Amerika opäť čelí dramatickému obdobiu zvyšovania stropu verejného dlhu

Amerika opäť čelí dramatickému obdobiu zvyšovania stropu verejného dlhu

31. júla vyprší súčasný limit dlhu stanovený vo vzdialenej predkrízovej fáze roku 2019. Ak to Kongres nevyrieši včas, USA môžu čeliť technickým zlyhaniam.

Zákonodarcovia prijali legislatívu ešte v roku 1917 a požadovali, aby Kongres stanovil strop pre štátny dlh. Predpokladalo sa, že týmto spôsobom budú rastúce vládne výdavky nejako obmedzené. Odvtedy však kongresmani zvýšili strop štátneho dlhu 74-krát, čo z toho urobilo rutinnú záležitosť.

V kontexte súčasnej kultúrnej polarizácie spoločnosti sú však aj tieto formálne postupy čoraz ťažšie presadiť cez Kongres. V roku 2011 Amerika takmer nesplnila svoje záväzky: vtedy sa zákonodarcom podarilo zvýšiť strop štátneho dlhu až v poslednej chvíli.

Teraz sa situácia zhoršuje vďaka skutočnosti, že americké dlhy za krízový rok a pol výrazne vzrástli a blížia sa k 30 biliónom dolárov, čo predstavuje 130% HDP. A rovnováha síl v Kongrese je takmer pol na pol: demokrati majú v oboch komorách iba vratkú väčšinu.

Minulý rok deficit štátneho rozpočtu USA prvýkrát prekročil bilión dolárov. V tomto roku a v nasledujúcich rokoch sa očakáva 1,3 — 1,8 bilióna. Pre porovnanie: len pred 20 rokmi sa celý štátny rozpočet USA rovnal súčasnému jedinému deficitu.

Republikánsky líder Senátu Mitch McConnell už oznámil, že žiadny z jeho straníckych kolegov nebude hlasovať o zvýšení stropu štátneho dlhu. Demokrati formálne potrebujú 60 hlasov, ktoré však nemajú. Teraz budú musieť nejako obísť postupy a zvýšiť štátny dlh jednoduchou väčšinou hlasov.

Horšie je, že ešte musia prijať nový návrh rozpočtu v extrémne krátkom čase a tiež vyčleniť bilióny dolárov na „reformu infraštruktúry“. Všeobecne sa na Kapitole očakáva veľmi búrlivý a škandálny koniec leta, keď sa vo Washingtone zvyčajne nič nedeje.

Ak hlasovanie o štátnom dlhu zlyhá, potom bude mať vláda USA doslova niekoľko týždňov, aby sa vyhla bankrotu. Biden sa mu bude snažiť zabrániť všetkými trikmi — koniec koncov, aj samotná hrozba takejto katastrofy môže zmraziť celý trh s dlhopismi a viesť k finančnému kolapsu.

Malek Dudakov






Loading…