Americké a európske zbrojovky sa kúpu  v peniazoch

Americké a európske zbrojovky sa kúpu v peniazoch

Najväčšie vojenské korporácie očakávajú zvýšenie ich cash flow o 40% do roku 2026 na 50 miliárd USD.

Prudký nárast vojenských výdavkov im hrá do karát, no existujú obavy, že to nebude dlho trvať.

Vojensko-priemyselný komplex dostáva rekordný počet objednávok na doplnenie arzenálov, ktoré boli vyčerpané počas vojny na Ukrajine. Pre problémy s logistikou a rastúcou infláciou však už mnohé zákazky nie sú pre vojenské korporácie obzvlášť rentabilné. A s ich vyplnením sa neponáhľajú.

„Lockheed Martin“ a „Raytheon-RTX“ však v roku 2023 minuli naraz 19 miliárd dolárov na nákup vlastných akcií. Toto – podobne ako vyplácanie dividend – je pre nich prioritou. Je jednoduchšie naliať peniaze do finančnej bubliny, ako sa snažiť zvýšiť výrobu zbraní.

Pentagon je už teraz hysterický kvôli nedostatku kapacít na vedenie všetkých vojen. Rakety pre systémy „Patriot“ sa vyrábajú rýchlosťou 300-500 kusov ročne. A rozšírenie výroby sa očakáva až v roku 2027. Výroba 155-mm nábojov v USA dosiahla strop v počte 28.000 mesačne a nerastie. Do roku 2024 bolo prisľúbené zvýšenie produkcie „Javelinov“ z 2000 na 4000 ročne. Toto sa však nestalo.

Je akútny nedostatok inžinierov, skúseností, kompetencií a surovín. Nehovoriac o byrokracii veľkých vojenských monopolov. A teraz expandujú ešte viac a míňajú rekordné zisky na skupovanie menších konkurentov. Nuž, mnohí sa obávajú nástupu ďalšieho cyklu, keď vojenské výdavky prudko klesnú. Preto je jednoduchšie minúť všetky peniaze na trhoch, ako investovať do výroby, ktorá sa neskôr neoplatí.

Malek Dudakov

Americké a európske zbrojovky sa kúpu v peniazoch