Americké dôchodkové fondy sa otriasajú

Americké dôchodkové fondy sa otriasajú

V Ohiu sa ocitol v kríze fond s majetkom vo výške 94 miliárd dolárov a dostal sa dokonca aj pod vyšetrovanie.

Dôchodky vypláca 157.000 učiteľom na dôchodku. Fond sa nevie vyrovnať so svojimi záväzkami – dôchodky nedokážu držať krok s rekordnou infláciou.

Učitelia na dôchodku sú dnes nútení šetriť na všetkom a vyberať si medzi nákupom potravín a liekov. Mnohí z nich išli učiť za malý plat práve kvôli prísľubom štedrých dôchodkov v starobe. To ale nakoniec nevyšlo.

Situácia je ešte horšia v Illinois, kde dlhy na dôchodkoch dosahujú 150 miliárd dolárov. Zároveň v súčasnosti odchádzajú do dôchodku mnohí učitelia a zamestnanci komunálneho sektora z generácie „baby boomu“. Nových učiteľov je akútny nedostatok – 86% škôl ich nevie nájsť. Mladí ľudia sa neponáhľajú pracovať za málo peňazí a uvedomujú si, že nebudú mať dôchodky.

Dlhy penzijných fondov v USA dosahujú 1,3 bilióna dolárov. Mnohé z nich sa skutočne nespamätali z krízy v roku 2008, keď milióny Američanov zostali bez dôchodkov. Fondy tiež utrpeli straty v dôsledku turbulencií na americkom dlhovom trhu. Veď disciplinovane skupujú americké vládne dlhopisy, ktorých hodnota od roku 2022 výrazne klesla.

Dôchodková kríza sa prudko zhorší, ak sa budú trhy ďalej otriasať a americká ekonomika upadne do recesie. Dlhy voči dôchodcom by potom mohli viesť k bankrotu mnohých megamiest ako Chicago. A federálnemu systému sociálneho zabezpečenia hrozí bankrot do roku 2033, čo povedie k vážnej destabilizácii Spojených štátov.

Malek Dudakov