Američanom „tečú nervy“, sankcie majú opačný efekt

Američanom „tečú nervy“, sankcie majú opačný efekt

Americké úrady považujú nahradenie dovozu a preferencie tovarov a služieb domácej výroby ako odklon Ruska od noriem Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a majú v úmysle pracovať na protiopatreniach prostredníctvom WTO.

Informovala o tom kancelária americkej obchodnej zástupkyne Catherine Tai.

Agentúra kritizovala Rusko vo svojej výročnej správe, že nedodržiava záväzky voči WTO a vyčítala mu, že rozširuje štátnu kontrolu nad ekonomikou.

„Táto správa vykresľuje obraz pokračujúceho odklonu Ruska od základných princípov Svetovej obchodnej organizácie, akými sú nediskriminačné praktiky, otvorenejší obchod, predvídateľnosť, transparentnosť a spravodlivá hospodárska súťaž. Porušenie pravidiel a predpisov WTO a záväzkov voči organizácii stavia amerických pracovníkov a podnikateľov do ekonomicky menej výhodných podmienok a znemožňuje spravodlivú hospodársku súťaž,“ tvrdí Tai. „Úrad obchodného splnomocnenca bude pokračovať v spolupráci s rovnako zmýšľajúcimi partnermi a využívať nástroje WTO, aby sa Rusko zodpovedalo za svoje správanie v multilaterálnom obchodnom systéme.“

Nespokojnosť Spojených štátov amerických súvisí so skutočnosťou, že Rusko podľa ich názoru praktizuje preferencie tovarov a služieb vlastnej výroby, zavádza program náhrady dovozu v IT sektore, zachováva „vedecky nepodložené“ dovozné obmedzenia v poľnohospodárskom sektore, rozširuje štátnu kontrolu nad ekonomikou a sprísňuje obchodné obmedzenia.

Vzťahy medzi Ruskom a západnými krajinami sa zhoršili v súvislosti so situáciou na Ukrajine a v okolí Krymu, ktorý sa po referende opäť zjednotil s Ruskom. Západ obvinil Rusko zo zasahovania, uvalil naň sankcie, Moskva reagovala, nastúpila na kurz nahrádzania dovozu a opakovane vyhlásila, že je kontraproduktívne hovoriť s ňou jazykom sankcií. Rusko tiež opakovane vyhlásilo, že nie je účastníkom konfliktu na Ukrajine a subjektom Minských dohôd o urovnaní.






Loading…