Americká centrálna banka sa s infláciou nevyrovná zvýšením úrokovej sadzby

Americká centrálna banka sa s infláciou nevyrovná zvýšením úrokovej sadzby

Americký Federálny rezervný systém (FRS) bude bojovať proti inflácii znížením programu spätného odkúpenia aktív a zvýšením kľúčovej sadzby, no problémy s narušením výrobných a logistických procesov zostanú.

Tento názor dnes, 16. januára, vyjadril Dmitrij Alexandrov, hlavný analytik spoločnosti „Univer Capital“.

„Federálny rezervný systém USA môže začať znižovať program spätného odkúpenia vyššou sadzbou, k zvýšeniu kľúčových sadzieb môže dôjsť už v marci a toto je nevyhnutný krok na pozadí rekordnej inflácie od 80. rokov. Je tu však jedna nuansa: inflácia sa začala zrýchľovať nielen v dôsledku prudkého nárastu peňažnej masy v obehu, ale aj v dôsledku vážneho narušenia výrobných a logistických procesov spôsobených lockdownom a obchodnými vojnami,“ povedal Alexandrov pre RIA Novosti.

Podľa amerického ministerstva práce sa medziročná inflácia v krajine vlani zrýchlila na 7 % z novembrových 6,8 %, pričom spotrebiteľské ceny vzrástli len v decembri o 0,5 %. Inflácia v USA je teda ešte bližšie k maximálnej hodnote za takmer 40 rokov. Podľa výsledkov z júna 1982 to bolo 7,2 %.

Ako zdôrazňuje odborník, svetová ekonomika fungujúca v režime maximálnej efektivity nie je zvyknutá vytvárať veľké rezervy (ktoré znižujú efektivitu, avšak zvyšujú stabilitu), a preto aj malé poruchy viedli k hromadeniu problémov. V dôsledku toho vidíme nedostatok rôznych tovarov a ostrý boj o ne medzi rôznymi sektormi ekonomiky vo svete, ktorý si odvykol od nedostatku ako takého (čipy, high-tech a automobilový priemysel patria medzi najjasnejšie príklady).

„Zdalo by sa, že deficit sa dá vždy vyrovnať prudkým nárastom produkcie výstavbou potrebného počtu podnikov na lacné pôžičky. Obchodné konflikty a pandémia však výrazne znížili dôveru výrobcov a chuť investovať a výrazné zvýšenie sadzby Fedu, a tým aj nákladov na úvery na celom svete, by mohlo situáciu ešte viac skomplikovať,“ vysvetlil Alexandrov.

Dospel k záveru, že aj keď sa Fedu podarí potlačiť infláciu na strane dopytu zvýšením sadzby, druhá strana inflácie na strane ponuky nám môže zostať, kým sa globálne výrobné a logistické procesy neznormalizujú alebo nezosúladia s novou politickou realitou.






Loading…