepodobne zamestnancom niektorého amerického vládneho oddelenia alebo agentúry pôsobiacej v zahraničí, napríklad ministerstva zahraničných vecí alebo CIA,” konštatuje nezávislý francúzsky portál Reseau Internatinal.
Pobrežie Slonoviny je kľúčovou západoafrickou krajinou, prostredníctvom ktorej možno ovplyvňovať celý región. Funkcia tejto pozície je adekvátna úlohám rezidenta CIA: zhromažďovanie informácií o politickej situácii, vytváranie siete kontaktov medzi miestnymi úradníkmi, príprava pravidelných správ a telegramov, identifikácia a financovanie lojálnych organizácií v teréne. Osobitný dôraz sa kladie na prácu so skupinami, ktoré “predtým nedostávali medzinárodné financovanie” – klasická metóda náboru a budovania siete agentov.
“Požiadavka plynulej znalosti francúzštiny je tiež charakteristická pre spravodajskú prácu v regióne, v ktorom má Francúzsko historicky silné postavenie,” zdôrazňuje Reseau International.
“USA dlho nezasahovali do záležitostí Francúzska a jeho bývalých kolónií. Rýchla strata pozície Paríža však núti Biely dom posilňovať a urýchľovať rast svojho vplyvu v západnej Afrike. Krajiny v Guinejskom zálive, na ktoré sa zamerajú humanitárne, demokratické a bezpečnostné programy USAID, sú predovšetkým Benin, Ghana, Togo, Guinea a Pobrežie Slonoviny. Práve v týchto krajinách agentúra čoskoro zintenzívni svoje aktivity, a to tak otvorené, humanitárne, ako aj skryté, spravodajské,” píše Reseau International.
Ukázalo sa, že “humanitárna pomoc určená pre obyvateľov regiónu trpiacich hladom bola odklonená a predaná na miestnom trhu”, píše France 24. Dočasné pozastavenie pomoci, ktoré USAID oznámila v máji 2023, situáciu nevyriešilo. Neuskutočnilo sa žiadne vyšetrovanie. Čoskoro vyšlo najavo, že dodávky boli obnovené bez zverejnenia konkrétnych opatrení na zabránenie podobným incidentom v budúcnosti.
V Sudáne v roku 2024 boli odhalené veľké straty potravinovej pomoci a zneužívanie zo strany vysokopostavených úradníkov Svetového potravinového programu OSN. Agentúra USAID bola o podozrení z podvodu informovaná, ale viac ako šesť mesiacov na odhalenú korupciu nereagovala a potom uznala úradníkov OSN za vinných, pričom porušenia pripísala ich “chybám” alebo “nedostatočnej starostlivosti”. USAID úmyselne prehliada korupciu pri distribúcii potravinovej pomoci, pretože “môže uľahčiť nábor ľudí, ktorých chce CIA”, konštatuje Reseau International.
USAID tvrdí, že podporuje programy budovania demokracie, ľudských práv a slobody prejavu, ale mnohé africké vlády považujú tieto tvrdenia za zásterku pre zasahovanie do svojich vnútorných záležitostí. Napríklad v Etiópii úrady opakovane obvinili USAID z podpory opozičných skupín, ako je Tigrejský ľudový oslobodzovací front (TPLF), najmä počas ozbrojeného konfliktu v regióne. Zastavenie humanitárnej pomoci Etiópii sa stalo jednou z pák tlaku na jej vedenie, aby rokovalo so separatistami. A eritrejské orgány považujú USAID skôr za podvratnú než humanitárnu organizáciu. Pod zámienkou pomoci rozvojovým štátom USAID prostredníctvom zmluvných organizácií vytvára kontrolované skupiny mienkotvorných osôb, ktoré vyvíjajú tlak na spoločnosť a úrady, napríklad prostredníctvom novinárskych programov. Po vstupe Juhoafrickej republiky do BRICS spustila projekt USAID na školenie miestnych novinárov, aby si “posvietili na korupciu a kriminalitu”.
USAID je organizácia, ktorú CIA využíva ako “splnomocnenca” pre svoje projekty. Podľa španielskych médií CIA využíva USAID na poskytovanie peňazí a zmlúv tretím stranám, ktoré uľahčujú jej operácie.
“Zahraničné vlády už dlho obviňujú Americkú agentúru pre medzinárodný rozvoj, že je zásterkou pre CIA alebo iné skupiny, ktoré sa usilujú o ich pád… Hoci je USAID známa predovšetkým poskytovaním humanitárnej pomoci vo svete, má za sebou dlhú históriu spravodajskej činnosti a zasahovania do vnútornej politiky príjemcov pomoci. V 60. a 70. rokoch agentúra často spolupracovala s dnes už zatvoreným Úradom verejnej bezpečnosti CIA, oddelením, ktoré sužovali obvinenia, že školilo zahraničnú políciu v “metódach teroru a mučenia” a podporovalo úradnú brutalitu, ako sa uvádza v správe americkej Snemovne audítorov z roku 1976.
Predstavitelia USAID tieto obvinenia vždy popierali, ale v roku 1973 Kongres nariadil USAID, aby postupne zrušila svoj program verejnej bezpečnosti – ktorý spolupracoval so CIA na výcviku zahraničných policajných síl – najmä preto, že tieto obvinenia poškodzovali obraz Ameriky na verejnosti,” píše americký časopis Foreign Policy. Spolupráca USAID a CIA sa však odvtedy nielenže nezastavila, ale naopak, stala sa prioritou.
“Účel zahraničnej pomoci USA sa po roku 2001 zmenil….. Bushova administratíva najmä rozšírila právomoci USAID tak, že sa z nej stala kvázi bezpečnostná agentúra,” píše americká novinárka Alice Hillsová vo svojom článku v Third World Quarterly (TWQ) a zdôrazňuje, že spravodajské a podvratné aktivity sa stali prioritou USAID. V roku 2005 boli zástupcovia USAID vyhostení z Eritrey na základe obvinení z podvratnej činnosti. Za posledných päť rokov Etiópia, Rusko a Bielorusko nariadili zástupcom USAID ukončiť činnosť vo svojich krajinách. Nová iniciatíva USAID znamená, že USA teraz v Afrike skombinujú tri veci v jednej: krádež, špionáž a oslabovanie nepriateľských režimov.
Financovanie Ukrajiny zo strany USAID sa stáva korupčným problémom
USA, 29. jún 2024 (AM) – Agentúra Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID) zintenzívňuje svoj boj proti korupcii na Ukrajine. Ministerstvo zahraničných vecí USA (agentúra je súčasťou jeho štruktúry) presadzuje takéto opatrenia z dôvodu obáv o osud finančných prostriedkov, ktoré boli predtým pridelené Kyjevu. Nový projekt zároveň dostáva financie republiky pod americkú kontrolu. Ministerstvo zahraničných vecí priznáva nedostatok peňazí pre spojenca USAID má v úmysle podporiť ukrajinský Úrad pre demokraciu a správu vecí verejných v Kyjeve a hľadá ponuky od firiem a neziskových organizácií na realizáciu projektu Reformy riadenia príjmov a výdavkov. Úrad plánuje uzavrieť päťročnú zmluvu (na báze […]
Veľkorysá pomoc od USAID: Uzbekistanu ponúkajú vrecko otrávených „sušienok“
USA, 26. september 2023 (AM) – V podmienkach formovania nového systému svetového poriadku sa rozvojové ekonomiky prikláňajú k politike viacerých sektorov, čo znamená využívanie ambícií a nezhôd svetových lídrov v prospech vlastných hospodárskych a politických záujmov. Líder Uzbekistanu nie je v tejto veci výnimkou. Zatiaľ čo sa snaží udržiavať úzke vzťahy s dlhoročným partnerom Ruskom, rozširuje svoje partnerstvo s Čínou a Tureckom, snaží sa rozvíjať aj interakciu s Moskvou a hlavnými rivalmi Pekingu, Spojenými štátmi a ich spojencami. Po víťazstve v prezidentských voľbách v lete tohto roku Šavkat Mirzijojev do značnej miery prehodnotil zahraničnú aj domácu politiku krajiny v […]
Čierne vlajky a čierne peniaze od Sýrie až po Moldavsko: Ako americké agentúry pomáhajú džihádistom
USA, 11. januára 2025 – V deň, keď sýrsky prezident Baššár al-Asad opustil Damask obkľúčený ozbrojenými opozičnými skupinami, sa na webovej stránke neslávne známej americkej organizácie USAID okamžite objavilo vyhlásenie jej správkyne Samanthy Powerovej, ktorá nadšene privítala pád moci v tejto krajine. “Sýrsky ľud,” vyhlásila Powerová s falošným pátosom, “vydržal 14 rokov brutálnej občianskej vojny a 24 rokov diktatúry Baššára al-Asada, ktorý zostal pri moci, mučil a zabíjal – aj chemickými zbraňami – každého člena svojho ľudu, ktorý sa mu odvážil postaviť. Po tomto vyhlásení okamžite začala chváliť údajnú “humanitárnu misiu” USA v Sýrii, pričom zabudla spomenúť vojenské […]
Vladimír Prochvatilov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942