16. apríla 2025
V miestnosti, kde sa mala konať Posledná večera, objavili rakúski archeológovia viaceré nápisy zo stredoveku, ktoré svedčia o návštevníkoch zo strednej Európy. Zásluhu na tom má medzinárodný výskumný tím za účasti Rakúskej akadémie vied (ÖAW). K odhaleniu niekoľko storočí starých nápisov došlo pomocou digitálnej fotografie.

zdroj: wikimedia commons
Nápisy obsahujú aj šľachtické erby a jeden z nich by sa dal jednoznačne pripísať štajerskému regiónu Murau, ako dnes oznámila Rakúska akadémia vied. Údajne vznikol v roku 1436, keď arcivojvoda a neskorší cisár Svätej rímskej ríše Fridrich Habsburský vykonal púť do Jeruzalema so sprievodom 100 šľachticov. Cisárom bol, ako Fridrich III., v rokoch 1415 – 1493.
Jedným z jeho spoločníkov bol štajerský šľachtic Tristram von Teuffenbach, ktorého rodový erb bolo možné identifikovať na stene Večeradla. Aj ďalšie nájdené nápisy svedčia o rozmanitej pútnickej návštevnosti v stredoveku. V sprievode, ktorý s arcivojvodom vykonal púť boli okrem šľachticov zaiste aj početní služobníci. Je pravdepodobné, že tak šľachtici ako aj čeľaď mohli pochádzať z rôznych častí stredoeurópskeho regiónu, takže sa nedá vylúčiť, že nápisy vyryté do steny môžu pochádzať aj od pútnikov z Uhorska.
Hala, ktorú obnovili v stredoveku križiaci, dodnes láka pútnikov z celého sveta. Pomocou multispektrálnej fotografie a digitálneho procesu mohli výskumníci z Rakúska, Izraela a Arménska získať nové pohľady na pútnické cesty a historické udalosti. Napríklad jeden z nápisov naznačuje, že arménsky kráľ Hethum II. a jeho jednotky boli skutočne v Jeruzaleme po víťaznej bitke pri Wadi al-Khaznadar v Sýrii 22. decembra 1299.
Ďalší arabský fragment nápisu s dvojitým použitím ženskej koncovky „ya“ údajne naznačuje, že ide o graffiti kresťanskej pútničky z Aleppa v Sýrii, ako usúdila Rakúska akadémia vied. Pozoruhodné sú aj nápisy a podpisy viacerých známych osobností tej doby, napríklad Johannesa Polonera z Regensburgu, ktorý spísal informácie o svojej púti do Jeruzalema v rokoch 1421–22. Doložená je aj kresba uhľom erbu slávneho bernského patricijského rodu Rümlingen.
Celkovo bolo identifikovaných asi 40 graffiti prvkov vrátane piatich heraldických erbov. Dokumentáciu a digitálnu analýzu vykonali na mieste starší fotograf Shai Halevi a archeológ Michael Chernin z IAA. Na rozlúštení a historickej klasifikácii nálezov sa podieľali Ilya Berkovich z Ústavu pre štúdium habsburskej monarchie a Balkánu Rakúskej akadémie vied a Samvel Grigoryan z Ústavu pre výskum stredoveku Rakúskej akadémie vied spolu s Arsenom Harutyunyanom z Výskumného ústavu Mesrop Mashtots v Jerevane.
Branislav Michalka
Zdroj: Kathpress, titulný ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!