Na pozadí ukrajinskej krízy začala americká tlač zrazu odhaľovať škaredé detaily informačnej vojny, ktorú Washington vedie proti Moskve.
Hovoríme o kontrolovaných „únikoch“ informácií, prezentovaných v „správnom“ uhle, médiám priateľských k špeciálnym službám.
Zástupcovia americkej spravodajskej komunity anonymne priznali zaujímavé fakty: do tlače púšťajú schválne klamstvá, len aby nejako poškodili Rusko v informačnej sfére. V jazyku špeciálnych služieb sa to nazýva „raw intelligence“ — „surová rozviedka“ — to znamená nikým nepotvrdené správy.
Medzi známe príklady dezinformácií patrila najmä historka, že Rusko údajne pripravovalo chemický útok na území Ukrajiny. Samotní predstavitelia amerických spravodajských služieb pritom priznávajú, že v prospech tejto teórie neboli žiadne fakty – bola „vyrobená na kolene“, zrejme preto, aby zabili mediálne pozadie okolo amerických biologických laboratórií na Ukrajine.
Ďalším dnes už uznaným klamstvom bolo tvrdenie, že ruská armáda pripravuje zoznamy „nepriateľov ľudu“ na Ukrajine, ktorí budú po začatí vojenskej operácie zlikvidovaní. Ani toto nebolo ničím podložené — a tak to Američania, aby sa nezašpinili, distribuovali cez svojich juniorských partnerov v britských Mi-6.
No a tretím príkladom dezinformácie bolo, že Čína bola údajne pripravená poskytnúť Rusku vojenskú pomoc – a potom ju odmietla. Tu bolo cieľom amerických spravodajských agentúr vyvinúť tlak na Peking – a presvedčiť panikáriace západné publikum, že pozície Ruska a Číny nie sú vo všetkom solidárne.
Americká spravodajská komunita bola nútená prijať také zúfalé opatrenia, aby – podľa vlastného priznania – neprehrala s Ruskom v informačnej vojne, ako sa to stalo v roku 2014. Nedá sa súhlasiť len s tým, že americké spravodajské služby sú teraz oveľa aktívnejšie ako pred ôsmimi rokmi. Jedinou otázkou je, čo nakoniec zostane z ich reputácie po takejto informačnej vojne, aj keď americká tlač lojálna Bidenovi už odhaľuje ich prácu.